اردن بزرگترین محموله مواد مخدر را در مرز عربستان کشف کرد

کشف بزرگ‌ترین محموله کاپتاگون در مرز اردن با عربستان سعودیدویچه وله: اردن بزرگ‌ترین محموله‌ مواد مخدر در سال‌های اخیر را در جریان انتقال به عربستان سعودی کشف کرد. باندهای تولید و قاچاق مواد مخدر در سوریه مستقرند و با حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در ارتباطند.

به گزارش رویترز، اردن دو مورد قاچاق محموله‌هایی شامل میلیون‌ها قرص کاپتاگون را در یک پاسگاه مرزی با عربستان سعودی کشف و ضبط کرده است.

این بزرگترین کشف و ضبط مواد مخدر در سال‌های اخیر برای بازارهای پرسود خلیج فارس بوده است. به گفته مقام‌های امنیتی اردن، افراد دست‌اندرکار این قاچاق از باندهای مستقر در سوریه و مرتبط با ایران هستند.

این مقام‌ها روز چهارشنبه پنجم ژوئیه به رویترز گفتند محموله‌های مواد مخدر را قبل از ورود به عربستان در یک محموله خودروهای ساختمانی کشف کردند. آنها برای هفته‌ها دو عملیات جداگانه را دنبال کرده بودند که محموله مواد مخدر را از مرز شمالی با سوریه به اردن وارد می‌کرد.
سوریه محل تولید انبوه مواد مخدر
کارشناسان غربی مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که سوریه به محل اصلی تولید انبوه این مواد تبدیل شده و اردن مقصد و مسیر ترانزیتی داد و ستد "آمفتامین" ارزان، موسوم به "کاپتاگون" در بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس است. کاپتاگون در عین حال، تجارتی چند میلیاردی در اروپاست.

مقامات اردن نیز مانند متحدان غربی خود، می‌گویند که گروه حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران که کنترل بسیاری از مناطق جنوبی سوریه را در دست دارند، پشت موج تجارت چند میلیارد دلاری مواد مخدر و سلاح هستند. ایران و حزب‌الله این اتهامات را رد می کنند.

کارشناسان سازمان ملل و مقامات آمریکایی و اروپایی می گویند که تجارت غیرقانونی مواد مخدر باعث تامین مالی شبه‌نظامیان طرفدار ایران و نیروهای شبه‌نظامی طرفدار دولت سوریه می‌شود.

از سال گذشته تا کنون ارتش اردن چندین حمله هوایی پیشگیرانه در داخل سوریه انجام داده است. در این حملات شبه‌نظامیان مرتبط با تجارت مواد مخدر و تأسیسات آنها هدف قرار گرفته‌اند تا از افزایش تهاجمات فرامرزی جلوگیری شود.
افزایش نگران‌کننده قاچاق مواد مخدر
مقامات اردنی می‌گویند، پس از دیدار با همتایان سوری خود از عدم اقدام قاطع دمشق برای جلوگیری از قاچاق ابراز تأسف کردند و پس از آن تصمیم گرفتند خود امور را به دست خود گیرند. امان می‌گوید، اسامی فروشندگان اصلی مواد مخدر و مکان‌های تاسیسات تولیدی و مسیرهای قاچاق را در اختیار مقامات سوریه قرار داده است.

اردن ماه گذشته از کشورهای عربی خواست تا با افزایش نگران‌کننده هجوم قاچاقچیان مواد مخدر و اسلحه مرتبط با شبه‌نظامیان مرتبط با ایران در جنوب سوریه مقابله کنند.

یک مقام ارشد اردنی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «این باندها به دنبال سوء استفاده از تنش‌های منطقه‌ای برای هدف قرار دادن اردن و همسایگان آن هستند». آنها سعی می‌کنند "منطقه را با مواد مخدر پر کنند تا با سودهای کلان برای خود به امنیت و ثبات کشورهای منطقه آسیب برسانند."
باندهای مرتبط با ایران
اردن همچنین برای بهبود امنیت در ۳۷۵ کیلومتری مرز خود با سوریه از ایالات متحده کمک نظامی دریافت کرده است. مقامات اردنی می‌گویند که واشنگتن از زمان آغاز درگیری سوریه در سال ۲۰۱۱ صدها میلیون دلار برای ایجاد پست‌های مرزی سرمایه‌گذاری کرده است.

جنگنده‌های اردنی دی‌ماه گذشته چهار حمله را در داخل سوریه علیه "قاچاقچیان مواد مخدر مرتبط با ایران" انجام دادند. نفوذ فزاینده شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، از جمله حزب‌الله لبنان در جنوب سوریه، با نگرانی جدی اردن و اسرائیل در سال‌های اخیر همراه بوده است. اردن و متحدان غربی آن، حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را متهم به افزایش قاچاق مود مخدر از جمله تولید کاپتاگون می‌کنند.

باندهای مرتبط با ایران در حالی به فعالیت‌های خود در تولید انبوه و قاچاق مواد مخدر افزوده‌اند که جمهوری اسلامی از سال گذشته تاکنون صدها نفر را در ارتباط با جرایم مواد مخدر اعدام کرده است.
+7
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  کار نتانیاهو دست کجه با شاه اردن میخوان عربها رو معتاد و بنگی بکنن
  7
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.