مستند«روایت سانحه»؛ گزارش صدا و سیما از سقوط بالگرد رئیسی؛ روایتی کاریکاتوری و معیوب

 امدادگران در حال انتقال کشته‌شدگان در سانحه بالگرد رئیسی.با گذشت هفت روز از سقوط هلیکوپتری که به مرگ ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او در آذربایجان شرقی منجر شد، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ویدئویی ۱۲ دقیقه‌ای را با عنوان «روایت سانحه» منتشر کرد.

در این گزارش که از شبکه یک صدا و سیما پخش شد، عنوان شده که سه بالگرد در ساعت یک و ۱۰ دقیقه ظهربه سمت پالایشگاه تبریز حرکت کردند و «حدود نیم ساعت» بعد، در حوالی معدن مس سونگون، بالگردها «به یک توده ابر» برخوردند.
بنا بر ادعای مطرح شده در این گزارش «در این لحظه دستور خلبان بالگرد رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده میدان، این بوده که بالگردها برای عبور از توده ابرها ارتفاع بگیرند» و «حدود ۳۰ ثانیه» بعد، «خلبان هلیکوپتر دیگر متوجه می‌شود که بالگرد اصلی» که ابراهیم رئیسی سرنشین آن بوده، «نیست و تلاش برای برقراری تماس و یافتن بی‌فایده است.»

سپس، دو هلیکوپتر دیگر ساعت دو بعد از ظهر «در محدوده معدن مس سونگون فرود» آمدند و موفق شدند «با بالگرد مفقوده تماس بگیرند» که «شماره خلبان مصطفوی» را «آل‌هاشم ساعت ۱۴:۱۸ پاسخ» داد و «محرابیان از آل‌هاشم» پرسید: «حال شما خوب است؟ بقیه سرنشینان کجا هستند؟ دور و بر شما نیستند؟ شما تنها هستید؟‌»
تصاویری از «تماس محمدعلی آل‌هاشم با وزیر نیرو» پس از سانحه بالگرددر این گزارش به پاسخ‌های آل‌هاشم اشاره نشده و عنوان شده که «در همین لحظه دستور ردیابی تلفن همراه» داده شده، اما از آن جا که «با یک بی‌تی‌اس امکان ردیابی دقیق وجود نداشت»، «محدوده روستای اوزی و روستای طویل به عنوان محدوده جست‌وجو تعیین» شد.

همچنین تأکید شد که سه ساعت پس از گم شدن هلیکوپتر، «پس از آخرین تماس‌ها در حدود ساعت ۱۷:۱۶، دیگری کسی از سرنشینان پاسخگوی تماس‌ها» نبود.

در حالی که رسانه‌های حکومتی در تبلیغ برای «مستند روایت سانحه» با انتشار تصاویری مدعی شده بودند این گزارش حاوی بخشی از تماس محمدعلی آل‌هاشم با علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو است، اما در این گزارش ویدئوهایی از گفت‌وگوی ابراهیم رئیسی با الهام علی‌اف و همچنین گفت‌وگو با چند تن از روستاییان محلی پخش شد.

این روایت در حالی است که تا ساعت‌ها پس از سقوط هواپیما، رسانه‌های حکومتی آن را «فرود سخت» می‌نامیدند و اظهارات متناقضی را درباره آن مطرح می‌کردند.

بر اساس ادعای مطرح شده در این گزارش، اطلاعات نقطه‌ای که پهپاد ترکیه‌ای مشخص کرد، «نادرست بود» و «پس از ۱۴ ساعت جست‌وجو در ساعت ۵:۳۰ صبح روز دوشنبه، ریز پرنده‌های ایرانی مکان سقوط را مشخص» کردند و تصاویر آن «نشان می‌دهد که بالگرد بین روستای اوزی و طویل سقوط کرده و تمام سرنشنیان» کشته شده‌اند.
تصویری از لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانشروایت صدا و سیما همچنین عنوان کرده که «بالگرد از مسیر تعیین شده خارج نشده»، «تا حدود یک و نیم دقیقه قبل از اتفاق، با مرکز در ارتباط بوده و آثار گلوله‌ای هم بر روی بالگرد وجود ندارد» و «در مکالمات با برج پرواز نیز مورد مشکوکی مشاهده نشده است.»

در این حال، علت سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی روشن نیست و بر اساس این گزارش، «کمیته ویژه ستاد کل نیروهای مسلح همچنان در حال بررسی جزئیات سانحه است.»

هم‌زمان با انتشار «روایت سانحه» از تلویزیون جمهوری اسلامی، مهدی دونده، فرماندار نیشابور درباره سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی گفته است که «مصلحت در شهادت» او بود.

به گزارش وب‌سایت «عصر ایران»، این مقام دولتی همچنین به نقل از یکی از «بزرگان نیشابور» که به ادعای او «با امام زمان در ارتباط است» گفته که دوازدهمین امام شیعیان را را «دیده که در مسیر سقوط بالگرد رئیسی با استرس و اضطراب در رفت و آمد است،‌ اما نهایتا گفته که قرار نیست کارمان را با معجزه پیش ببریم.»

انتشار گزارش ویدئویی صدا و سیما که با عنوان «مستند روایت سانحه» منتشر شده، واکنش‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

از جمله، بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار، با بیان این که این گزارش «تصاویر تازه و مهمی از لاشه بالگرد دارد»، گفت که این گزارش «تأیید می‌کند که بالگرد افتاده و به جایی برخورد نکرده است» و «دست بذرپاش مبنی بر اینکه کسی به تلفن جواب نمی‌داد را رو کرد. بذرپاش شاهد زنده گفت‌وگو با آل‌هاشم بود.»
همچنین، پخش این گزارش انتقاد برخی کاربران حامی جمهوری اسلامی را نیز برانگیخته است. از جمله، رشید داودی، از آخوندهای حوزه علمیه قم، در شبکه اجتماعی ایکس با بیان این که «حقیقت اگر جامع و شفاف روایت نشود، جعل خواهد شد»، گفته «آنچه تحت عنوان مستند روایت سانحه» پخش شد، «صرفا گزارش «کاریکاتوری، گزینشی، معیوب» بود که «ده‌ها سند در مخالفت با آن موجود است» و «به وضوع می‌شد تلاش تدوین‌گر آن برای سلب مسئولیت از برخی را مشاهده» کرد.

هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، یک هفته قبل، در روز یک‌شنبه در بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» در نقطه مرزی شمال غربی ایران ناپدید شد. هرچند رسانه‌های حکومتی ساعات متمادی از این حادثه با عنوان «فرود سخت» نام بردند، اما در بامداد دوشنبه خبر سقوط بالگرد و کشته شدن همه سرنشینان آن اعلام شد.

اعلام خبر مرگ ابراهیم رئیسی شادمانی عمومی ایرانیان در داخل و خارج کشور را به دنبال داشت؛ واکنشی که در پی آن مقامات جمهوری اسلامی به تهدید و بازداشت شهروندان در ایران روی آوردند.
+31
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  دوازدهمین امام شیعیان را را «دیده که در مسیر سقوط بالگرد رئیسی با استرس و اضطراب در رفت و آمد است،‌ اما نهایتا گفته که قرار نیست کارمان را با معجزه پیش ببریم.» !!!!!! خاک بر سرتون بکنن که هموز به این اراجیف اعتقاد دارین!
  2
  35
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Ali Nazari - میامی، ایالات متحده امریکا

  آقای محرابیان دروغ می‌گوید .او به باجناقش تماس گرفته و گفته شب تنها هستم تشریف بیاورید ، در ضمن ساندویچ سوسیس با موز و خیار سبز هم بیاورید . که با هم مصرف کنیم و روش دو رکعت نماز معیت بخانیم.
  1
  29
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بغیر از خدمه پرواز باقیشون به جهنم، البته جالبه اهالی محل هنوز از اسم هلی کوپتر استفاده میکنند.
  1
  22
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد

  کاشت چند ساعتی بعداز سقوط هلی کوپتر رئیسی زنده می ماند و کسی یواشکی این ضرب المثال را برای او میخواند که دشمن دانا بلندت میکند برزمینت میزند نادان دوست ! خمینی و خامنه ای یک بچه اخوند به نام ابراهیم رئیسی را در اوایل عنقلاب بلند کردن , رئیسی را حاکم کردن و ازش یک جنایتکار ساختن و بعدمسئول قوه قاضی کشورش کردن مسئول حرم آستان قدس رضوی بوده و اخرش کردنش رئیس جمهور و بعد با هلی کوپتر در هوا بلندش کردن و بر زمینش کوبیدن نادان دوست را !
  0
  26
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  گزارش صدا و سیما در حد پت و مت
  1
  30
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  هلیکوپتر پر رییسی پر. مهم اینه که این قاتل رفت و دیگه بر نمیگرده. منتظر خبر مرگ مموتی هستیم
  0
  15
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  ایران اسلامی به کوری چشم ایرانیان ۲ زاری ههههه
  23
  4
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  پنجاه و هفتی - پلیموث، انگلستان
  ابرام زغال به درک، حیف چند نفر خلبان و خدمه که کشته شدن و همچنین حیف اون چند تا درخت که سوختند
  0
  4
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.