روغن زیتون می‌تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد

العربیه: شواهد فزاینده حاکی از آن است که اضافه کردن فقط یک قاشق روغن زیتون به رژیم غذایی روزانه می‌تواند فواید سلامتی زیادی داشته باشد. یک مطالعه جدید نشان داد که این فواید شامل محافظت در برابر زوال عقل است.

محققان دریافتند افراد بزرگسالی که روزانه بیش از 7 گرم روغن زیتون (کمی بیش از یک قاشق چای‌خوری یا تقریبا نیمی از قاشق غذاخوری) مصرف می‌کنند، در مقایسه با کسانی که هرگز یا به ندرت روغن زیتون مصرف می‌کنند، 28 درصد کمتر از بیماری‌های مربوط به زوال عقل می‌میرند.

روغن زیتون به دلیل محتوای بالای ترکیبات با خاصیت آنتی‌اکسیدانی مانند ویتامین ئی و پلی‌فنول ممکن است اثرات ضد التهابی و محافظت‌کننده عصبی داشته باشد. مطالعات بر روی حیوانات نشان می‌دهد که انواع خاصی از چربی‌های موجود در روغن زیتون می‌توانند دارای مزایای محافظتی باشند، و پلی‌فنول‌ها می‌توانند به جلوگیری از آمیلوئید پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر کمک کنند.

با افزایش فزاینده میزان زوال عقل در سطح جهان، و در حالی که هنوز درمان مشخصی برای این معضل وجود ندارد، اقدامات پیشگیرانه از طریق رژیم غذایی و تمرینات جسمی و روحی بهترین امکاناتی هستند که برای مقابله با زوال عقل در دسترس هستند. این پدیده در حال حاضر بیش از 55 میلیون نفر را در سطح جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گفته دانشمندان، روغن زیتون احتمالاً یکی از مؤلفه‌های اصلی نتایج سلامت مثبت رژیم غذایی مدیترانه‌ای است. این رژیم شامل مقدار زیادی سبزیجات، میوه‌جات، پنیرهای مختلف، و روغن زیتون است.

با این وجود، همه انسان‌ها در نقاط مختلف جهان به دلایل متفاوت امکان دسترسی به تمام اجزای رژیم غذایی مدیترانه‌ای را ندارند. بنابراین درک اینکه کدام بخش از این رژیم می‌تواند بیشترین تأثیرات سلامتی را ایجاد کند، یکی از روش‌های بهینه‌ای است که به مقابله با زوال عقل کمک می‌کند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.