تسنیم: فناوری موشک‌ بالستیک ضدکشتی ایران در اختیار حوثی‌هاست

ایران می‌گوید فناور موشکی در اختیار حوثی‌های یمن قرارداده استدویچه وله: به گزارش تسنیم ایران فناوری موشک بالستیک ضدکشتی در اختیار حوثی‌ها قرار داده و می‌تواند منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه را با "چالش‌هایی جدی" مواجه کند. ایران پیش از این حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها را تکذیب می‌کرد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران روز چهارشنبه نهم خرداد در گزارشی به تفصیل به مسیر توسعه موشک بالستیک دریایی "قدر" طی سالیان اخیر پرداخته و از قرار دادن فناوری آن در اختیار انصار حزب‌الله یمن خبر داده است. این خبرگزاری می‌گوید موشک "محیط" حوثی‌های یمن با "الگو برداری دقیق از همان موشک قدر ضد شناور ایرانی طراحی شده است".

گزارش می‌گوید موشک "قدر" با تغییر کاربری" در موشک تندر ۶۹ سپاه پاسداران و افزودن "جست‌وجوگر اپتیکی به آن که بتواند روی هدف قفل کند"، طراحی شده است. تندر ۶۹ نیز "همان موشک B610 چینی" است که سپاه پاسداران در سال ۶۹ از چین خریده است.

تسنیم نوشته است که جمهوری اسلامی "توانسته "با انتقال فناوری" طی سال‌های اخیر سطح پشتیبانی از جبهه مقاومت را بالاتر از قبل پیگیری کند" و با این سیاست "توانمندتر شدن گروه‌های مقاومت را در دستور کار خود قرار داده است". گزارش مدعی موفقیت جمهوری اسلامی در "شکل گیری شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل در منطقه بخصوص در حوزه‌های پهپادی و موشکی" شده است.

هم‌زمان فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه، سنتکام"، روز چهارشنبه ۲۹ مه (۹ خرداد) اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی‌ روز گذشته پنج موشک بالستیک ضد کشتی را از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سوی دریای سرخ پرتاب کردند.

سنتکام با انتشار بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی "ایکس" (توییتر سابق) نوشت: «سه موشک به کشتی تجاری "لاکس" (Laax) که یک کشتی تجاری متعلق به یونان با پرچم جزیره مارشال است، اصابت کرد.»
"چالش‌های جدی برای آمریکا و اسرائیل"
خبرگزاری تسنیم در گزارش امروز خود پیرامون قرار دادن فناوری موشک بالستیک ضدشناور در اختیار حوثی‌ها نوشته است که توان تسلیحاتی جمهوری اسلامی اکنون می‌تواند منافع آمریکا و اسرائیل را "باچالش‌های جدی" در منطقه روبرو کند.

تسنیم از حسن طهرانی‌مقدم به عنوان کسی که ایده ساخت این موشک را داشته و آنرا توسعه داده، نام برده است. طهرانی‌مقدم که حکومت به او لقب پدر موشکی ایران داده بود، در آبان‌سال ۱۳۹۰ در پی حادثه‌انفجار زاغه مهمات در پادگان مدرس کشته شد.

جمهوری اسلامی یکی از حامیان اصلی شبه‌نظامیان حوثی‌ به شمار می‌رود. کشورهای غربی بارها تهران را متهمکرده‌‌اند که تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته در اختیار این گروه قرار می‌دهد. جمهوری اسلامی تاکنون این اتهام را رد کرده بود. این بار اما خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران به صراحت از حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها گزارش داده است.  

پس از حمله هفتم اکتبر گروه ترویستی حماس به خاک اسرائیل و آغاز درگیری‌ها در غزه، شورشیان حوثی حملات متعددی را علیه کشتی‌های تجاری در آبهای منطقه انجام داده‌اند و امنیت کشتیرانی را به طرز قابل توجهی مختل کرده‌اند.
+8
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  ali1g - اوسلو، نروژ
  از این فناوریها تا آن گو....ه زیادی خوریها
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.