خطر ابتلا به سرطان خون، دوستداران خالکوبی را تهدید می‌کند

جوهر خالکوبی اغلب حاوی مواد شیمیایی از جمله فلزات و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه ای است که باعث سرطان می‌شونددویچه وله: به رغم محبوبیت پیگیر خالکوبی تاکنون اطلاعات کمی در مورد اثرات بلندمدت آن برای سلامتی وجود دارد. پژوهشگران دانشگاه لوند سوئد در یک مطالعه جدید با تجزیه و تحلیل ۱۲ هزار بیمار از پایگاه ملی سرطان سوئد دریافتند که خالکوبی خطر ابتلا به لنفوم بدخیم (نوعی سرطان خون) را ۲۱ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی و به گفته متخصصان این مطالعه که نتایج آن در eClinical Medicine منتشر شده است،  در ۱۰ سال گذشته، به ویژه در اروپا، تمرکز زیادی روی محتوای شیمیایی جوهر خالکوبی شده است. جوهر خالکوبی اغلب حاوی مواد شیمیایی از جمله فلزات و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای است که باعث سرطان می‌شوند. بدن ذرات جوهر را به عنوان یک عامل خارجی شناسایی می‌کند که نباید وجود داشته باشد و سعی می‌کند آن را حذف کند. این رنگدانه‌ها همچنین می‌توانند به غدد لنفاوی منتقل شده و به طور دائم آنجا ذخیره شوند.

علاوه بر جوهری که طی فرایند خالکوبی به داخل بدن منتقل می‌شود، سوزن‌های مورد استفاده اگر به درستی استریل نشوند، خطر ابتلا به هپاتیت C را افزایش می‌دهند.

محققان این مطالعه همچنین دریافتند که خطر ابتلا به سرطان خون در افرادی که خالکوبی دارند، ۲ سال پس از دریافت خالکوبی ۸۱ درصد بیشتر از افرادی است که خالکوبی ندارند.

لنفوم بدخیم سرطان سیستم لنفاوی است، بخشی از بدن که به مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند. عوامل خطر شناخته شده این بیماری شامل ضعف سیستم ایمنی ناشی از بیماری یا اختلالات خودایمنی مانند ایدز، عفونت‌ها، سن و سابقه خانوادگی ابتلا به لنفوم است. علاوه بر دود سیگار، قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی مانند آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها می‌تواند خطر ابتلا به لنفوم را افزایش دهد.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.