نیکی هیلی کشورهای ایران، روسیه و چین را مسئول حمله ۷ اکتبر به اسرائیل دانست

 نیکی هیلی یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بود که در رقابت‌های درون حزبی از دونالد ترامپ شکست خوردرادیو فردا: نیکی هیلی، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در سفری به اسرائیل سه کشور ایران، روسیه و چین را مسئول حمله روز هفتم اکتبر گروه افراطی حماس به جنوب اسرائیل دانست.

خانم هیلی که از ویرانه‌های به جای مانده از حمله آن روز حماس به اسرائیل بازدید می‌کرد هشدار داد که ایالات متحده نباید خیلی از خود مطمئن باشد چرا که ممکن است چنین حمله‌ای در خاک آمریکا نیز رخ بدهد.

این سیاستمدار آمریکایی سپس بدون ارائه شواهدی گفت که سازماندهی حمله روز هفتم اکتبر حماس به اسرائیل با ایران بود، روسیه به آن کمک اطلاعاتی کرد و پول آن نیز از چین تامین شد.

وی اظهار داشت: «چین در تمام این مدت از ایران پشتیبانی مالی کرده است. کمک‌های اطلاعاتی روسیه باعث شد که بفهمند که در اسرائیل چه می‌گذرد. ایران هم به آنها در زمینه آموزش کمک کرد. پس این فقط کار حماس نبود.»

خانم هیلی افزود: «این‌ها همه قاتل هستند و با یکدیگر همدستند. اگر واقعا می‌خواهیم که این رخداد دیگر تکرار نشود باید با خود رک و صادق باشیم و ببینیم که چه کسی عامل آن بود.»

ایران اگرچه حامی حماس محسوب می‌شود، اما اتهام دست داشتن در حملات ۷ اکتبر را به شدت رد کرده است. تایم اسرائیل می‌نویسد هیچ شواهدی نیز دال بر همدستی چین و روسیه با حماس در جریان آن حملات نیست. اما با این حال روسیه از آغاز جنگ غزه تاکنون به شدت از اسرائیل انتقاد کرده و میزبان مقامات حماس بوده است.

نیکی هیلی یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بود که در رقابت‌های درون حزبی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، شکست خورد.
+23
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  و کی عامل و تامین کننده اصلی سلاح قتل و جرح بیش از یک ربع ملیون انسان بی‌گناه در غزه است!!؟. ای بی شرف های وحشی
  15
  19
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دودوزه نمیتوان بازی کرد. تمام صادرات نفت ایران به چین با اذن و روادید امریکا صورت گرفته و میگیرد. به افعی خوراک میرسانند و بعد توقع دارند که نیش نزند!
  2
  15
  ‌سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  جالبه شما کر و کورها اینجا چکار میکنین ؟.....شنا یادت نره ، برو درست یاد بگیر که تا آمریکا باید شنا کنی
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.