بحران سرقت از فروشگاه حتی دامن ارزان‌فروشی‌‌های بریتانیا را هم گرفته است

مرکز شهر منچستر، بریتانیا‌ایندیپندنت فارسی: شدت موج کنونی سرقت از فروشگاه‌ها به حدی است که حتی ارزان‌فروشی‌های یک‌پوندی نیز ناچار به نصب ابزارها و تدابیر امنیتی جدید شده‌اند تا از هزاران پوند خسارت جلوگیری کنند.

جان ببینگتون، صاحب فروشگاه «همه چیز از دم یک پوند» (Everything One Pound) در بریستول، می‌گوید: «سرقت از فروشگاه‌ها در حال حاضر واقعا وحشتناک است، کاملا از کنترل خارج شده است.»

در حالی که فروشگاه‌های خرده‌فروشی بزرگ در مورد تشدید این مشکل و فشاری که به کارکنان می‌آورد هشدار داده‌اند، این مسئله می‌تواند چالشی به‌مراتب بزرگ‌تر برای کسب‌و‌کارهای مستقل باشد.

ببینگتون گفت سرقت به سناریویی هفتگی تبدیل شده است. او در حالی با این مسئله دست‌و‌پنجه نرم می‌کند که همسرش دوره نقاهت بیماری سرطان را می‌گذراند.

او این افزایش را ناشی از بحران هزینه‌های زندگی و بی‌تاثیری مجازات‌های کیفری در ایجاد بازدارندگی می‌داند.
«این یک نبرد است»
این مرد ۶۱ ساله دوربین‌های مداربسته، آینه‌ها و قفسه‌هایی نصب کرده، و چیدمان مغازه‌اش را تغییر داده است.

او گفت: «چند سال اخیر دیوانه‌کننده بود‌ــ از لحاظ بی‌پروایی در این کار. در حالی که قبلا افراد می‌آمدند داخل و مشکوک به نظر می‌رسیدند، و مدت‌ زیادی وقت در فروشگاه سپری می‌کردند، الان عینا وارد می‌شوند، چیزی را که می‌خواهند بدزدند برمی‌دارند و بیرون می‌روند. این احتمالا بزرگ‌ترین تغییر است.

«نمی‌توانید چیزی داشته باشید که سارقان فروشگاه بتوانند پشتش بروند. اگر یک نفر پشت صندوق دارم، باید بتواند تمام میزهای محصولات را ببیند، بنابراین قفسه‌های بلند کالاها باید پشت فروشگاه باشند.

«قبلا گوشواره‌ها و نگین‌های ناف را به دیوار زده بودیم، اما ناچار شدم ۵۰۰ پوند هزینه کنم تا همه آن‌ها را توی محفظه بگذارم چون مدام گم می‌شدند، بنابراین الان باید در محلی پوشیده و دربسته باشند و مردم باید درخواست کنند تا بتوانند آن‌ها را از نزدیک ببینند.»

صاحب این کسب‌و‌کار کوچک گفت سارقانی که مدام به فروشگاه می‌آیند حتی صندوق کمک خیریه به کودکان را نیز دزدیدند.

در حال حاضر، دو تابلو اطلاعیه بزرگ در فروشگاه جلب‌ توجه می‌کنند که به سارقان در مورد دوربین‌های مداربسته فعال و آینه‌های امنیتی هشدار می‌دهند‌ــ اما سرقت همچنان شایع است.

عینک‌های آفتابی نزدیک صندوق به هدفی آسان تبدیل شده بودند. ببینگتون گفت: «پس از باز کردن فروشگاه، حدود یک دقیقه طول می‌کشید تا کسی بیاید و یک عینک آفتابی توی جیبش بگذارد. الان برای جلوگیری از سرقت ناچار شده‌ام ۶۰۰ پوند خرج کنم تا پایه‌های مخصوصی کار بگذارم که برای این منظور طراحی شده است، و این فقط مربوط به این هفته است.

«این نبردی است که هرگز قرار نیست در آن پیروز شوید اما اگر از مبارزه دست بکشید، شاید بهتر باشد جمع کنید و بروید خانه زیرا آن‌ها نابودتان خواهند کرد.»
«چیزی برای از دست دادن نیست»
فروشگاه‌های خرده‌فروشی بزرگ زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند که میزان سرقت از فروشگاه‌ها افزایش یافته، و جرایم در انگلستان و ولز به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسیده است.

دولت در ماه آوریل اعلام کرد در چارچوب اصلاحات لایحه عدالت کیفری، طرح‌هایی برای اعمال مجازات‌های سخت‌گیرانه‌تر دارد، اما وضع این قانون در حال حاضر به تعویق افتاده و تحت تاثیر انتخابات سراسری قرار گرفته است.

ببیگتون گفت اجرای قانون در حال حاضر اثر چندانی ندارد.

او گفت: «اگر بروید و چیزی را که واقعا واقعا می‌خواهید کش بروید، توی دردسر نخواهید افتاد، سابقه کیفری نخواهید داشت، یا دستگیر نخواهید شد. واقعا چیزی برای از دست دادن وجود ندارد.»
«همه‌گیری سرقت از فروشگاه»
دیم شارون وایت، رئیس شرکت جان لوییس پارتنرشیپ (John Lewis Partnership)، گفت سرقت از فروشگاه‌ها به یک «همه‌گیری» تبدیل شده است و گروه‌های سازمان‌یافته‌ای که فروشگاه‌ها را غارت می‌کنند افزایش یافته‌اند. آرچی نورمن، رئیس مارکس اند اسپنسر (Marks and Spencer) گفت کارکنانش کمک چندانی از جانب پلیس دریافت نمی‌کنند.

سیمپلی بیزنس (Simply Business)، شرکت بیمه کسب‌و‌کارهای کوچک، گفت نتیجه تحقیق این شرکت نشان داده است که سرقت از فروشگاه نگرانی بزرگ صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک است. بر اساس یافته‌های این تحقیق، ۵۷ درصد پاسخ‌دهندگان فقط در یک سال گذشته، بیش از ۲۵۰ پوند به‌دلیل سرقت از فروشگاه از دست داده‌ بودند.

در سوی دیگر کشور، دور از مغازه ببینگتون، فروشگاه پوشاک آر‌دی۱ (RD1 Clothing) در هیستینگز قرار دارد. صاحب این فروشگاه میکی وایتمن است که گفت در حالی که سوپرمارکت‌ها متحمل بیشترین لطمه سرقت از فروشگاه‌ها می‌شوند، مغازه او نیز در امان نیست.

اخیرا یک کت در فروشگاه گم شد و فیلم دوربین مداربسته نشان داد مردی در حالی که دو کت به تن داشت از فروشگاه خارج شد.

او گفت: «مرد، روز بعد... کت را برگرداند تا پس بدهد و پولش را بگیرد. این کاری است که می‌کنند، کت می‌دزدند بعد پس می‌آورند تا پولش را بگیرند، بنابراین دو بار متضرر می‌شوید.»

وایتمن این بحث را مطرح کرده است که مامورهای پلیس بیشتری باید در شهر گشت بزنند.

تینا مکنزی، رئیس سیاست‌گذاری در فدراسیون کسب‌و‌کارهای کوچک (FSB)، گفت سرقت از فروشگاه «منشاء بزرگ استرس فروشگاه‌های خرده‌فروشی کوچک» است.

او در ادامه افزود: «جرایم مرسوم، از جمله سرقت‌های سازمان‌یافته از فروشگاه‌ها، در دو سال گذشته، بیش از ۱۰۰۰ پوند از بیش از نیمی از قربانیان کسب‌و‌کارهای کوچک در سراسر انگلستان و ولز به یغما برده است، و یک نفر از هر ده نفر بیش از ۱۰ هزار پوند از دست داده است.»

الکس گاس، معاون رئیس پلیس و مدیر شورای ملی روسای پلیس در زمینه جرایم خرده‌فروشی، گفت نیروهای پلیس آنچه در توان دارند انجام می‌دهند تا «سرقت‌ها را کاهش دهند و مجرمان را تعقیب کنند».

او در ادامه افزود: «ما اواخر سال گذشته برای توسعه برنامه اقدام علیه جرایم خرده‌فروشی با دولت همکاری کردیم، که دستورالعمل‌های روشنی برای پاسخ به جرایم خرده‌فروشی، از جمله پیگیری تمام مسیرهای معقول تحقیق، را تشریح می‌کند.»
+17
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  در انگلیس از هر ۲ نفر یکی دزده
  10
  13
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  شکارچی - یالقوزآباد، سومالی
  اصلا بنیان این کشور بر مبنای دزدی هست. احتمالا منظور از بریتانیای کبیر همون دزد کبیر هست
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.