گزارش تحقیقی از اجیر شدن یک گروه تبهکار سابقه‌دار برای «ربودن مسیح علی‌نژاد»

رادیو فردا: تحقیقات بخش جمهوری آذربایجان در رادیوآزادی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی یک گروه تبهکار سابقه‌دار را برای توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد اجیر کرده بود.

بر اساس این تحقیقات، متهمانی که توطئه ربودن این فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی را دنبال می‌کردند، با یک شبکه تبهکاری موسوم به «لوتو قولو» مرتبط بوده‌اند.

نادر سالیف‌اف، رهبر این گروه، در تابستان ۱۳۹۹ به شیوه‌ای مافیایی در رستورانی در ترکیه به قتل رسید، و برادرش نقش مهمی در رهبری این گروه به عهده گرفت.

تحقیقات رادیوآزادی حاکی است که عوامل توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد با برادران سالیف‌اف در ارتباط بوده و در سلسله مراتب درونی این گروه نقش بالایی داشته‌اند.

یکی از این افراد، رأفت امیراف از اتباع جمهوری آذربایجان و روسیه و ساکن ایران است که مأمور هدایت این طرح را به عهده داشت و در ویدئویی در کنار نادر سالیف‌اف دیده می‌شود. تصاویر دیگری از او در کنار نامیک سالیف‌اف وجود دارد، و در یک تصویر دیگر در کنار چند عضو این گروه در کربلا دیده می‌شود.

امیراف همراه با پولاد عمراف از اعضای ارشد این گروه تبهکاری، در ژانویه ۲۰۲۳ در جمهوری چک بازداشت و به آمریکا مسترد شدند.

چندین عکس از پولاد عمراف در کنار برادران سالیف‌اف دیده شده است و یک ستاره خالکوبی‌شده بر شانه‌هایش نشان می‌دهد که او عضو گروه «لوتو قولو» است.

دادستانی آمریکا در اعلام جرم می‌گوید که پولاد عمر‌اف و رأفت امیر‌اف انتقال ۳۰ هزار دلار پول نقد به خالد مهدی‌اف را برنامه‌ریزی کرده و انجام داده‌اند. مهدی‌اف که خانه مسیح علی‌نژاد را زیر نظر داشت، با استفاده از این پول برای ربودن او یک قبضه کلاشنیکف خریده بود.

خالد مهدی­‌اف در ژوئیه ۲۰۲۲ با یک تفنگ کلاشینکوف در برابر منزل خانم علی‌نژاد بازداشت شد. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که او قصد داشت مسیح علی‌نژاد را به بیرون از منزل بکشاند و او را ترور کند.

پولاد عمروف، رأفت امیروف و خالد مهدی­‌اف به اقدام به قتل، توطئه و پولشویی متهم شده­‌اند که در صورت اثبات جرم روی هم رفته مجازات آن حدود ۴۰ سال زندان است.

محاکمه این گروه قرار است در ماه مارس ۲۰۲۵ آغاز شود.
+8
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  اصولا چون مسئولان حکومت اسلامی عده‌ای دزد و آدمکش و خلافکار هستند بایستی انتظار داشت که با عده‌ای آدمکش و خلافکار مانند خودشان در رابطه باشند
  15
  58
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.