واکنش متفاوت کاربران ایرانی به تصویر «همه چشم‌ها به رفح دوخته شده است.»

«همه چشم‌ها به رفح است»٬ استوری اینستاگرام بسیاری از کاربران اینستاگران در حمایت از رفحبی بی سی: از سه روز پیش حمله اسرائیل به رفح سر خط خبرهای جهان شده است و در این روزها بیش از ۴۲ میلیون کاربر در سرتاسر جهان در اینستاگرام عکسی را به اشتراک گذاشتند با این نوشته که «همه چشم‌ها به رفح دوخته شده است.»

این حمله‌ها با وجود مخالفت شدید بین‌المللی با حمله اسرائیل به رفح انجام شد. ارتش اسرائیل عملیات نظامی خود را تشدید کرد و تانک‌هایش به مرکز این شهر رسیدند و یک تپه مهم استراتژیک مشرف بر مرز نزدیک با مصر را تصرف کرد. در این عملیات ده‌ها نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

با اینکه این عکس در بیشتر نقاط دنیا ترند شد اما واکنش‌ برخی از کاربران ایرانی با بسیاری کشورها متفاوت بوده است و شاید خلاف جهت و حتی با هشتگ‌های تند و توهین‌آمیز.
 
واکنش شبکه‌های اجتماعی به کارزار «همه چشم‌ها روی رفح»چرا این واکنش‌ها در ایرانیان دیده می‌شود و حرف آنها چیست؟
ایرانیانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، با تمام محدودیت‌ها ارتباطشان را با دنیا از راه اینترنت حفظ کرده‌اند و در این سال‌ها تمام اعتراض‌هایشان و ظلمی حکومت را در شبکه‌های اجتماعی آشکار کرده‌اند در حالیکه اینترنت بارها در کل ایران قطع شد و انتشار هر ویدیو یا پست خطر دستگیری برایشان داشت.

این دسته از کاربران در زمان اعتراضات از دیگران در دنیای آزاد می‌خواستند که صدایشان باشند و ستم جمهوری اسلامی را به گوش بقیه برسانند و از سیاستمداران کشورهای دیگر می خواستند از معترضان ایرانی حمایت کنند.
این اتفاق بارها و بارها تکرار شد.

کم نیستند کسانی که در اعتراض به حمایت‌ جمهوری اسلامی از فلسطینی‌ها در تمام این چهل و چند سال می‌گویند در طول این سال‌هاهزینه‌ای که برای فلسطین شده است حکم « چراغی را داشته که به خانه روا بوده به مسجد حرام.»

این را هم باید در نظر گرفت که برخی از مخالفان حکومت در ایران از هر چیزی که در دفاع از اسرائیل باشد حمایت می‌کنند و آن را حرکتی در مخالفت با حکومت ایران می دانند.

از همین رو استوری «همه چشم‌ها به رفح دوخته شده است» برای برخی از کاربران ایرانی حکم خوردن تیر به قلبشان را داشت.

بسیاری از آنها اعتراض کردند که چرا جامعه جهانی از اعتراض ایرانیان و از تعداد بالای کشته‌های ایرانی حمایت نکرد. حتی می‌گویند چرا برای رئیسی در سازمان ملل سکوت کردند اما وقتی مردم ایران زیر فشار حکومت ایران بود این همبستگی از آنها دیده نشد. از این رو موضع‌گیری سازمان ملل در قبال غزه و رفح را جانبدارانه دانستند و خلاف برابری بین‌المللی قلمداد کرده‌اند.
«همه چشم‌ها به ایران»؛ استوری برخی از کاربران ایرانی در مورد واکنش به رفحاما این نظر تمام ایرانیان نیست. ایرانیانی که مدت‌هاست خارج از ایران زندگی‌ می‌کنند یا خودشان را با خبرهای بین‌المللی بدون تاثیر حکومت‌ها به روز می‌کنند از مردم رفح دفاع کرده‌اند.

این گروه تلاش می‌کنند به مخاطبان فارسی زبان واقعیت دیگر کشورها را هم بگویند، از حمایتی که مردم کشورهای دنیا از مردم غزه کرده‌اند و اعتراضشان به عملکرد دولت اسرائیل را به گوش دیگران برسانند. این گروه سران دولت اسرائیل را جنایت‌کار جنگی می‌دانند.

در بین این گروه کاربرانی که تحت تاثیر حکومت‌هایی مانند ایران هستند هم وجود دارند. اما نیت این کاربران با توضیحاتی که می‌نویسند قابل فهم است. کاربران حامی حکومت ایران نظری ایدئولوژیک دارند و کاربران دیگر نگاهی بشردوستانه به این ماجرا دارند.
برخی از کاربران ایرانی حمایت از رفح را در منافات با حمایت از اعتراض‌ها در ایران نمی‌داننداستوری کیمیا از آسیب‌دیدگان چشمیدر بین واکنش‌ها به رفح برخی از آسیب‌دیده‌های چشمی با استوری‌هایی در اینستاگرامشان موضعشان را روشن کردند. برخی مانند الهه توکلیان با بازنشر پستی از شبکه ایکس به این موضوع اشاره کرد که «برای ایرانیان چشمی نمانده که نگران جاهای دیگر دنیا باشند. چشمانی که دیگر نخواهند دید.»

از طرفی کیمیا دیگر آسیب‌دیده چشمی در استوری اینستاگرامش نوشت: «یک چشم من چشم عدالت است و دید من هرگز نسبت به بی‌عدالتی‌های جهان تار نمی‌شود.»
الهه توکلیان با انتشار توییتی موضعش را در این مورد اعلام کردبسیاری از هنرمندان داخل ایران به کمپین بین‌المللی حمایت از رفح در اینستاگرامشان پیوستند. همین دست‌مایه خبری در خبرگزاری تسنیم شد و با کنار هم قراردادن استوری‌ها از این هنرمندان قدردانی کرد.

برخی از هنرمندان ایرانی خارج ایران اما واکنش دیگری داشتند مانند حمید فرخ‌نژاد که به جمع ‌«همه چشم‌ها به ایران است» پیوسته‌ است. او از کاربرانی که در اتفاقات پیشین ایران سکوت کردند و حالا در مورد رفح می نویسند خواست ساکت شوند.

در واقع اعتراض این دسته از کاربران به آنهایی است که به دلایلی در سال‌های گذشته از معترضان ایرانی چیزی نمی‌نوشتند یا استوری‌هایی محدود منتشر می‌کردند اما حالا برای رفح، مواضعشان را علنی منتشر می‌کنند.
گزارش تسنیم از تعداد هنرمندانی که به این کمپین بین‌المللی در اینستاگرام پیوستنداستوری حمید فرخ‌نژاد بازیگر معترض ایرانی که در دوران اعتراضات از ایران خارج شد
+60
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  دلیلش ساده هست،بر عکس مسلمانان جاهل، نژادپرست و تمامیت خواه و غربی های فریب خورده و بی اطلاع،ایرانیان آزاده خواه شاید تنها مردمانی هستند که با شرارت و پروپاگاندای استبدادی اسلامگرایان و هدف و نتیجه آن بطور نزدیک آشنا هستند و هر روز از این شر مطلق و بختک اسلامی رنج میبرند.فکر میکنم از تنها مردمانی در دنیای کنونی باشند که فریب این هجمه تبلیغات و ننه من غریبم بازیهای جمهوری شیطانی اسلامی و همفکرانش حماس و حزب الله را نمیخورند.
  6
  31
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این رفقای أیرانی که برای رفح سینه میزنن ولی در مقابل کشتار إیرانی ها سکوت کردن، همونهایی هستن که جهت تناول چاقاله و کوبیده میرن ایران. بله خوب! اگر در حمایت رفح زر زر کنن اونجا بهشون حال هم میدن، ولی اگر برای نیکا و خدانور سینه بزنن کی بره دل جیگر و کله پاچه بزنه؟
  6
  31
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  انسان باش - لندن، انگلستان

  پس هنوز ۴۲ میلیون احمق تو دنیا دارن زندگی میکنن . چرا چشمی واسه ایران نیس!؟ چرا چشمی واسه سودان نیس!؟ واسه چین نیس!؟ واسه اوکراین نیس!؟ واسه آفریقا که بچه ها دارن از گرسنگی میمیرن نیس!؟
  6
  32
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  هنر بندانه حکومتی برای پول شلوارشون هم در میارن،حامد بهدا ،شبنم و بقیه حـ... هایی که برای جوانان مملکت خودشون ... نخوردن،ننگ بر شما
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.