فروپاشیِ کمونیسم و درس‌هایی در تاریخ که باید از آن گرفت

بیژن اشتری (مترجم کتاب‌های حوزه‌ی رژیم‌های سوسیالیستی و توتالیتر) می نویسد:
 
سی و دو سال پیش در چنین روزهایی اتحاد شوروی رسما فروپاشی خود را اعلام کرد. ثمره این فروپاشی ایجاد پانزده کشور مستقل بود.

نظام‌های سیاسی به شیوه های گوناگون فرو می پاشند.شیوه فروپاشی شوروی از درون بود هر چند عامل خارجی به صورت غیر مستقیم اثرگذار بود.

- دلایل فروپاشی را می توانم فهرست وار برایتان ذکر کنم:

یک) سوق یافتن بخش اعظم بودجه و منابع کشور به سمت تولیدات نظامی و برنامه های فضایی و غفلت از تامین نیازهای ضروری مردم از قبیل غذا، مسکن و غیره.

دو) صرف بودجه های هنگفت برای ادامه جنگ افغانستان و حفظ پایگاه های نظامی در کشورهای اقماری و کمک های بلاعوض اقتصادی به کشورهای کمونیستی در اروپا و سایر نقاط جهان که در مجموع منجر به ضعف شدید اقتصادی کشور و رشد نارضایتی در بین مردم شد.

سه) سربرآوردن قشر فاسدی از سیاستمداران که جز حفظ مناصب و امتیازات مادی انحصاری شان به چیز دیگری فکر نمی کردند.

چهار) فرسودگی ایدئولوژی حکومتی و بی اثر شدن ماشین پروپاگاندا به مرور زمان.

پنج) نفی اقدامات اصلاحی از سوی نظامیان و هسته سخت قدرت.گورباچف و یاران اصلاح طلبش تلاش زیادی کردند که با انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی نظام را از فروپاشی نجات دهند اما سران ارتش و اعضای گارد قدیم حاضر به پذیرش این اصلاحات نشدند و بر روش های سرکوبگرانه پیشین اصرار کردند.

شش) شکاف بین حکومت و مردم به حدی عمیق شد که اعتماد متقابل بین مردم و حکومت کاملا از بین رفت.این وضعیت منجر به حالت انقلابی شد به طوری که نه حاکمان می توانستند مثل سابق حکومت کنند نه مردم می‌خواستند مثل سابق از حکومت فرمان ببرند

هفت) بی اثر شدن ماشین سرکوب به نحوی که هزینه سرکوب برای حکومت بسیار بیشتر از هزینه تحمل اعتراضات عمومی شده بود.

من نمی‌توانم خوشحالی خودم را از فروپاشی کمونیسم بین‌الملل در سی و دو سال پیش ابراز نکنم. هر چه می‌گذرد مطمئن تر می‌شوم که کمونیسم چیزی جز شرارت مطلق نبوده و نیست.کمونیست‌ها حداقل باعث مرگ صد میلیون نفر در قرن بیستم شدند.

خطر کمونیسم البته همچنان باقی‌ست. امروزه کمونیست‌ها خود را سوسیالیست یا ترقی‌خواه یا پراگرسیو یا لیبرال می‌نامند بس که واژه کمونیست منفور شده. این نئوکمونیست‌ها چه بسا جنایت‌های استالین و پل پوت را هم محکوم کنند اما نباید فریب‌شان را خورد.

امروزه کمونیست‌ها در صحنه های نبرد تازه‌ای مشغول فعالیت هستند و هوادار حقوق اقلیت‌های جنسی و قومیتی و نژادی و غیره شده‌اند. پس باید حواسمان جمع باشد که در دام آنها نیفتیم.
+34
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  حالا اگر صد تا کتاب و مقاله و فیلم هم تهیه کنید و ثابت کنید که کمونیسم فقط یک وسیله است تا افراد جاه طلب رو به قدرت برسونه باز یک مشت گوسفند دنبال یک مشت جاه طلب عاشق قدرت راه میافتند بدون اینکه حتی پرولتاریا باشند
  4
  24
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سیستم کمونیستی بر روی کاغذ ایده ال است اما در عمل در همه جا موش زائید. دو علت اصلی شکست این ایده ال را نشان میدهد. اول اینکه در دنیا قانون برتری انرژی حاکم است و مساوات در هیچ کجا از اجزاء خلقت وجود ندارد. دوم اینکه تمام موجودات زنده به نسبت و درجاتی "خودپرست" هستند. دست بگیر دارند ولی دهش ندارند و همین حکومت های کمونیستی را به جاده ای یک طرفه تبدیل میکند که هر کس فقط در پی گرفتن امیال خودش است. با همین بینش من این ها را "چپول" نامیده ام. تا کم دارند برای مساوات و عدالت اجتماعی عربده می کشند و چون به الاف و الوفی رسیدند یک پاپاسی نم به کسی پس نمیدهند.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Esperanto - لندن، انگلستان
  این چیزهای که گفته دقیقا انگار در مورد اسلام و جمهوری اسلامیه. بخاطر همینه گلسرخی میگفت مراد من علی است. توده ای ها و کمونیست ها همیشه از اسلام و حکومت اسلامی حمایت میکردند و میکنند
  3
  14
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خوندی پیرزن؟ خاک...
  2
  10
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  فروش ایده‌ی آرمان‌شهر کمونیستی در عصر حاضر، زمانی که مردم به راحتی می‌توانند سفر کنند و از کشورهای مختلف دیدن کنند، چالشی بزرگ است. در جهانی که اطلاعات به سرعت در حال گردش است و مردم می‌توانند تجربیات زندگی در سیستم‌های مختلف را به طور مستقیم مشاهده کنند، پذیرش و ترویج ایده‌های کمونیستی نیاز به دلایل و استدلال‌های قوی دارد.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  من فقط این رو از کمونیست فهمیدم که خدا به زبان خارجی میشه کومو. آخه کومنیس مساوی است با خدانیس
  0
  1
  شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.