در دو روزنامه‌ چاپ تهران از «احتمال توطئه» در سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی نوشتند

بی بی سی: پنج روز پس از سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی و همراهانش، روزنامه‌های هم‌میهن و جمهوری اسلامی در شماره امروز خود سئوالاتی را در باره این سانحه مرگبار مطرح کرده‌اند. روزنامه هم‌میهن خواهان رفع «ابهامات» شد در حالیکه جمهوری اسلامی نوشت «احتمال توطئه خارجی» نیز وجود دارد.

روزنامه هم‌مهین در مطلبی با عنوان «ضعف‌های ادامه‌دار» نوشت که دو «ضعف بسیار مهم» در حادثه سقوط بالگرد وجود دارد که «مسئله اول اطلاع‌رسانی نادرست و ابهام‌آمیز است‌.»

به نوشته این روزنامه چاپ تهران «این مشکل در نحوه حضور روزنامه‌نگاران ترکیه در محل و ارائه گزارش مستقیم از آنجا و یا حضور نیروهای مردمی موتورسوار به محل پیش از حضور نیروهای رسمی دیده می‌شود.»

هم‌میهن می‌گوید: «این وضعیت در حالی است که رئیس دفتر ریاست‌جمهوری به‌صراحت اعلام کرده که آنها دیده‌اند، بالگرد حامل رئیس‌جمهور در داخل ابر رفته و سپس ارتباط رادیویی آن قطع شده است و بالگرد دوم طبعاً مختصات آنجا را داشته و دو بار هم بر فراز آنجا دور زده است.»

نویسنده سرمقاله ادامه داده است که: «مهمتر از همه، وی مدعی است که چندین بار با تلفن همراه خلبان که مرحوم آل‌هاشم آن را جواب می‌داده، گفت‌وگو‌ کرده است و این به معنی وجود سیگنال و ارتباط با دکل‌های مخابراتی بوده که می‌توانند به سهولت محل سقوط را پیدا کنند. ولی هیچ توضیحی داده نمی‌شود که چرا آنان تا ۶ساعت بعد که هوا تاریک می‌شود، نتوانسته‌اند لاشه را پیدا کنند؟»

به نوشته هم‌مهین، نکته دوم و مهمتر «اظهارات غیرقابل‌فهم است که نه‌تنها ابهامی را رفع نمی‌کند، بلکه بر آن می‌افزاید. سخنان آقای رئیس دفتر ریاست‌جمهوری که چندین بار با آقای آل‌هاشم گفت‌وگو کردند و سخنان مشابه معاون اجرایی رئیس‌جمهور که طبعاً این دو نفر مدیران اجرایی و اصلی این سفر هستند، هیچ‌کدام معقول و پذیرفتنی نیست.»

این روزنامه پرسیده است: «چگونه کسی می‌تواند چنین سقوطی را تجربه کند و همچنان دسترسی به تلفن همراه خودش داشته باشد، چه رسد به اینکه تلفن همراه خلبان در دسترس او باشد و پاسخ هم داده باشد؟ آن هم تلفن کس دیگری که می‌گوید اصلاً آنها را نمی‌بیند؟»

هم‌میهن در پایان هم نوشته «متاسفانه نکات و ابهامات و شایعات دیگری هم وجود دارد که نه‌تنها در مورد آنها توضیح داده نشده است، بلکه با تاخیر در پاسخگویی، موجب رسوب ابهامات در اذهان مردم شده است.»
روزنامه جمهوری اسلامی: احتمال توطئه وجود داردروزنامه جمهوری اسلامی نیز امروز در یادداشتی با عنوان «مسامحه جایز نیست» در این باره نوشته است: «اینکه از سه بالگرد ایرانی در حال بازگشت از منطقه مرزی به سوی تبریز فقط بالگرد حامل رئیس ‌جمهور دچار این حادثه شده، ضمن اینکه می‌تواند مرتبط بودن حادثه با عوامل جوی را منتفی کند، احتمال توطئه بودن را تقویت می‌کند.»

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «هرچند اخبار اولیه در روز وقوع حادثه حکایت از نقش داشتن عوامل جوی در آن داشت ولی به تدریج گمانه‌زنی‌ها به سوی توطئه بودن متمایل شدند بطوری که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گروهی را مأمور بررسی حادثه کرد تا چگونگی آن را روشن کند.»

به نوشته این روزنامه: «این گروه هنوز نتیجه بررسی‌های خود را اعلام نکرده ولی گمانه‌زنی‌های متمایل به توطئه بودن حادثه بقدری زیاد است که اکنون تمام ذهن‌ها به آن مشغول است.»

نویسنده مقاله در ادامه هم افزوده است: «افکار عمومی بشدت در حال پیگیری ماجراست و می‌خواهد به واقعیت پی ببرد.»

روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید: «یکی از نکاتی که احتمال توطئه بودن ماجرای بالگرد حامل رئیس‌ جمهور رئیسی و همراهان را پررنگ می‌کند محل وقوع حادثه است.»

در ادامه این روزنامه نوشته است: «یکی دیگر از نکاتی که در تقویت احتمالی توطئه بودن حادثه بالگرد حامل رئیس ‌جمهور رئیسی و همراهان مؤثر است اینست که بعضی از صاحبنظران فنی گفته‌اند ابتدا بالگرد در هوا منفجر شده و سپس سقوط کرده است. در این فرض، ماجرا می‌تواند ناشی از مداخلات بیرونی و یا درون بالگرد باشد که در هر دو صورت، موضوع با پیچیدگی مواجه است و قابل پیگیری می‌باشد.»

در پایان هم روزنامه جمهوری اسلامی اینگونه جمع‌بندی کرده است: «اول اینکه این حادثه نشان داد تدبیرکنندگان امور سفر رئیس ‌جمهور دچار ضعف اساسی بودند و نکات ایمنی زیادی را مورد توجه قرار ندادند. دوم اینکه ناوبری ما ضعیف است و اگر حادثه بالگرد حامل رئیس ‌جمهور ناشی از توطئه بودن باشد، این ضعف نیز در به وقوع پیوستن آن سهیم بوده است. و سوم اینکه در بخش تأمین امنیت در برابر توطئه‌های خارجی دچار ضعف شدید هستیم.»
+45
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  اگر رئیس جمهور بعدی تن به مذاکره مستقیم با آمریکا بده و برجام دوباره احیاء بشه قطعاً رئیسی و امیرعبداللهیان را عمداً به قتل رسانده اند تا مانعی بر سر این کار وجود نداشته باشه و قمبل قهرمانانه دوم بدون اشکال انجام بشه
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اصلا فکر کنید دشمنان شما که یکی دو تا هم نیستند کاری کردن ،هلی کوپتر را دستکاری کردن یعنی محافظین که از سپاه هستند بدستور خامنه ای یا پسرش این کار را کردن ، اگر بخا طر ابر و هوای طوفانی بود کار جو یا خداست چون به خد و بنده خدا هم بد کردید ،آمریکا و اسراییل از دشمنان خارجی کاری انجام دادن که دستشان هم درد نکنه . اینبار در جواب چه غاطی می خواهید کنید . با شیر میتوانی دوست بشی ولی مبادا با دم شیر بازی بکنی ؟
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  سوءقصد یا حادثه، نتیجه اینکه قمپوزی اسلامی آبروی نداشته اش برباد رفته
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  والا به نظر من در هیچ حالتی نمیشه گفت این اتفاق فنی بوده یا هوا مشکل داشته. اولا مشکل فنی اگر باشه زمان هست که خلبان گزارش کنه. مشکل آب و هوایی هم که اگر بود چرا برای دوتا چرخبال دیگه هیچ اتفاقی نیافتده؟ تنها گزینه که به نظر من خیلی هم درست هستش مورد اثابت قرار گرفتن با یک موشک سبک کوچک از خاک باکو هستش که اگر دماغه رو زده باشه هیچ زمانی برای هیچکاری نخواهد بود. علت اینکار هم قطعا بخاطر رهبر گروه حسینیون یعنی استاندار آذربایجان شرقی بوده نه برای زدن رئیسی. اردوغان و علیف و اسرائیل کاملا در جریان این حمله بودند و به نظر من عجیبه که پهباد جاسوسی ترکیه انقدر نزدیک ایران بوده که توانسته زودتر از پهبادهای ایرانی به منطقه ارسال بشه و اگر داده ها بررسی بشه قطعا پهبادهای اسرائیلی هم در سمت خاک باکو هم فعال بودند. اجل رئیسی قطعا رسیده بوده و مرگ از این بدتر هم نمیشه تصور کرد ولی سپاه و نیروهای اطلاعاتی باید پاسخگو باشند و تمام مدارک و ادله ها رو به دقت بررسی کنند و کوتاهی نکنند.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  به نظر من قطعا علیف و اردوغان و اسرائیل هماهنگ بودند. به راحتی میشه فهمید که چرا ترکیه با این سرعت پیشنهاد کمک پهبادی میده و چطور گروهی خود خوانده به عنوان موتورسواران مردمی سریع راهی منطقه میشوند و چطور خبرنگاران ترکیه ای در آن مناطق ظاهر میشوند . اگر به دقت و با نگاه امنیتی نظامی بهش نگاه بشه این دامنه از اقدامات کمک نبوده بلکه ترکیه مامور جمع آوری هرگونه شواهد و یا قطعات وسیله انفجاری یا موشک پهبادی از محل انفجار بوده که هم تیم خبری و هم تیم موتور سوار آماده کرده بودند که اینها احتمالا با پهباد جاسوسی ترکیه در ارتباط هم بودند تا از یک طرف پوشش خبری بدهند و از طرف دیگر با حضور در منطقه هر گونه شواهدی رو از محل خارج کنند.
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.