کشف انگشتر طلا متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش در شهر داوود اورشلیم

یورونیوز: باستان‌شناسان در شهر داوود اورشلیم یک حلقه کوچک طلایی نادر مزین به یک نگین قیمتی را پیدا کرده‌اند که می‌گویند ظاهراً برای پسر یا دختری کوچک ساخته شده و حدود ۲۳۰۰ سال قدمت دارد.

حفاری‌های باستان‌شناسی در پارک ملی دیوارهای اورشلیم توسط محققان دانشگاه تل‌آویو و سازمان باستان‌شناسی اسرائیل انجام شده است.

تیم یابنده این انگشتر در بیانیه‌ای گفت: «این یک یافته غیرعادی و عمیقاً تکان‌دهنده است، نه چیزی که هر روز بتوان آن را پیدا کرد.»

به گفته آنان، نگین قرمز این انگشتر از سنگ گارنت (نارسنگ یا لعل) درست شده و دور آن را لایه‌ای از طلا با درجه خلوص بسیار بالا گرفته است. باستان‌شناسان می‌گویند این انگشتر به خوبی حفظ شده و با وجود گذشت بیش از دو هزار سال، هیچ‌گونه زنگ‌زدگی یا هوازدگی در آن مشاهده نمی‌شود.

طحیه گانگیت، از اعضای تیم حفاری شهر داوود، می‌گوید زمانی که در حال غربال خاک کف سایت بوده ناگهان چیزی درخشان را دیده است. او گفت: «فوراً فریاد زدم حلقه پیدا کردم. در عرض چند ثانیه همه دور من جمع شدند و هیجان زیادی به وجود آمد.»

دکتر یفتاح شالف و ریکی زالوت هارتوف، مدیران بخش کاوش‌ها در سازمان باستان‌شناسی اسرائیل، در این باره نوشته‌‌اند: «حلقه بسیار کوچک بوده و ممکن است برای انگشت کوچک یک زن یا یک دختر یا پسر کم‌سن و سال مناسب باشد.»

دکتر ماریون زیندل اضافه کرد که این انگشتر با چکش‌کاری ورق‌های نازک طلای از پیش برش‌خورده بر روی یک پایه حلقه فلزی ساخته شده است.

بنابر اعتقاد باستان‌شناسان، این انگشتر طلا به لحاظ سبک نشان‌دهنده مد رایج در دوره تسلط حکومت هخامنشیان و در عصر هلنیستی اولیه از اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن سوم پیش از میلاد به بعد است. در آن دوره مردم حلقه‌های طلا با نگین‌های سنگی را به حلقه‌های طلایی ساده ترجیح می‌دادند.

روی سنگ انگشترها اغلب چهره‌های اساطیری یا رویدادهای نمادین مهم حکاکی می‌شد.

این مدل جواهرات از زمان سلطنت اسکندر مقدونی به بعد درز شناخته شده بود. فتوحات او به گسترش و حمل و نقل کالاها و محصولات لوکس کمک کرد.

پیش از این زیورآلات دیگری مربوط به عصر هلنیستی اولیه از جمله گوشواره حیوانات شاخدار و مهره طلای زینتی در کاوش‌های شهر داوود یافت شده بود.

باستان‌شناسان می‌گویند یافته‌های طلا و سایر اکتشافات و بناها، موقعیت ممتاز شهر داوود اورشلیم را در آن زمان نشان می‌دهد. به گفته آنان، به نظر می‌رسد ساکنان شهر پذیرای سبک گسترده هلنیستی و تأثیرات رایج در حوزه مدیترانه شرقی بوده‌اند.
شهر باستانی داوود در اورشلیمشهر داوود به عنوان هسته اصلی و باستانی شهر اورشلیم شناخته می‌شود و بخشی از استحکامات کشف‌شده در آن به عصر برنز و آهن بازمی‌گردد.

تصور می‌شود این محدوده، که شامل تونل‌ها و سازه‌های آب‌رسانی و سنگی است، مطابق روایت کتاب مقدس عهد قدیم محل حکومت داوود پادشاه یهودیان بوده است.

حلقه کشف‌شده برای اولین بار در کنفرانس روز اورشلیم به نام «اسرار اورشلیم؛ باستان‌شناسی اورشلیم» در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

این کنفرانس در تاریخ ۵ ژوئن در پردیس ملی باستان‌شناسی اسرائیل در نزدیکی موزه اسرائیل برگزار خواهد شد.
+10
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.