صندلی‌های خالی سازمان ملل در مراسم یادبود ابراهیم رئیسی

 مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان مللصدای آمریکا: مراسم یادبود برای ابراهیم رئیسی در سازمان ملل در حالی برگزار شد که نمایندگان بسیاری از کشورهای جهان در این جلسه حاضر نشدند و از میان ۱۹۳ کشور عضو، در شلوغ‌ترین زمان، تنها نمایندگان ۹۰ کشور در این مراسم حضور داشتند.

در زمان برگزاری این مراسم در روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، بیش از نیمی از صندلی‌های سالن مجمع عمومی خالی بود.

صحن علنی سازمان ملل روز پنج‌شنبه در حالی شاهد برگزاری مراسم یادبود برای ابراهیم رییسی بود که پیشتر کشورهای آمریکا، استرالیا، و فرانسه اعلام کرده بودند این مراسم را «بایکوت» می‌کنند و علاوه بر این، نمایندگان ۱۰۰ کشور دیگر نیز سالن را حین برگزاری مراسم ترک کردند.

هم‌زمان با برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که در سانحه سقوط هلیکوپتر کشته شد، در اطراف مقر سازمان ملل در نیویورک سه گروه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، شورای ملی مقاومت وابسته به سازمان مجاهدین خلق، اتحاد علیه ایران هسته‌ای، و گروه همبستگی با جنبش زن زندگی آزادی در نیویورک، در خیابان‌های اطراف مقر سازمان ملل در اعتراض به برگزاری مراسم یادبود رئیسی، تجمع کرده بودند.

هم‌زمان، در وین نیز گروهی از کنشگران حقوق بشر در مقابل ساختمان سازمان ملل در اعتراض به این مراسم جمع شدند.

سازمان ملل می‌گوید این مراسم به طور سنتی برای ادای احترام به رئیس‌جمهورهایی است که در زمان مرگشان در این مقام بوده‌اند.

اما حسن نایب‌هاشم، کنشگر حقوق بشر که در تجمع اعتراضی امروز در وین حضور داشت، با اشاره به برگزار نشدن مراسم برای معمر قذافی، رئیس جمهوری پیشین لیبی، به صدای آمریکا گفت که ابراهیم رئیسی «رئیس حکومتی متعارف نبود» و «به جنایت علیه بشریت متهم بود»، از این رو سازمان ملل می‌توانست این مراسم را برگزار نکند.

برگزاری مراسم یادبود برای ابراهیم رئیسی در سازمان ملل، با اعتراض گسترده کنشگران مدنی و حقوق بشر و همچنین خانواده‌های دادخواه قربانیان نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی مواجه شده است.

سازمان حقوق بشر ایران، برگزاری این مراسم را «شرم‌آور» خوانده و تأکید کرده است، «ابراهیم رئیسی می‌بایست در یک دادگاه صالح به اتهام جنایت علیه بشریت محاکمه می‌شد.
همچنین، صدها تن از کنشگران حقوق زنان و حقوق بشر، خانواده‌های دادخواه، و چند نهاد مدنی در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در اعتراض به برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در این سازمان، بزرگداشت کسی را که متهم به جنایت علیه بشریت است مصداق «نقض حقوق بشر» دانسته‌اند.

علاوه بر این، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در واکنش به برگزاری یادبود ابراهیم رئیسی در سازمان ملل متحد، این اقدام را «تجلیل از اعدام و کشتار جمعی علیه مردم ایران» نامیده است.

در واکنشی دیگر، سعید دهقان، حقوقدان و وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر، این مراسم را که قرار است روز پنج‌شنبه در سازمان ملل برگزار شود، «پاشیدن نمک به زخم ایرانیان» توصیف کرد و آن را «توهین به جایگاه سازمان ملل» دانست.

این حقوقدان، با انتشارم تنی در شبکه اجتماعی ایکس تأکید کرده که این اقدام «با استناد به پروتکل‌های سازمان ملل» نیز «قابل دفاع نیست»، چرا که «برای قذافی و صدام هم چنین مراسمی نگرفتند.»

سارا حسین، رئیس کمیته حقیقت‌یاب مستقل سازمان ملل در مورد جمهوری اسلامی نیز گفته مرگ ابراهیم رئیسی نباید نقض حقوق بشر در ایران را تحت‌الشعاع قرار دهد.
+87
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  سازمان ملل هیچ وقت سازمانی نبوده که با تصمیماتی که اتخاذ میکند، یا کرده تا کنون، توانسته باشد نیم قدمی جهت رفاه کل مردم دنیا برداشته باشد. بهتر است تا منحل شود برای همیشه و هزینه نگهداری آن صرف کارهای عام المنفعه در دنیا شود.
  3
  82
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  لکه ننگی بر پیشانی سازمان ملل . این سازمان نشان داد که به آرمان های بشریت که هزاران هزار انسان بخصوص در جنگ جهانی دوم در راه آن جان باختند خیانت کرده است. مثل این است که در مرگ هیتلر چسناله سر دهند و اشک بریزیند. پس متکی به نیروی خود در نبرد در راه آزادی ایران باشیم این بی شرف ها مانند آخوندها تنها به منافع کثیف خود فکر میکنند. کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من .
  1
  74
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  شاید اگر شیرینی میدادن چند تا دیگه اضافه میشدن ، رقص و مشروب می بود جای خالی نبود
  1
  26
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  موضوع آن نیمه است که در این سازمان بی مصرف پرهزینه در این مراسم کتلت پزان ثانی شرکت کردند. اینان برای مردم درد کشیده میهنمان، ارزشی همتا با دستمال توالت دارند، نه بیش و نه کم، حتی در ردیف انسانها یا حیوانات هم نیستند. اینها اکثر قریب به اتفاقشان قربانیان موتوریها و ساقیان حرام خور هستند که به جای مغز و قلب فضله موش در درونشان انباشته شده. اسمشان را به سازبان ممل تغییر میدهیم این سیم کشان را.😡🤬
  1
  39
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند

  ببین این آخوندهای هندی عربی مغولی چطور اعتبار ملت را خراب کردند. چه زنده چه مرده شان. البته مردم هم چسپیده اند به اسلام. از این بهترکه نمیشه
  1
  31
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ولش کن - تهران، ایران
  حالا متوجه میشد چرا آخوندها چهل و پنج سال موندن تحریم و پشت تریبون یک مشت حرف مفت زدن جکی بیش نیست.
  3
  22
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دوشنبه - تهران ، ایران
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  اول از همه جمله آخرت را عشق است این شغل همه این آشغالهای سازبان دوول متحد است بعد هم درود بر مازنی های گرامی.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.