نتانیاهو در پاسخ به بیانیه ارتش اسرائیل:«درباره حمله حماس به من هشدار داده نشده بود»

العربیه: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پس از انتشار اطلاعاتی مبنی بر دریافت هشدار از سوی نهادهای نظامی درباره قصد حماس برای حمله در 7 اکتبر، این موضوع را به طور کامل تکذیب کرد.

نتانیاهو در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه سوم خرداد از سوی دفترش منتشر شد، تأکید کرد در پیام‌هایی که از ارتش دریافت کرده به هیچ وجه به او درباره حمله قریب‌الوقوع حماس هشدار داده نشده است.

نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد که اسناد نظامی به او درباره قصد حماس برای حمله به اسرائیل هشدار نداده، بلکه کاملا برعکس این موضوع بوده است.

او در ادامه همچنین افزود: «چهار سندی که دریافت کرده است به صراحت نشان می‌دهد که این جنبش فلسطینی خواهان حمله به اسرائیل نیست، بلکه ترجیح می‌دهد به توافق برسد».

نتانیاهو نیز گفت: «اولین سند یا نامه‌ای که در تاریخ 19 مارس 2023 دریافت کردم، حاکی از آن بود که استراتژی حماس بر حفظ حاکمیت در غزه و مبارزه با اسرائیل در دیگر عرصه‌ها متمرکز است».
عدم تمایل حماس به تشدید تنش
افزون بر این، وی فاش کرد که سند دوم صادر شده در 31 مه 2023 به تل‌آویو توصیه می‌کند برای دستیابی به توافق با حماس اقداماتی را انجام دهد و افزود: «این جنبش علاقه‌ای به تشدید تنش‌ها ندارد.»

نخست‌وزیر اسرائیل درباره نامه سوم که در مورد «تأثیر منفی عدم انسجام و تفرقه در اسرائیل» هشدار می‌داد، تأکید کرد که خود چندین بار در مورد این موضوع به ویژه در مورد مساله امتناع از خدمت وظیفه «حریدیم‌»ها که از خدمت سربازی امتناع می‌کنند، هشدار داده است.

دفتر نتانیاهو به بیانیه‌ای در 17 ژوئیه 2023 استناد کرد که در آن نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که درگیری‌های داخلی «بازدارندگی در برابر دشمنان ما را از بین می‌برد و آن‌ها را وسوسه می‌کند تا اقدامات تهاجمی علیه کشور انجام دهند.»

این اظهارات نتانیاهو پس از آن بیان شد که ارتش اسرائیل ساعات اولیه پنج‌شنبه تایید کرد که نخست‌وزیر این کشور بین مارس تا ژوئیه 2023 چهار نامه اخطار از بخش اطلاعات در مورد اینکه «دشمنان» اسرائیل چگونه شکاف‌ها و چنددستگی‌های در حال وقوع در کشور و به‌خصوص تأثیر آن‌ها بر ارتش اسرائیل زیرنظر دارند، دریافت کرده است .
بیانیه‌ای بر روی پلتفرم «ایکس»
نتانیاهو در ماه اول جنگ علیه غزه مدعی شد که قبل از حمله 7 اکتبر هیچ هشداری در مورد تهدید احتمالی علیه امنیت کشورش دریافت نکرده است، وی تلاش کرد مسئولیت را متوجه فرماندهان ارتش کند، رویکردی که خشم فرماندهان ارتش را برانگیخت.

نخست‌وزیر اسرائیل در 29 اکتبر 2023، یعنی 22 روز پس از حمله غافلگیرانه حماس، بیانیه‌ای را در سکوی «ایکس» منتشر کرد و تمام ادعاهای منتشر شده قبلی مبنی بر هشدار به دولت در مورد حملات احتمالی را نادرست توصیف کرد.

وی همچنین در آن زمان مدعی شد که همه مقامات امنیتی از جمله رئیس «شورای امنیت اسرائیل» و رئیس «شین بت» تایید کرده‌اند که «حماس از حمله به اسرائیل منصرف شده است.»

این پست نتانیاهو در پلتفرم «ایکس» جنجال گسترده‌ای را در کشورش بپا کرده و خشم ارتش را برانگیخت طوری که باعث شد وی روز بعد آن را حذف کند.

در عین حال اما نتانیاهو مجدداً روز بعد تأیید کرد که در واقع هیچ هشدار قبلی از سوی مقامات عالی رتبه امنیتی در مورد حملات احتمالی گروه‌های فلسطینی یا حماس به اسرائیل دریافت نکرده است.

شایان ذکر است که از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر، بسیاری از تحلیلگران نظامی اسرائیل و ناظران دیگر از ناتوانی نیروهای اسرائیلی در دفع حمله و توقف فوری آن و تاخیر طولانی مدت ارتش قبل از حرکت انتقاد کرده‌اند که این مساله باعث شد راهی برای اعضای حماس برای گروگان گرفتن صدها غیرنظامی و سرباز اسرائیلی پس از حمله به پایگاه‌های نظامی و شهرک‌های اطراف نوار غزه باز کند.
+9
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  هدا رو شکر که حکم جلبش صادر شد بچه کش صهیونیست ضد دین یهود
  5
  1
  جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.