بایدن: اسرائیل نباید درگیر «جنگ بی‌پایان» در غزه شود

همزمان با ادامه گفت‌وگو‌ها بر سر طرح جدید جو بایدن برای پایان دادن به بحران در نوار غزه، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با مجله «تایم» گفته است که بنیامین نتانیاهو ممکن است به «دلایل سیاسی» خواستار ادامه جنگ در غزه باشد.

در این مصاحبه که هفتم خرداد ماه، تنها چند روز پیش از ارائه طرح تازه رئیس‌جمهور آمریکا برای پایان جنگ در غزه انجام و روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد منتشر شده است، آقای بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند نخست‌وزیر اسرائیل جنگ را به دلایل سیاسی طولانی می‌کند، با تأکید بر این که خودش در این زمینه اظهارنظر نمی‌کند، ادامه داد: «دلایل زیادی وجود دارد که مردم به این نتیجه‌گیری برسند.»

هرچند نظرسنجی‌ها در داخل اسرائیل نشان می‌دهد که اکثریت مردم از «‌ادامه جنگ» حمایت می‌کنند اما نخست‌وزیر را مسئول شکست‌های امنیتی در هشت ماهه گذشته می‌دانند و تظاهرات گسترده خیابانی به رویدادی هفتگی در اسرائیل تبدیل شده است که ده‌ها هزار نفر را به سمت خود می‌کشاند.

تظاهرکنندگان از دولت می‌خواهند برای بازگرداندن گروگان‌ها، اقدامات بیشتری صورت دهد.

تحلیلگران سیاسی در اسرائیل معتقدند ادامه شرایطی فعلی به پایگاه و جایگاه سیاسی نتانیاهو لطمه زده و در صورت برگزاری انتخابات او شانس کافی برای ماندن در قدرت را ندارد.

آقای بایدن که برای پایان دادن به جنگی هشت ماهه تلاش می‌کند، در ادامه این گفت‌وگو با مجله تایم در پاسخ به سوالی درباره «جنایات جنگی» ارتش اسرائیل گفت «مشخص نیست» که آیا نیروهای اسرائیلی مرتکب جنایات جنگی در غزه شده‌اند یا خیر.

او با رد این ادعا که دولت اسرائیل از گرسنگی‌دادن به مردم غزه به عنوان ابزاری جنگی استفاده می‌کند گفت بر این باور است که اسرائیل از روش‌های «نامناسب»‌ استفاده کرده‌ است.

بایدن در این گفت‌وگو یادآوری کرد به اسرائیل هشدارداده‌ تا اشتباهی را که ایالات متحده پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام داد و منجر به «جنگ‌های بی‌پایان»‌ شد، مرتکب نشود.

آقای بایدن در ادامه افزود:‌ «‌آنها دارند این اشتباه را مرتکب می‌شوند.»

این در حالی است که دیوید منسر، سخنگوی دولت اسرائیل، در پاسخ به سوالی درباره این مصاحبه، گفت: «اظهارات بایدن در مورد نتانیاهو خارج از هنجارهای دیپلماتیک است.»
موضع قطر درباره پیشرفت مذاکرات
در همین حال سخنگوی وزارت خارجه قطر، یکی از میانجی‌ها میان اسرائیل و گروه افراطی حماس روز سه‌شنبه اعلام کرد که «پیشنهاد اسرائیل را که دربرگیرنده مواضع اعلام‌شده از سوی جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکاست، به حماس ارائه کرده‌ است.»

ماجد الانصاری تاکید کرد: «این طرح اکنون ‌به مواضع هر دوطرف نزدیک‌تراست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر در یک نشست خبری در عین حال گفت که باید «موضع روشنی» از سوی دو طرف برای دستیابی به توافق آتش‌بس وجود داشته باشد.

انصاری افزود: «توافق آتش‌بس باید بی‌درنگ به رنج طولانی همه مردم غزه و گروگان‌ها و خانواده‌هایشان پایان دهد و نقشه راهی برای یک آتش‌بس دائمی و پایان دادن به بحران ارائه کند.»

قطر تاکید می‌کند که همچنان منتظر است تا به زبان مورد توافق دوطرف دست یابد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه قطر، کشورش برای نهایی‌کردن یک توافق، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌است.

در حالی که تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به بحران انسانی در غزه و بازگرداندان گروگان‌ها ادامه دارد، سامی ابوزهری، یکی از اعضای ارشد حماس، از درخواست‌های واشینگتن و غرب برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، انتقاد کرد وگفت:«گویی این حماس است که توافق را مختل می‌کند.»

در این اظهارات که رسانه‌های حماس آن را منعکس کرده‌اند، ابوزهری تاکید می‌کند که «اسرائیل در مورد دستیابی به توافق در غزه جدی نیست و همچنان تحت پوشش آمریکا مانور می‌دهد.»

با این حال گزارش‌های رسمی از واکنش حماس به این طرح نشان می‌دهد که این گروه افراطی که آمریکا و اتحادیه اروپا آن را گروهی تروریستی می‌دانند روز جمعه اعلام کرده‌است که « دیدگاه مثبتی نسبت به محتوای این پیشنهاد دارد.»

ایالات متحده روز دوشنبه ۱۴ خرداد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در حمایت از طرح جدید آتش‌بس سه مرحله‌ای مطرح شده توسط جو بایدن برای غزه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای گفت: «بسیاری از رهبران و دولت‌ها، از جمله در منطقه، این طرح را تایید کرده‌اند و ما از شورای امنیت می‌خواهیم که با آنها همراه و خواستار اجرای این توافق بدون تاخیر و بدون قید و شرط شود.»

در پیش‌نویس قطعنامه آمریکا آمده است: «از توافق جدید اعلام شده در ۳۱ مه (۱۱ خرداد) استقبال می‌شود و حماس باید آن را به طور کامل بپذیرد و شرایط آن را بدون تاخیر و قید و شرط اجرا کند.»

این در حالی است که پیشتر دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده بود جنگ در غزه تا دستیابی به تمام «اهداف اسرائیل» از جمله نابودی توانایی نظامی و حکمرانی حماس، ادامه خواهد یافت.
 
+3
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ولی بعد از انتخابات باشه ایراد نداره؟؟
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Ali Nazari - میامی، ایالات متحده امریکا
  خفه شو..همین شما دمکرات‌ها ایران و دنیا را به کثافت کشوندین. تو هم یک ..گ..و..ه..ی مثل کارتر گاو
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  تا تو رای مسلمین و چپیها را بدست بیاری؟ همانطور که با جمهوری اسلامی مماشات و سازش میکنی؟ مترسک بیعرضه.بدترین دولت تاریخ آمریکا.
  3
  9
  ‌سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.