روزنامه«جمهوری اسلامی» از تلاش «دیپلمات‌های طالبان» برای گروگان‌گیری در خیابان‌های ایران خبر داد

 آرشیو - هیاتی از طالبان که در بهمن سال ۱۳۹۹ به ایران سفر کردند.روزنامه جمهوری اسلامی با انتشار گزارشی از اقدام گروه طالبان در مشهد برای «تحویل‌گیری کنسولگری افغانستان» از سرکنسول کنونی خبر داده و نوشته که این این اقدام «با مقاومت سرکنسول افغانستان» مواجه شد. تلاش برای ربودن یکی از مخالفان طالبان و «شکنجه» یک «عکاس ایرانی» در کنسولگری نیز از جمله مواردی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه چنین اقداماتی «باید با موافقت کشور پذیرنده و رعایت ترتیبات مرتبط باکنوانسیون‌های بین‌المللی صورت گیرد» حرکت طالبان را «مصداق بی‌حرمتی به کشور ایران» دانسته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه به نقل از رسانه‌های افغانستان، «سرکنسول جدید» که توسط طالبان به ایران اعزام شده را مرتبط به «شبکه حقانی» اعلام و تاکید کرده که این «شبکه» مشی «تروریستی خود را حفظ کرده» است.

این روزنامه به «نقل از یک منبع آگاه» می‌نویسد که گروه طالبان چندی قبل سه دیپلمات را برای اقدامات کنسولی به کنسولگری افغانستان در مشهد اعزام می‌کند که «مورد موافقت وزارت خارجه ایران قرار می‌گیرد» و یکی از آن دیپلمات‌ها فردی به نام «سلیم» [مشهور به دکتر سلیم] نام داشت که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی «یک عکاس ایرانی را به داخل کنسولگری افغانستان در مشهد کشانده و شکنجه می‌کند که پس از آن با شکایت این فرد، از ایران اخراج و یک دیپلمات دیگر از جانب طالبان جایگزین این فرد خاطی می‌شود.»

این روزنامه که مدیرمسئول آن با حکم علی خامنه‌ای مدیریت آن را برعهده دارد، در بخشی از مطلب خود از اقداماتی همچون گروگانگیری توسط «دیپلمات‌های طالبان» خبر داده و نوشته است: «همین سه دیپلمات طالبان چند ماه پیش با استفاده از پوشش و خودروی دیپلماتیک در فرودگاه مشهد اقدام به ربودن قاری عیسی محمدی یکی از اعضای سرشناس اپوزیسیون حکومت طالبان کردند.»

به نوشته این روزنامه قاری عیسی محمدی از مشهد و از طریق استانبول «عازم آلمان بوده» پس از اعلام‌ «ممنوع‌الخروجی» از پرواز جا ماند و «این سه تن از اعضای گروه طالبان با استفاده از این فرصت سعی کردند در محوطه فرودگاه مشهد» او را «به زور به یک ماشین پلاک دیپلماتیک سوار کنند.»

جمهوری اسلامی نوشته که اگر «طرفداران جبهه مقاومت ملی افغانستان» در فرودگاه مشهد «همزمان نرسیده و با طالبان درگیر نمی‌شدند و او را نجات نمی‌دادند، قاری عیسی محمدی به سرنوشت جمال قاشقچی، خبرنگار شهیر و فقید عربستانی دچار می‌شد.»

این روزنامه در ادامه «سکوت دستگاه دیپلماسی ایران» در قبال آنچه «جسارت‌های گروه طالبان» نامیده را تامل برانگیز توصیف کرده و نوشته: «چرا عده‌ای در ایران به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا معاشقه سیاسی با طالبان و تضییع منافع ملی ایران را دنبال می‌کنند؟»

از زمان روی‌کار آمدن دوباره گروه طالبان در افغانستان، جمهوری اسلامی با وجود اینکه حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته اما ارتباطات گسترده‌ای با این گروه برقرار کرده است.

پیش از این سفارت افغانستان در تهران نیز با موافقت وزارت‌خارجه جمهوری اسلامی در اختیار گروه طالبان قرار گرفت.

مناقشه ایران و افغانستان برسر حق‌آبه هیرمند که منجر به بحران‌های زیست‌محیطی در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان شده، یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر تنش‌هایی را بین دو حکومت در پی داشته است.
+57
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  یه تروریست با یه تروریست دیگه مشکل دار میشه مگه؟؟؟ نمایندگان امت همیشه در صحنه هستن دیگه!!
  0
  84
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  خاک عالم بر سرتون که از پس طالبان هم بر نمایید 🤣
  0
  81
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  با هم بخورین ، دعوا نکنین ! خاکبرسرت مفعول که طالبان شپشو و بو گندو میاد داخل کشور و هر گُهی که میخواد میخوره ، شما هم وجود و خا** اعتراض ندارید !! گوش این کثافتهای عصرحجری رو بگیرید ، بندازینشون بیرون !!
  2
  65
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  ما دو همسایه معتبر و متعهد و با یکدیگر همکاری دوجانبه می‌کنیم.
  86
  11
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  شورشیان ظُفار برای سرنگونی سلطان قابوس ۱۳ سال کوشش کردن تا با مداخله و پیروزی ارتشِ شاهنشاهی ایران سال ۱۹۷۵ پایان یافت . اما دوستی دو کشور مستحکم شد و سلطان قابوس تاج و تخت خود را مدیون ایران می‌دانست.این دوستی تا به امروز حتی بعد از مرگ او ادامه دارد . این را مصدق روحت شاد باید بفهمد که ایران چه بود و چه شد
  2
  53
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  ما دو کشور اسلامی متعهد ، با همکاری یکدیگر دو جانبه گروگانگیری میکنیم و بکسی هم ربطی ندارد .
  3
  18
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  طالبان با تو و یا تو با این نظام هیچ غلطی نمیتوانید بکنید . راه مردم ایران و افغان از راه طالبان و ولایت جداست ولی امثال تو و مصدق روحت شاد دشمنان واقعی این دو کشور هستید .
  0
  18
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  اختلاف بین دو همسایه دیوار به دیواره به شما .. غریبان چه ربطی داره
  24
  8
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  کجاست قاسم گچکاره کتلت که دستپخت اقداماتش رو ببینه،وقتی میلیونها دلار پول از جیب مردم ایران میبرد خرج طالبان میکرد تا دولت اشرف غنی رو تضعیف و سرنگون کنند و در نتیجه آمریکا نفوذی در افغانستان نداشته باشه و فکر نمیکرد این وحوش برای خودشون شر میشن.
  0
  26
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.