عراقچی تهدید کرد ایران موضع هسته‌ای خود را «بازنگری» می‌کند

عراقچی در بخشی دیگر از سخنان خود  گفت که "ایران مخالف راه‌حل ۲ دولتی است" و «ایران بدون هیچ ابایی اعلام می‌کند که هر چه مقاومت نیاز دارد به آن می‌دهد».دویچه وله: دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی از احتمال تغییر سیاست هسته‌ای ایران سخن گفت. او علت را "تهدیدات هسته‌ای اسرائیل" عنوان کرد. این اولین بار نیست که مقام‌های ایران از احتمال "تغییر دکترین هسته‌ای" خود می‌گویند.

عباس عراقچی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی روز گذشته (یکشنبه شش خرداد) در رابطه با حمله هفت اکتبر حماس به اسرائیل موسوم "طوفان الاقصی" مدعی شد: «یکی از آثار عملیات طوفان الاقصی که بسیار هم مهم است، افزایش تنش‌های هسته‌ای به دلیل تهدیدات هسته‌ای اسرائیل است.»

به گفته او "تهدیدهای اسرائیل دیگران را مجبور می‌کند که در موضع هسته‌ای خود بازنگری کنند". عراقچی به  حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به یک پایگاه در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای ایران در اصفهان اشاره کرد و افزود که این حمله "خطرات موجود را نشان داد."

عراقچی ضمن اشاره به سابقه حملات اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای در عراق و سوریه در گذشته و دو عملیات تخریبی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران گفت که جمهوری اسلامی و کشورهای عربی براین باورند که خاورمیانه باید "خالی از سلاح هسته‌ای" باشد.

این نخستین باری نیست که مقام‌های ایران تهدید به تغییر دکترین هسته‌ای خود می‌کنند. اردیبهشت سال جاری کمال خرازی، مشاور ارشد خامنه‌ای در امور سیاست خارجی و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی اعلام کرد: «اگر موجودیت ایران تهدید شود، ناچاریم دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهیم.»

این سخنان با  واکنشسریع ‌آمریکا روبرو شد. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که تهران هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست نخواهد یافت. جمهوری اسلامی از زمان خروج آمریکا  از برجام گام‌های قابل توجهی در گسترش برنامه هسته‌ای خود کرده است.

میلر خاطرنشان کرد که با توجه به "عدم همکاری" جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از دست‌یابی به راه‌حلی براساس دیپلماسی، "دور شده‌ایم."

فروردین‌ماه گذشته نیز رسانه‌ها در ایران از قول احمد حق‌طلب، فرمانده سپاه حفاظت و امنیت مراکز هسته‌ای نوشتند که اگر اسرائیل "بخواهد از تهدید حمله کردن به مراکز هسته‌ای برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده ابزاری کند، تجدید نظر در دکترین و سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و عدول از ملاحظات اعلامی گذشته محتمل و قابل تصور می‌باشد."

کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره افزایش غنی‌سازی اورانیوم و کاهش فاصله زمانی ساخت بمب اتم توسط جمهوری اسلامی اظهار نگرانی کرده‌اند.
مخالفت با راه‌حل دو کشور
عراقچی در بخشی دیگر از سخنان خود موضع همیشگی حکومت ایران در رد راه ‌حلی صلح‌ آمیز در خاورمیانه را تکرار کرد و گفت که "ایران مخالف راه‌حل ۲ دولتی است". او با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از حماس و دیگر نیروهای نیابتی خود در منطقه تاکید کرد: «ایران بدون هیچ ابایی اعلام می‌کند که هر چه مقاومت نیاز دارد به آن می‌دهد».

نهادهای بین‌المللی و عمده کشورهای جهان در تلاش برای دستیابی به صلح میان إسرائیل و فلسطینی‌ها بر پذیرش راه حل دو کشور در کنار یکدیگر از سوی دو طرف مناقشه، اسرائیل و فلسطینی‌ها، تاکید می‌کنند.

نفی موجودیت إسرائیل، حمایت از گروه‌هایی مانند حماس، حزب‌الله، حوثی‌ها و گروه‌های شبه‌نظامی عراقی نزدیک به ایران سیاستی است که از نظر منتقدان شاکله اصلی سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی را تشکیل داده و طی چهار دهه گذشته تنها به بحران و جنگ در خاورمیانه یاری رسانده است.
+16
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  میخوان اتم بزارن تو آبگرمکن 🤣🤣
  6
  24
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  لطفا اسمتو از عراقچی تغیر بده به اتمچی چون فشارش به عن غریبان حداکثری میشه هههه
  5
  28
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  عراقی بهتر است راجع به کشور خودت عراق نظر بدی چون بزودی شما اجنبی زاده ها فارسی حرف زن به سرنوشت رییسی شهید اسلام دچار خواهید شدو لقمه های دزدیده از شکم بچه های کار ایرانی از حلق تان استفراغ خواهد شد
  7
  14
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.