آیا افغانستانی‌ها با دور زدن قانون در ایران املاک می‌خرند؟

به گزارش تسنیم، اخیرا این ادعا در فضای مجازی مطرح شده که برخی از اتباع خارجی غیرقانونی و افاغنه با استفاده از یک خلا قانونی در قانون ثبت شرکت‌ها، به‌راحتی در کشورمان اقدام به خرید خانه و ملک می‌کنند! صحت و سقم این موضوع را از مدیرکل ثبت شرکت‌ها سازمان ثبت سؤال کردیم.

شیوه اتباع خارجی برای خرید ملک به این شکل است که ابتدا به عنوان اتباع خارجی اقدام به ثبت یک شرکت صوری در داخل کشورمان می‌کنند و از این طریق، امکان قانونی برای خرید ملک به‌منظور محل فعالیت شرکت را می‌یابند اما از آنجا که شرکت صوری است و عملاً فعالیتی ندارد و ملک خریداری شده بیشتر در حاشیه شهرهای بزرگ است، به مکانی برای زندگی چند خانواده افغان تبدیل می‌شود.

برای آنکه بدانیم این ادعا تا چه میزان حقیقت دارد، گفت‌وگویی با "ابوالفضل نصیری؛ مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور" انجام دادیم؛ وی با تأیید تلویحی استفاده از این خلأ قانونی برای خرید خانه توسط اتباع غیرمجاز گفت: باید شعبه ویژه قضایی برای بررسی محل اقامت اتباع و غیرفعال کردن اماکن غیرواقعی شرکت‌ها تأسیس شود.

نصیری با بیان اینکه بررسی محل اقامت اتباع و غیرفعال کردن اماکن غیرواقعی شرکت‌ها جزو قوانین ثبت شرکت‌ها نیست، تصریح کرد: با مروری بر قوانین و مقررات مربوطه از جمله قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و آیین‌نامه اجرایی آن (مصوب سال 1381) میزان سرمایه‌گذاری خارجی هیچ ارتباطی به قانون ثبت شرکت‌ها ندارد.

وی افزود: ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور تصریح دارد "سرمایه‌گذاران خارجی از رفتار یکسان با سرمایه‌گذاران داخلی برخوردارند و حجم سرمایه‌گذاری خارجی در هر مورد تابع هیچگونه محدودیتی نیست" همچنین طبق بند ب ماده مزبور، محدودیتی از نظر درصد مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد. پس محدودیتی از نظر میزان سرمایه‌گذاری خارجی نباید وجود داشته باشد لذا اداره‌کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است امکانات لازم برای تأسیس شرکت با حضور سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند.

وی متذکر شد: با این وجود، اداره‌کل ثبت شرکت‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، اقدامات پیشگیرانه‌ای را با هماهنگی مبادی زیربط نظارتی و امنیتی انجام داده است؛ از جمله الزام به اخذ کد اختصاصی (کد فراگیر) اتباع بیگانه برای ثبت شرکت، تطبیق مستندات اتباع خارجه با قوانین و مقررات و اخذ ترجمه رسمی مدارک و مستندات مربوطه و همچنین لزوم اخذ مجوز قبل از ثبت تأسیس و تغییرات از سازمان سرمایه‌گذاری خارجی که اخیراً به تمامی مراجع ثبت شرکت‌های کشور ابلاغ شده است.

نصیری ادامه داد: به نظر می‌رسد چالش‌های موجود مخصوصاً در زمینه استملاک اموال غیرمنقول ارتباطی به حوزه ثبت شرکت‌ها نداشته و مراجع و دستگاه‌های ذی‌ربط باید در این زمینه راهکارهای لازم را اتخاذ کنند و قوانین و مقررات مربوطه در این زمینه اصلاح شود و اعتبارسنجی و رصد و کنترل‌های پسینی توسط مراجع ذیربط به‌عمل آید.

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه یادآور شد: بایدیک شعبه ویژه قضایی با کمک وزارت کار و اقتصاد برای بررسی حقیقی محل اقامت اتباع و در صورت نیاز انحلال و غیرفعال کردن اماکن غیرواقعی شرکت‌ها ایجاد شود و ثبت شرکت‌ها در کمتر از یک روز نسبت به انحلال یا غیرفعال کردن آنها اقدام کند.

نصیری تأکید کرد: اداره‌کل ثبت شرکت‌ها ضمن حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و شرکت‌های فعال و شناسنامه‌دار، تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از ثبت شرکت‌های صوری اعم از داخلی و خارجی برابر ضوابط و مقررات به کار می‌گیرد.
+28
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  پشت اینجور تقلب ها یک آخوند ایستاده.
  46
  52
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  داشته باش ، دو سه دهه دیگه وقتیکه کُلی زمین و ملک خریدند ، پشت پرده ، ارتش هم درست می کنند و با کمک طالبان و یکی دو کشور قدرتمند ناگهان اعلام کنند که اینجا کُلاً کشور جدیدی بنام امارات خراسان است و ایران پشم ! تکرار همون داستانی که هفتاد و هفت سال پیش در خاورمیانه اتفاق افتاد ! اتفاقاً اینجا هم اخیراً یک چنین معضلی بوجود اومده که چینی ها افتادن به ملک و خانه و زمین خریدن که در تلویزیون بحث همین موضوع بود ! چند تن از اساتید دانشگاه و صاحب نظران سیاسیشون ، میگفتند که دولت باید هوشیار باشه و این روند خطرناکی هست !!
  28
  40
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  در بهشت باید خانه خرید که ابدی باشد. روایت از امام صادق ع: پول خانه را خرج فقرا کن تا سند خانه در بهشت برایت زده شود.
  49
  21
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.