رژیم غذایی مدیترانه‌ای خطر مرگ زودرس را از زنان دور می‌کند

رژیم مدیترانه‌ای خطر مرگ ناشی از سرطان را تا ۱۷ درصد و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.دویچه وله: نتایج مطالعه محققان بیمارستان بریگهام و زنان که در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است، نشان می‌دهد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از هر علتی را در زنان آمریکایی تا ۲۳ درصد کاهش دهد، آنهم از طریق کاهش تجمع چربی، کاهش تری‌گلیسیرید، کاهش اضافه وزن و کاهش مقاومت به انسولین.

به گزارش مدیکال اکسپرس، این مطالعه بیش از ۲۵هزار زن سالم آمریکایی را برای ۲۵ سال دنبال کرده است. نتایج نشان داد شرکت‌کنندگانی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کردند تا ۲۳ درصد کمتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. همچنین پیروی از این رژیم خطر مرگ ناشی از سرطان را تا ۱۷ درصد و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر اهمیت منابع باکیفیت و پرکردن بشقاب با غذاهای کامل و تازه و غلات غنی از مواد مغذی تاکید می‌کند.

اگرچه هیچ قانون مشخصی برای نحوه پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای وجود ندارد، دستورالعمل‌های کلی بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای گنجاندن اصول رژیم غذایی در برنامه روزانه خود از آنها پیروی کنید. این رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان و غنی از مغزها، دانه‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات است. چربی اصلی در این رژیم روغن زیتون (معمولاً فرابکر) است.

کشانی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کنند باید مصرف گوشت، شیرینی‌ها و غذاهای فراوری شده را به حداقل برسانند و حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف کنند. مصرف تخم مرغ، لبنیات و مرغ در مقادیر بسیار کمتر از رژیم غذایی سنتی باید باشد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.