آیفون۱۳ در یک هفته شش‌میلیون تومان گران شد

ایندیپندنت فارسی: انتشار خبر ممنوعیت واردات انواع گوشی‌های آیفون به افزایش قیمت انواع تلفن‌های همراه منجر شد. تکذیب این خبر از سوی سازمان توسعه تجارت نیز بر وضعیت بازار تاثیری نداشت، زیرا از روزهای قبل، با زمزمه‌های تعرفه ۹۶ درصدی واردات آیفون، افزایش قیمت‌ها آغاز شده بود.

صبح پنج‌شنبه دهم خرداد، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران، از ابلاغ بخش‌نامه‌ای به گمرکات کشور خبر داد که به موجب آن واردات تلفن‌های همراه با نشان تجاری اپل ممنوع شده است.

واردات و رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۴ و بالاتر در ایران از حدود ۲ سال قبل آغاز شده بود، اما بخش‌نامه جدید گمرک، که روز هشتم خرداد ابلاغ شد، حاکی از آن بود که واردات گوشی‌های ۱۳ و پایین‌تر هم از این پس ممنوع خواهد شد.

خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران همچنین نوشت که با لغو ممنوعیت واردات آیفون، سود بازرگانی آن طبق مصوبه هیئت دولت ۹۶ درصد تعیین می‌شود.

این خبر به‌سرعت در رسانه‌های دیگر نیز بازنشر شد اما ظرف مدت کوتاهی سازمان توسعه تجارت به آن واکنش نشان داد و ضمن تکذیب آن تسنیم اعلام کرد که ممنوعیت واردات آیفون مربوط به مدل‌های ۱۴ به بعد است و ممنوعیت جدیدی در رابطه با ورود آیفون وجود ندارد.

خبر ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون نه‌تنها به افزایش قیمت محصولات نشان تجاری اپل منجر شد که قیمت تلفن‌های همراه دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داد. این افزایش قیمت از روزهای قبل با مصوبه جدید هیئت‌ دولت درباره تغییر تعرفه واردات کالاها آغاز شده بود.

طی روزهای اخیر زمزمه‌هایی شنیده شد مبنی بر اینکه احتمالا طبق مصوبه هیئت دولت، ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون مدل ۱۴ به بالا پس از حدود ۲ سال لغو می‌شود اما سود بازرگانی آن‌ها ۹۶درصد خواهد بود.

براساس گزارش میدانی سایت فرارو، تا یک هفته قبل قیمت گوشی آیفون ۱۳ معمولی با فروکش کردن نسبی تب‌وتاب بازار ارز به کمتر از ۳۸ میلیون رسیده بود، اما از ابتدای هفته فروشنده‌های موبایل درپی انتشار خبر تعرفه ۹۶ درصدی واردات آیفون قیمت‌ها را بالا بردند.

به این ترتیب، قیمت گوشی آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۱۲۸ گیگ ظرف یک هفته حدود ۶ میلیون تومان بالا رفت و به حدود ۴۴ میلیون تومان رسید.

همچنین قیمت گوشی آیفون ۱۳ معمولی نسخه ۲۵۶ گیگ از ۵۲ میلیون تومان در ابتدای هفته به مرز ۵۶ میلیون تومان در آخر هفته صعود کرد.

این گزارش میدانی آشکار می‌کند که ترکش تعرفه ۹۶درصدی واردات آیفون به مدل‌های قدیمی این نشان تجاری و دیگر انواع تلفن‌های همراه نیز اصابت کرده و قیمت آن‌ها را نیز افزایش داده است. مثلا یک گوشی معمولی سامسونگ که تا چند روز قبل حدود ۶میلیون تومان قیمت داشت حالا به مرز ۷میلیون تومان نزدیک شده است.

لغو ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون مشروط به تایید کمیسیون اصل ۹۰ مجلس است. با توجه به اینکه مجلس دوازدهم تازه آغاز به کار کرده و هنوز کمیسیون‌های مختلف تشکیل نشده‌اند، احتمالا تکلیف ممنوعیت یا لغو ممنوعیت واردات آیفون به‌زودی روشن نمی‌شود و به گفته مهدی اسدی، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، ممکن است حدود یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

در این وضعیت بعید نیست که شیب صعودی قیمت‌ها ادامه پیدا کند. به گفته رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، با اعمال سود بازرگانی ۹۶درصدی نیز  قیمت گوشی‌های آیفون سر به فلک خواهد کشید، به‌طوری‌که شهروندان مجبور می‌شوند برای خرید یک گوشی پول دو گوشی را بپردازند.

شهریورماه گذشته مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن، گفته بود که ممانعت از خروج ارز و اقدام متقابل دربرابر تحریم‌های آمریکا از دلایل ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به بالا است.

در نقطه مقابل، فعالان بازار می‌گویند که ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون اقدامی برای انحصاری‌کردن بازار موبایل و بالا بردن قیمت آن در داخل کشور است. برخی دیگر نیز نگرانی جمهوری اسلامی از اتصال گوشی‌های آیفون به اینترنت ماهواره‌ای را دلیل ممنوعیت واردات آیفون می‌دانند. پیش‌تر جلیل رشیدی کوچی، نماینده سابق مجلس، تایید کرده بود که در ممنوعیت واردات آیفون مافیای موبایل نقش دارد و اینترنت ماهواره‌ای «بهانه» است..
+4
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.