پوتین: با تسلیحات دوربرد غرب به روسیه حمله شود، می‌توانیم «دیگران» را تجهیز کنیم تا به غرب حمله کنند

یورونیوز:  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه ۴ ژوئن به آلمان هشدار داد که استفاده از تسلیحات ساخت برلین توسط اوکراین برای حمله به اهدافی در داخل روسیه «گامی خطرناک» خواهد بود و مسکو نیز می‌تواند به نوبه خود سلاح‌های دوربرد در اختیار «دیگران» قرار دهد تا به اهداف غرب حمله کنند.

پوتین گفت چنین اقدامی از سوی غرب، امنیت نظام بین‌الملل را بیش‌تر تضعیف خواهد کرد و می‌تواند به «مشکلات بسیار جدی» منجر شود.

وی در ادامه افزود: «این نشان‌دهنده دخالت مستقیم آنها در جنگ علیه فدراسیون روسیه است و ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به همین ترتیب عمل کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه چنین استدلال کرد: «از آنجایی که استفاده از چنین سلاح‌های [دوربرد] غربی برای حمله به خاک روسیه مستلزم کنترل پرسنل نظامی کشورهای مربوطه بر موشک‌ها و انتخاب اهداف است، پس مسکو می‌تواند گام‌های 'نامتقارن' بردارد که این می‌تواند شامل دادن چنین تسلیحاتی به دیگران برای هدف قرار دادن تاسیسات کشورهای غربی در سایر نقاط جهان باشد.»

وی افزود: «اگر آنها می‌خواهند که این سلاح‌ها را به مناطق جنگی تحویل دهند تا به خاک ما حمله شود و برای ما مشکل ایجاد کنند، چرا ما این حق را نداشته باشیم همین نوع تسلیحات را به برخی از مناطق جهان برسانیم تا از آنجا به تاسیسات حساس کشورهایی که چنین اقدامی را علیه روسیه انجام می‌دهند، حمله شود.»

ولادیمیر پوتین گفت که ما بر روی این گزینه «فکر خواهیم کرد».
 
پس از ایالات متحده، آلمان نیز به تازگی به اوکراین اجازه داد با تسلیحات دوربردی که در اختیار کی‌یف می‌گذارند، برخی اهداف را در خاک روسیه هدف قرار دهند.
 
پوتین گفت که برای بسیاری در روسیه، اقدام اخیر برلین در تحویل تانک‌های آلمانی به اوکراین «شوکه کننده» بوده است.
 
او هشدار داد که چنانچه آنها از موشک برای حمله به تأسیساتی در خاک روسیه استفاده کنند، روابط روسیه و آلمان کاملاً خراب می‌شود.
انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده
پوتین در جریان این نشست که اولین گفتگوی او با خبرنگاران بین‌المللی از زمان آغاز پنجمین دوره ریاست جمهوریش محسوب می‌شد، به سوالاتی درباره تحولات داخلی ایالات متحده و انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در این کشور نیز پاسخ داد.
 
او گفت اینکه جو بایدن یا دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر پیروز شوند، چیزی را در روابط میان واشنگتن و مسکو تغییر نخواهد داد و افزود: «ما با هر رئیس جمهوری که مردم آمریکا انتخاب کنند، کار خواهیم کرد.»
 
با این وجود او محکومیت ترامپ در دادگاه را نتیجه «استفاده از سیستم قضایی برای مبارزات سیاسی داخلی» توصیف کرد.
 
پوتین همچنین مدعی شد که غرب فرصت‌هایی برای پایان دادن به درگیری‌ها در اوکراین داشته اما هرگز از این فرصت‌ها استفاده نکرده است. او در همین راستا به نامه‌ای اشاره کرد که ظاهراً زمانی به بایدن نوشته بود و در آن اعلام کرده بود که چنانچه واشنگتن ارسال سلاح به کی‌یف را متوقف کند، خصومت‌ها طی دو یا سه ماه به پایان خواهد رسید.
 
او در پاسخ به سوالی درباره تلفات نظامی روسیه نیز گفت که هیچ کشوری چنین اطلاعاتی را در جریان جنگ فاش نخواهد کرد؛ با این وجود مدعی شد که تلفات اوکراین «پنج برابر بیشتر» از تلفات روسیه است.
 
او همچنین ادعا کرد که اوکراین بیش از ۱۳۰۰ سرباز روس را در اسارت دارد و در مقابل، بیش از ۶۴۰۰ سرباز اوکراینی نیز در روسیه نگهداری می‌شوند.
 
این ادعاها را نمی‌توان بطور مستقل تأیید کرد.
+24
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  «دیگران» را تجهیز کنیم تا به غرب حمله کنند در تعریف سیاسی یعنی واق واق از راه دور میکنیم. بزن باشی میزنی. طرف میدونه اوکراین همسایشه و اگر اتمی حتی تاکتیکال (این یک بمب متفاوته) بزنه امکان آلودگی و نشت یا صدمه دیدن یکی از ۱۵ راکتور اتمی وجود دارد در ضمن هر دو توسط رود دنیپر و دریای سیاه بهم متصل اند. میدونه این حمله قطعا واکنش اروپا و حتی ایران و ترکیه را همراه خواهد داشت و آنموقع علی میماند و حوضش.چین نیازی نمی بیند خود را درگیر جنگ اروپا و روسیه کند. اتفاقا چین پول خوبی از این بابت در خواهد آورد. ایران و ترکیه هم از ترس بمباران اتمی میگذارند برادران روس با طرف اروپایی همدیگر را سیر بکشند. حتی به اروپا کمک هم خواهند کرد.
  12
  4
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  ( دادن تسلیحات بدیگران جهت زدن بغرب ) ؟!؟ این جمله خیلی مشکوک است ، نکند که منظورش جمهوری نکبت اسلامی باشد ؟ مطمئنا دودش بچشم ملت ایران خواهد رفت .
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  منظورش از جمله این هست که ما به سگ هامون مثل جمهوری نکبت و بلاروس و کره شمالی فرمون میدیم پاچتون رو بگیره
  4
  12
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  لازیگر قهاریه شیر مادرش نوش جونش .حاک بر سر اخوندای شکم پریت و نتانیاهوی بچه کش
  7
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  این احمق بلوفزن ، حتماً میخواد دیگران رو با فشفشه هائیکه از ایران و کره شمالی میگیره تجهیز کُنه !! شده عینهو خر لَنگ ، یه گُ** خورده توش مونده !!
  8
  15
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  ما آذری زبانها میگیم اوغلان موغااندی ها یعنی برای خودش بزن بهادریه دمش گرم الحق دمیرش اصله
  13
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  Momijii - توکیو، ژاپن
  احمق اون .....، که از بی خوابی ... ، مضحک است تو از رییس جمهوری کشور می گویی که هنوز سیاستمداران دنیا کشور او را جز کشورهای مطرح می دانند ، چقدر شما ذلیل خوار هستید ، لیاقت شما همان بسیجی بیسواد برای شما خوب است
  14
  2
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  Hassan1479 - تهران، ایران
  حدس شما درست است
  12
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  romano - تهران، ایران
  تو بی کلاس بی ارزش را می بینم که ..... ،ارزش تو برای روسها به اندازه یک .....
  12
  0
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  خوش باور - تهران، ایران
  زوال عقل بد دردیه ، تا بدتر از این نشدی و به دور و بریات سرایت نکرده ، خودتو به یک دکتر حاذق نشون بده ، توده ای !!
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.