پایان رؤیای زن ۶۰ ساله‌ای که به مسابقات «ملکه زیبایی» آرژانتین راه یافت

یورونیوز: رویاهای زن ۶۰ ساله‌ای که سودای تبدیل شدن به مسن‌ترین شرکت کننده دختر شایسته «میس یونیورس» تاریخ را در سر می‌پروراند، در فینال مسابقات «ملکه زیبایی» آرژانتین به پایان رسید.

الخاندرا ماریسا رودریگز، وکیل ۶۰ ساله که به عنوان نماینده بوینوس‌آیرس در مسابقه دختر شایسه‌ آرژانتین ۲۰۲۴ شرکت کرده بود در مرحله فینال عنوان «بهترین چهره» را کسب کرد اما نتوانست تاج این مسابقات را بر سر بگذارد.

روز شنبه در مسابقات فینال، ماگالی بنجام، هنرپیشه و مدل ۲۹ ساله اهل کوردوبا با شکست ۲۷ شرکت کننده دیگر توانست تاج ملکه زیبایی آرژانتین را بر سر بگذارد و به مسابقات دختر شایسته جهان راه یابد.

خانم رودریگز در طول مسابقه، از همه کسانی که ماه گذشته موفقیت او را در مسابقه دختر شایسه بوئنوس آیرس جشن گرفتند، تشکر کرد. با توجه به این‌که برگزار کنندگان مسابقات دختر شایسته جهان اعلام کرده بودند که از سال ۲۰۲۴ هیچ محدودیتی برای حضور در این رقابت‌ها وجود نخواهد داشت، توجه بسیاری از رسانه‌های جهان به این وکیل ۶۰ ساله جلب شد و او را به شهرتی جهانی رساند.

امسال اولین بار در تاریخ ۷۳ ساله این رویداد است که تمام زنان بالای ۱۸ سال حق حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده‌اند.
آلخاندرا رودریگز، شرکت کننده در مرحله نهایی مسابقات دختر شایسته آرژانتینرودریگز پس از این رویداد در پشت صحنه به آسوشیتدپرس گفت: « شرکت در این مسابقات برای من یک ماجراجویی بود و هیچ انتظاری از آن نداشتم جز اینکه خودم را به چالش بکشم».

سال گذشته میلادی برگزارکنندگان مسابقه دختر شایسته جهان محدودیت سنی را که از سال ۱۹۵۸ در این رقابت‌ها اجرا می‌شد، برداشتند. پیش از آن تنها زنان ۱۸ تا ۲۸ سال می‌توانستند در این رقابت‌ها حضور داشته باشند.

این تازه‌ترین مورد از یک سری تغییرات در مسابقات دختر شایسته جهان است. رقابتی که بسیاری از گروه‌های فمینیستی و فعالان حقوق زنان آن را جنسیت زده می‌دادند و اولین بار با جنبشی موسوم به «سینه‌بند سوزی» به برگزاری آن اعتراض کردند.

سال ۱۹۶۸ تعداد زیادی از فمنیست‌ها اعتراضی علیه مسابقه دختر شایسته آمریکا در نیوجرسی به راه انداختند که سبب حرکتی نمادین به نام «سینه‌بند سوزی» شد. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی مرکز همایش را مسدود کردند و اشیایی که نماد سرکوب و ظلم ستیزانه برای زنان بود از جمله کفش‌های پاشنه بلند، لوازم آرایشی، اسپری، سینه‌بند و مژه مصنوعی به همراه مجلاتی چون پلی بوی را داخل سطل زباله پرتاب کردند.

در سال‌های اخیر به ویژه پس از جنبش «MeToo» و فراگیر شدن جنبش‌های عدالت اجتماعی در سراسر جهان، سازماندهندگان مسابقات دختر شایسته جهان نیز تلاش کرده‌اند در این رقابت‌ها به جای ظاهر بیشتر باطن شرکت کنندگان را در نظر بگیرند.

همین امر زمینه را برای شرکت زنان متاهل، باردار، لزبین و ترنس باز کرد و این سازمان تمام اشاره‌های «زیبایی» را از وب‌سایت خود حذف کردند.
آلخاندرا رودریگز، شرکت کننده در مرحله نهایی مسابقات دختر شایسته آرژانتینهرچند در حال حاضر برگزار کنندگان این رویداد به جای ظاهر بر همدلی، اعتماد به نفس و اصالت به عنوان ایده‌آل‌های زنانه تاکید می‌کنند اما نام «دختر جوان» را همچنان از این رقابت‌ها حذف نکرده‌‌‌اند.

بسیاری از زنان، خانم رودریگز را که در سن ۶۰ سالگی در این رقابت‌ها حضور یافت مورد تشویق قرار دادند و برخی دیگر این سوال را مطرح کردند که آیا او معیاری غیرمنطقی برای زنان مسن‌تر تعیین می‌کند یا خیر؟
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.