بزرگراه داریوش، عظیم‌ترین شاهراه ایران/ تصویری جالب از روزنامه اطلاعات ۱۵ خرداد سال ۱۳۵۶

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۱۵ خرداد سال ۱۳۵۶ را مشاهده می نمایید. تیتر یک این روزنامه به احداث عظیم ترین شاهراه ایران تا ۴۰ ماه آینده که بموجب قراردادی که دیروز با شرکت‌های آمریکایی و فرانسوی امضاء شد اختصاص دارد که سوژه امروز " روزنامه گردی دیدبان تاریخ" ماست.

از دیگر تیترهای مهم روزنامه می‌توان به زلزله شدید در خوزستان و لرستان، تصویب احداث بزرگراه داریوش که در انجمن شهر تهران تصویب شده و جاده آبعلی را به جاده کرج متصل می کند، افزایش حق التدریس معلمان تا ۳۰ درصد و طرح جدید اعزام دانشجو به خارج اشاره داشت.
به صفحه سوم‌ روزنامه می رویم به خبر احداث شاهراه تهران- بندر شاهپور بر می خوریم که متن خبر فوق به شرح زیر می باشد؛

بعدازظهر دیروز بزرگترین قرارداد راهسازی کشور برای احداث ۳۹۵ کیلومتر اتوبان در مسیرهای قم به اراک و اندیمشک به بندر شاهپور با هزینه ای معادل ۷۷۱ میلیون دلار بین ایران و شرکت‌های راه سازی آمریکایی و فرانسوی به امضاء رسید.

این اتوبان ۴۰ ماهه ساخته می شود و هزینه کلی ساخت آن ۸۸۵ کیلومتری قم به بندر شاهپور و نیز اتوبان اهواز به خرمشهر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. حداکثر سرعت مجاز در اتوبان قم - بندر شاهپور ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است و در آن به اتوبوس و کامیون نیز اجاره داده می‌شود که در مسیرهای خاصی که برای آنها در نظر گرفته شده است حرکت کنند.

پیش بینی می‌شود که در آینده روزانه ۳۶ هزار اتومبیل در این اتوبان رفت و آمد کنند که از این تعداد حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ دستگاه آن کامیون خواهد بود.

اتوبان تهران به بندر شاهپور بصورت ۴ قطعه جداگانه ساخته می‌شود این اتوبان بصورت یک اتوبان ۶ خطه ساخته می‌شود که سه خط آن برای رفتن و سه خط نیز برای برگشتن است. اتوبان تهران - بندر شاهپور از شهرهای قم، اراک، اندیمشک، شوشتر و اهواز می گذرد و در کنار آن انواع تاسیسات مانند پمپ‌ بنزین، رستوران، متل و تعمیرگاه ساخته می‌شود.

همچنین اعلام‌ شد هزینه ای که برای ساختن این شاهراه پیش بینی شده است بزرگترین رقم بودجه ای است که تاکنون در کشور به امر راهسازی اختصاص یافته است.

در پایان اینکه برای مدیریت طرح و نظارت ساختن این شاهراه، مهندسین مشاور هوارد، نیدلز، تامن و برکندوف آمریکایی یعنی مجرب ترین و بزرگترین مهندسین مشاور دنیا در رشته ساخت شاهراهها انتخاب شده است.

برای ساخت آن نیز شرکت مختلط فرانسوی آمریکایی کفراران- موریسن کنودسن، کنسرسیومی متشکل از بزرگترین و مشهورترین شرکت‌های ساختمانی دنیا انتخاب شده و طرف قرارداد با ایران هستند.
تهیه و تنظیم: مصطفی رحیمی مشکله
+77
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  عوضش دولتهای ج،ا هم مستراح سر راهی که با هزینه خود رستوران داران ساخته شده رو افتتاح میکنند و صدا و سیما هم با چه آب و تابی در موردش توضیح میده ،. کجا بودیم و کجا رسیدیم
  2
  67
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان

  یکی اینجاتوانگلیس میگفت کوروش و داریوش و اینچیزا مثل 2500سال تاریخ واینا مثل یه صندوقچه قدیمی می مونه که هر 40سال یبار بازش میکنیم دور سرمون میچرخونیم بعد دوباره میذاریمش تو صندوق.رفت که باز بره 40سال بعد بازش کنن.هرکی اینو فهمیدفهمید نفهمید هم خوب اسکوله.😋😛
  4
  26
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین

  پروژه‌های عمرانی که در طول دهه‌ی هفتاد خورشیدی در ایران انجام، و به بهربرداری رسیدند، در اصل در دوران پهلوی، توسط سازمان‌های عمرانی شاه، طراحی‌ و آماده برای به تحقق رساندن بودند، که اما رخداد ۵۷، انجام آن‌ها را، دو دهه به تاخیر انداخت، - پروژه‌هایی چون تله‌کابین نمک‌آبرود، بزرگ‌راه‌هایی‌ -که بعدا نام‌شان تغییر کرد- همچون؛ بزرگراه شهید همت و امثال آن. / - شاه، روح‌ات شاد ~ اما کاش بر سر تعیین قیمت نفت، جلوی ارباب که نام‌اش امریکا هست، رییس‌بازی درنمی‌آوردی، آن‌گاه با حمایت امریکا، -که پسرخونده‌اش را دیگر سرکش به‌شمار نمی‌آورد-، بناهای پرسپولیس بازسازی می‌شدند، اماکن تفریحی با استاندارد جهانی در ایران ساخته می‌شدند، و آرزوی هر توریست خارجی این بود که بتواند -هرچه بیشتر- به "سرزمین باستانی‌نوین پارس" سفر کند، - آن‌گاه پولی‌ که ایران از صنعت توریسم در‌ می‌آورد، می‌شد مثل نفتی‌ دوم برای ایران و ایرانی ~ - البته، حافظ هم فرموده است؛ هر کسی پنج روز نوبت اوست ~ - که البته برای این دستگاه، تا به امروز حدود ۵۰ سال هست، و حالا‌-حالا‌‌-ها نیز خواهد بود
  3
  40
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  تیتر اخبار 50 سال پیش: طرح اعزام دانشجو به خارج ، افزایش 30 درصدی حقوق معلم ، احداث بزرگراه و و و. تیتر اخبار این روزها : اعدام 5 نفر به دلیل اعتراض ؛ خودکش یک پرستار ، ما اسراییل را میخواهیم از رو نقشه پاک کنیم ، افزایش 30 درصدی قیمت گوشت ، زندانی چند معلم بخاطر اعتراض برای عقب افتادگی حقوق و و و. فقط موندم اون تیتر اخبار کی را اذیت کرد که بره عنقلاب کنه تا با این اخبار امروز راضی بشه.
  4
  58
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  گزینشی عمل نکن برادرعزیز 1- 30% حقوق معلمان افزایش یافت.یعنی تورم آنسال در همین بوده2-سیزده دانش آموز+مدیر بخاطر خرید وفروش سوالهای امتحان بمبلغ یکصدهزارتومان دستگیرشدند.این رو تفسیر کن برادر3-دانشجوی ایرانی در امریکا بازداشت شد.انشالله که گربه بوده!4-دادستان وپلیس برای سرکوبی ازمردم کمک میخواهند.خداروشکر که منظور ازمهاجم رو ننوشتن.سرکوب هم یعنی برود درسلولش درزندان به کارهای بدش فکرکند!
  44
  1
  ‌چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  دوچیز ایران رو ویران کرد ساده لوحی ایرانیان و تنگ چشمی ....
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.