سمافور: ایران احتمالا از طریق رابرت مالی به‌ ۱۲سند طبقه‌بندی‌شده آمریکا دست یافته است

العربیه: منابع آگاه به وبسایت «سمافور» اطلاع دادند که رابرت مالی، فرستاده ویژه پیشین دولت بایدن در امور ایران، حداقل 12 سند طبقه‌بندی‌شده را به دستگاه‌های شخصی خود، (مانند تلفن همراه یا رایانه شخصی)، انتقال داده و احتمالاً این اسناد را با افرادی خارج از دولت آمریکا به اشتراک گذاشته است.

بر اساس این گزارش، این اسناد شامل یادداشت‌های حساس، غیرمحرمانه و محرمانه از دیدار مقامات آمریکایی با مقام‌های ایرانی و همچنین واکنش دولت آمریکا به اعتراضات گسترده در جهان، پس از مرگ مهسا امینی، بوده است.

در آوریل سال گذشته، دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا، مجوز امنیتی رابرت مالی را به حالت تعلیق درآورد و او را به مرخصی بدون حقوق فرستاد. همچنین، اداره تحقیقات فدرال آمریکا، موسوم به «اف‌بی‌آی»، تحقیقاتی درباره سوءاستفاده احتمالی رابرت مالی از اسناد محرمانه را آغاز کرده است.

جیمز ریش و مایکل مک‌کول، اعضای ارشد جمهوری‌خواه در کمیته‌ روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان، در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پرسیده‌اند که آیا مالی این اسناد را به افرادی بدون مجوز امنیتی مناسب ارسال کرده و آیا این افراد وابسته به دولت ایران یا طرح «ابتکار کارشناسان ایران» (IEI) بوده‌اند یا خیر.

گفته می‌شود «ابتکار کارشناسان ایران» طرحی‌ بود که وزارت خارجه ایران در سال 2014 آغاز کرد. بر اساس گزارش‌هایی که از ایمیل‌های فاش شده به دست آمد، این ابتکار به منظور «ترویج استدلال‌های تهران در غرب» استفاده شده است. اعضای این طرح ایران به عنوان دانشگاهیان و پژوهشگران در اندیشکده‌های غربی فعالیت می‌کردند و به کشورهای اروپایی و ایالات متحده مشاوره می‌دادند.

تحقیقات سال گذشته سمافور نیز نشان داد که ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای و افزایش اقدامات امنیتی، از طریق این شبکه‌ با کارشناسان آمریکایی و اروپایی در ارتباط بوده است. در تحقیق جدید سمافور نیز این احتمال مطرح شده که یک دولت خارجی، احتمالاً ایران، دستگاه‌های شخصی رابرت مالی را هک کرده و به اطلاعات محرمانه دست یافته است.

مایکل مک‌کول و جیمز ریش در نامه مشترک خود به بلینکن، که ششم مه سال جاری ارسال شد، از وزیر خارجه آمریکا پرسیدند آیا افراد وابسته به دولت ایران یا «ابتکار کارشناسان ایران» (IEI)، به اطلاعات محرمانه‌ای که مالی افشا کرده دسترسی داشته‌اند یا خیر.

تحقیقات نشان داده که چه کسانی قبل و بعد از انتصاب مالی، به عنوان نماینده ویژه در سال 2021، با او در مسائل مربوط به ایران همکاری کرده‌اند. وزارت خارجه یا دفتر تحقیقات فدرال تاکنون هیچ جزئیات مهمی درباره این تحقیقات با کنگره یا رسانه‌ها به اشتراک نگذاشته‌اند.

نمایندگان آمریکایی در نامه‌ به بلینکن اعلام کرده‌اند که از نفوذ یک دولت خارجی، احتمالاً ایران، به دستگاه‌های شخصی مالی مطلع شده‌اند. آنان گفته‌اند که این ممکن است علت انتشار برخی اسناد و راهبردهای دیپلماتیک مالی در رسانه‌های دولتی ایران در بهار و تابستان 2023 باشد.
+22
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.