روایت عطاالله مهاجرانی از میزان طرفداران نظام، رهبری و شهید رئیسی

اعتماد آنلاین: سید عطاالله مهاجرانی نوشت: گفتند رهبری کاریزمایش با خاک یکسان شده است! دیدند با یک جمله آیت‌الله خامنه‌ای و آرامشی که در کلام ایشان بود، ملت و کشوری که نه مجلس داشت و نه رییس‌جمهور، مثل سرو ایستاد و قامت خم نکرد.

«مردم و روشنفکران» عنوان یادداشت سید عطاءالله مهاجرانی برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده: با توجه به تجربه‌ام در سفر یک ماهه به نجف اشرف و عراق، در مقاله‌ای به این نکته اشاره کردم که می‌توان میان دنیای مجازی به معنای همین فضای توییتر و اینستاگرام و... دنیای حقیقی تفاوت قائل شد.  اجتماعات میلیونی مردم ایران در سوگ و فقدان شهیدان خدمت، شاهدی بود که از راه رسید و این دوگانگی و تفاوت را بیشتر نشان داد. در فضای مجازی گفته می‌شد که مردم ایران از فقدان ابراهیم رییسی و همراهان در فاجعه سقوط بالگرد نه تنها متاسف نیستند، بلکه خوشحالند. نشانه‌هایی از خوشحالی مانند رقص و پایکوبی و برهنگی که البته معلوم نبود کی و کجاست، منتشر کردند. اما در دنیای حقیقی در تبریز و قم و تهران و مشهد، حکایت دیگری جاری بود.

دریایی از مردم در خیابان‌ها و میدان‌ها جاری شده بود.خوشبختانه نمایندگان رسانه‌های جهانی که هوشمندانه دعوت شده بودند، گوشه‌هایی از واقعیت دنیای حقیقی را منتشر کردند.

می خواهم به تجربه بسیار مهم داستایفسکی در «دفتر یادداشت روزانه یک نویسنده» اشاره کنم. این کتاب با ترجمه ابراهیم یونسی و در سه جلد و ۱۵۰۰ صفحه به زبان فارسی ترجمه شده است. کتاب بی‌مانندی است و در تاریخ ادبیات و فرهنگ بی‌نظیر، داستایفسکی درست در نیمه دوم دهه پنجاه سالگی خود، در اوج آفرینندگی و کمال شخصیتی، در سال‌های ۱۸۷۶ تا ۱۸۸۰، یادداشت روزانه را نوشته و به بررسی و تحلیل مهم‌ترین مسائل آن روزگار روسیه پرداخته است. در تمام یادداشت‌ها، موضوع دوگانگی مردم روسیه و روشنفکران یا نخبگان سیاسی و فرهنگی و اجتماعی تکرار می‌شود. وقتی نوشته داستایفسکی را با دقت می‌خوانیم، می‌بینیم، گویی ما در ایران امروز با چنان دوگانه‌ای رویارو هستیم. روشنفکرانی که حال و هوا و ارزش‌ها و زبان‌شان با مردم متفاوت است. مردم را دست‌کم می‌گیرند و بلکه تحقیر می‌کنند. نگاه‌شان به ارزش‌های آن سوی مرزهاست. سکولار از دهان‌شان نمی‌افتد! باورهای دینی و اخلاقی مردم را طرد می‌کنند. امر مقدس نداریم!به توانایی ملی باور ندارند.

اما در مواجهه با واقعیت مردم سرگشته می‌شوند. البته این شهامت و صراحت را ندارند که اقرار کنند مردم را درست نشناخته بودند. برعکس وقتی با واکنش مردم رویارو می‌شوند، به تحریف واقعیت می‌پردازند. مردم را ناآگاه تلقی می‌کنند، روشنفکران روسی خود را در برابر اروپا به معنی آلمان و انگلستان و فرانسه ناچیز و بلکه زبون احساس می‌کردند، رمان‌های تولستوی آینه این استحاله به ویژه در تشبث روشنفکران و نخبگان به فرانسه دانی و فرانسه پرانی است.

داستایفسکی نوشته است:  «می‌گفتند (روشنفکران) که ما کشوری ناچیز و فقیر و بی‌اهمیت هستیم. با تمسخر به همه اطمینان می‌دادند که ما چیزی به نام «روح ملی» نداریم، زیرا ملت و مردمی نداریم و بین رهبری سیاسی و مردم وحدتی نیست. نیهیلیسم همه ‌چیز را جویده است و سربازان تفنگ‌های‌شان را زمین می‌اندازند و مثل گله گوسفند فرار می‌کنند و مهمات و تدارکات نداریم و خودمان خوب می‌دانیم که توپ می‌زنیم! و پا را زیادتر از حدمان دراز کرده‌ایم.»

ببینید چقدر این حرف‌ها آشناست! گفتند امریکا ظرف یک ساعت می‌تواند تمام توان دفاعی ایران را نابود کند. عین‌الاسد اتفاق افتاد. گفتند ایران جرات مقابله با اسراییل را ندارد، وعده صادق اتفاق افتاد. گفتند مردم علیه نظام هستند و نظام ۸ درصد بیشتر طرفدار ندارد. دریای جمعیت مردم به تکاپو درآمد. گفتند رهبری کاریزمایش با خاک یکسان شده است! دیدند با یک جمله آیت‌الله خامنه‌ای و آرامشی که در کلام ایشان بود، ملت و کشوری که نه مجلس داشت و نه رییس‌جمهور، مثل سرو ایستاد و قامت خم نکرد و کمترین اختلالی در اداره کشور پیش نیامد و عمق اقتدار ملت و کشور و نظام بیشتر شد.

همسایگان و دیگر کشورها پررنگ‌تر از همیشه، با حضور در مراسم فقدان شهدای خدمت اشتیاق خود را برای توسعه روابط یا بازسازی روابط با ایران نشان دادند.
+5
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  MrJason - جابلسا، انگلستان

  فقط دوست دارم بدونم مقرری این اقا چقدر هست که اینجور اختاپوس وار جفنگ میبافه
  1
  67
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  havaspart - رشت، ایران

  قای مهاجرانی: بگیم همه حرفهات درست. اگه نظام این همه هوادار داره پس چرا از رفراندم میترسه؟ حتما جواب شما اینه که مگه این مردم قدرت فهم مسایل و تحلیل را دارند؟. حالا قبول میکنی که ... هست؟
  2
  38
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اوه اوه چه لیس عمیقی میزنه این عطا عنتری !؟ پوست خا** مفعول پوس پوس شد و کم مونده بیضه ها بیوفته تو حلقش !!
  1
  33
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آقای مهاجرانی اگر نظام و سپاه برحق هستند !؟! تو چرا در ایران زندگی نمیکنی ؟ مردمی که در تظاهرات ساختگی شرکت می‌کنند شامل حراستی های ادارات ، ارتشی ها، بسیجی ها و سازمان ها و مزدوران نظام میباشند ، امثال صدام حسین یا قذافی ویا هیتلر و موسولینی از این تظاهرات زیاد ایجاد کرده بودنند آیا بر حق بودنند ؟ اگر تو و امثال شارلاتان های مشابه تو راست می‌گویند در همین زمان یک رفراندوم بگذار کنید ؟!؟
  2
  28
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  ببین الاغ چهار پا آخوند ،این فتوشاپ های میلیون نفری 46سال است سر و صورت رژیم اسلامی را جلا داده تو دیگر در عصر اینترنت سعی نکن از این روش سوخته میلیونی استفاده کنی خر خودتی ،،اخه عقل هم خوب چیزی است که تو گاو از آن بهره ای نبردی ،،کدام مردم برای رژیم اسلامی تره خرد می کند ، رژیم اسلامی که جوانان ایران را می کشد به چشم جوانان و مردم شلیک کرده آن ها را کور می کند و روزی 4میلیون نفت می فروشد و پولش را صرف عیاشی انگ و انگل زاده هایی مثل تو می کند خر خودتی مردیکه از رو نمی رود باز زر می زند سک استخوان خور خجالت نمی کشی میلیارد دلار پول ایران در فلسطین و جیب آخوند جانی است و تو احمق بخاطر 1000دلار در ماه دستمال به ،،،ن آخوند می کشی
  1
  26
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ary@mard - ما لاگا، اسپانیا
  مستراح الوزرا عطاالله مهاجرانی.
  1
  17
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد
  مهاجرانی وابسته به نظام پست اخوندی رهبر مفعول جمهوری اسلامی این همه طرفدار دارد چرا یک همه پرسی یا رفراندوم زیر نظر سازمان ملل برگذار نمی کند ؟ مردم فهم و شعور دارند ولی انانکه فهم و شعور ندارند فرمانده هان سپاه جنایتکار پاسدران هستند که با وحشیترین برخوردها از نظام کثیف جمهوری اسلامی ایران دفاغ میکنن و نمی گذارن تاروپود این رژیم کثیف جنایتکار نابود شود.
  1
  11
  یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.