نیکی هیلی می‌گوید در انتخابات به دونالد ترامپ رای خواهد داد

بی بی سی: نیکی هیلی، نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفته است که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به رئیس و رقیب سابق خود دونالد ترامپ رای دهد.

خانم هیلی، که زمانی سفیر دولت ترامپ در سازمان ملل بود، تا اوایل ماه مارس آخرین رقیب جدی او در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای کسب نامزدی حزب به حساب می‌آمد.

او در زمان ترک رقابت‌ها از آقای ترامپ حمایت نکرد، اما رئیس جمهور سابق را ترغیب کرد برای جلب نظر میلیون‌ها نفری که به او (نیکی هیلی) رای داده‌اند تلاش کند.

او روز چهارشنبه در اولین اظهار نظر عمومی بعد از ترک رقابت‌ها گفت که آقای ترامپ «بی‌نقص نبوده است» اما جو بایدن رئیس جمهور آمریکا «فاجعه بوده است.»

رای‌دهندگان مخالف دونالد ترامپ در حزب جمهوری‌خواه کم و بیش جذب نیکی هیلی شده بودند، و او علیرغم خروج از رقابت همچنان موفق به جلب آرای عمومی می‌شود چون نام او هنوز روی برگه‌های رای است.

او در دو هفته اخیر در حداقل دو ایالت که انتخابات مقدماتی برگزار کردند بیش از ۲۰ درصد آرا را به دست آورده است.

کمپین بایدن سعی دارد این گروه از رای دهندگان متمایل به خانم هیلی و همچنین افرادی با گرایش میانه و رای‌دهندگان مستقل دارای تحصیلات کالج را جذب کند. آقای بایدن دوست دارد اشاره کند که آقای ترامپ بارها گفته است که «نیازی» به هواداران نیکی هیلی ندارد.

آقای ترامپ که خانم هیلی را به تحقیر «پرنده مغز» توصیف کرده از اینکه او از رقابت‌های مقدماتی کنار نمی‌کشید خشمگین بود و اخیرا شایعات دایر بر اینکه خانم هیلی برای معاونت او مد نظر است را رد کرد.

خانم هیلی روز چهارشنبه در نشستی در اندیشکده محافظه‌کار هادسون در واشنگتن دی‌سی، مثل زمانی که نامزد بود، به انتقاد از هر دو حزب ادامه داد.

اما آتش توپخانه او بیش از هر کس متوجه رئیس جمهور فعلی شد.

به گفته او آقای بایدن ناظر بر یک «افتضاح» در افغانستان بود، «برای جلوگیری از حمله به اوکراین کاری نکرد» و اخیرا «اسرائیل را تسلیم گرگ‌ها کرد.»

او گفت: «به عنوان یک رای دهنده، به رئیس جمهوری اولویت می‌دهم که پشت متحدان ما را داشته باشد، دشمنان ما را پاسخگو کند، مرزها را ایمن کند، از کاپیتالیسم و آزادی حمایت کند، و درک کند که بدهی ما باید کم شود نه زیاد.»

«ترامپ در مورد این سیاست‌ها بی‌نقص نبوده است، اما بایدن فاجعه بوده است. پس به ترامپ رای خواهم داد.»

اما فرماندار سابق کارولینای جنوبی از هواداران خود نخواست چنین کنند.

او به مخاطبان گفت: «سر حرفم موقع تعلیق کمپین مقدماتی هستم. هوشمندانه است اگر ترامپ برای جلب نظر میلیون‌ها نفری که به من رای دادند و همچنان از من حمایت می‌کنند تلاش کند و فرض را بر این نگذارد که با او همراه خواهند شد و واقعا امیدوارم چنین کند.»

او افزود که رئیس جمهور سابق چنین نکرده است.

این گمانه‌زنی اکنون قوت خواهد گرفت که آیا خانم هیلی رسما روابط با آقای ترامپ را مرمت خواهد کرد و از هواداران خود خواهد خواست به او رای دهند.

سخنان او در روز چهارشنبه همچنین چشم‌انداز نامزدی خانم هیلی به عنوان معاون ترامپ در انتخابات را تقویت می‌کند، حرکتی که با نارضایتی شدید برخی از طرفداران آقای ترامپ روبرو خواهد شد.

جان کانرز استراتژیست در حزب جمهوری‌خواه به بی‌بی‌سی گفت که خانم هیلی «به وضوع درحال ارسال سیگنالی» برای آقای ترامپ است.

او گفت: «این می‌تواند سیگنالی از سوی هیلی باشد تا گفت‌وگو برای بحث درباره توافقی با ترامپ برای پیوستن به نامزدی او به عنوان معاون رئیس جمهور شروع شود.»

«این سناریو ارزش بررسی دارد چون فرصت‌های بیشتری برای جمع‌آوری کمک مالی از اهداکنندگان عمده‌ای که فعلا کنار ایستاده‌اند فراهم می‌کند، و همچنین شمار بیشتری از زنان رای‌دهنده با تحصیلات کالج و کسانی که می‌گویند هرگز به ترامپ رای نخواهد داد را جلب می‌کند.»

آقای کانرز گفت: «ترامپ-هیلی برگه‌ای است که شکست دادن آن آسان نخواهد بود.»
+16
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.