انتقاد از مراسم یادبود رئیسی در سازمان ملل: قذافی و صدام هم مراسم نداشتند

 مراسم نماز بر جسد ابراهیم رئیسی و هیات همراهشصدای آمریکا: در حالی که تصاویر متعددی از شادمانی، رقص، نورافشانی، و پخش شیرینی در خیابان‌ها در واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی توسط شهروندان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، مقامات حکومتی مدعی حضور گسترده جمعیت در تشییع رئیس جمهوری اسلامی و همراهانش شده‌اند.

بر اساس تصویر یکسانی که با متن‌های مشابه در روز دوشنبه هفتم خرداد در رسانه‌های حکومتی منتشر شده،، دیوارنگاره‌ای در میدان انقلاب تهران با شرح «بدرقه ۱۲ میلیونی» نصب شده که در آن ادعا شده که جمعیت میلیونی در مراسم تشییع رئیسی و همراهانش حضور داشته‌اند.

رسانه‌های حکومتی در حالی این مراسم را «تشییع تاریخی» نامیده‌اند که در تصویر منتشر شده نیز جمعیتی نهایتا چند هزار نفری دیده می‌شود و از جمعیت «میلیونی» اثری نیست.
دیوارنگاره نصب شده در تهران درباره تشییع ابراهیم رئیسیاز سویی دیگر، به گزارش وب‌سایت دیده‌بان ایران در روز دوشنبه، نجم‌الدین طبسی، از آخوندهای مقیم قم، در پاسخ به واکنش‌ها و شادمانی مردم پس از مرگ ابراهیم رئیسی، گفت که «تبلیغات علیه روحانیت و جوسازی علیه انقلاب در فضای مجازی بسیار شدید است.»

طبسی بدون توضیح واضحی اضافه کرد که کشته شدن رئیسی و همراهانش «بسیاری از توطئه‌ها را نقش بر آب کرد.»

این مدرس درس خارج حوزه علمیه قم همچنین به «دشمنان» توصیه کرد که «از ناراحتی بمیرند و سرشان را به دیوار بکوبند.»

عبارت‌های «دشمن» و «دشمنان» معمولا در ادبیات سیاسی مقامات جمهوری اسلامی برای اشاره به آمریکا، اسرائیل، کشورهای غربی، و ایرانیان مخالف حکومت ایران استفاده می‌شود.

در این حال، شادمانی ایرانیان در داخل و خارج کشور از مرگ ابراهیم رئیسی ادامه دارد.

در این حال شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه ۸ خرداد با انتشار بخشی از مصاحبه خود با شبکه سی‌بی‌سی کانادا، تأکید کرد: «مردم ایران با آتش‌بازی و پخش شیرینی، مرگ یکی از شوم‌ترین چهره‌های این رژیم را که مسئول مرگ هزاران ایرانی بوده، جشن گرفتند.»

او با تأکید بر این که «یک ایران آزاد و دموکراتیک، تنها به دنبال صلح و روابط خوب با همسایگانش، چه اسرائیل و چه اعراب است»، بر ضرورت «قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی» تأکید کرد و گفت که «مبارزه ما ایرانیان تا روزی که از بند این رژیم آزاد شویم،‌ ادامه دارد» و افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی، «هم فشار مضاعفی به رژیم وارد می‌کند و هم این پیام قوی را به مردم ایران می‌فرستد که اقدامی عملی در حمایت از آنان انجام شده است.»
همچنین، برخی چهره‌های مدافع حقوق بشر و حقوقدانان، به برگزاری «روز یادبود ابراهیم رئیسی» در سازمان ملل واکنش نشان داده و آن را در مغایرت با منافع ملت ایران دانسته‌اند.

سعید دهقان، حقوقدان و وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر، این مراسم را که قرار است روز پنج‌شنبه در سازمان ملل برگزار شود، «پاشیدن نمک به زخم ایرانیان» توصیف کرد و آن را «توهین به جایگاه سازمان ملل» دانست.

این حقوقدان، با انتشارم تنی در شبکه اجتماعی ایکس تأکید کرده که این اقدام «با استناد به پروتکل‌های سازمان ملل» نیز «قابل دفاع نیست»، چرا که «برای قذافی و صدام هم چنین مراسمی نگرفتند.»

پیشتر نیز، نرگس محمدی، زندانی سیاسی در ایران و برنده جایزه نوبل صلح، این اقدام را به منزله «تجلیل از اعدام و کشتار جمعی علیه مردم ایران» دانسته است.

ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دولت او، امام جمعه تبریز، و چند تن دیگر پس از سقوط بالگرد حامل آنها در جنگل دیزمار در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت کشته شدند.
+41
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  این آخوندها رو 45 سال فقط خارجی ها روسیه و چین و اتحادیه اروپا و آمریکا سرکار نگه داشته اند
  0
  16
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران
  ایشون مرد بسیار ایراندوست و وفادار به میهن هستن ولی باید به این نکته توجه کنن که ایران در طول تاریخ از خیانت رنج دید و به ایشون هم اگر روزی به ایران برگردند به مثل پدرشون خیانت میشه ، متاسفانه خیانت جزیی از خصوصیت زشت ما ایرانیهاست ،
  4
  10
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.