نخست وزیر بریتانیا: انتخابات سراسری ۴ ژوئیه ( ۱۴ تیر) برگزار خواهد شد

ریشی سوناک در حالی که در لندن باران می‌بارید، تاریخ انتخابات سراسری را مقابل دفتر نخست‌وزیری اعلام کردرادیو فردا: ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در سخنان کوتاهی خطاب به مردم این کشور در خارج از دفتر نخست‌وزیری اعلام کرد انتخابات سراسری در این کشور روز چهارم ژوئیه (۱۴ تیر) برگزار خواهد شد.

آقای سوناک روز چهارشنبه دوم خرداد پس از پایان جلسه کابینه حوالی ساعت ۵.۳۰ بعد ازظهر به وقت لندن یادآوری کرد که دولت محافظه‌کار به رهبری او در این مدت به اولویت‌های کشور و مردم، از جمله حل مشکلات افتصادی، وفادار بوده و در حدود دو ماهی که به زمان برگزاری انتخابات باقی مانده است، او برای جلب تک تک آرا مبارزه خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت فعلی را متهم کرد که به هر شکلی تلاش کرده و می‌کند که قدرت را تصاحب کند. او افزود که نه خود او و نه مردم بریتانیا دقیقا نمی‌دانند که حزب کارگر چه می‌خواهد و برنامه آن چیست.
دقایقی پس از سخنان نخست وزیر بریتانیا، کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر در نشستی خبری که به سرعت برگزار شد گفت این، تعیین زمان انتخابات جدید، لحظه‌ای بوده که مردم بریتانیا از مدت‌ها پیش در انتظار آن بودند.

رهبر حزب کارگر گفت این انتخابات فرصتی تاریخی برای تغییر وضعیت کشور و تضمین آینده بهتری است.

او تاکید کرد که حزب کارگر برای انجام رسالت خود در همه عرصه‌ها و «روحیه جدیدی از خدمت به جامعه و ارحجیت دادن به منافع کشور بر منافع حزب کارگر» آماده است.

از حوالی ظهر روز چهارشنبه و در پی اعلام تغییراتی در برنامه‌های وزرای مهم دولت بریتانیا، از جمله سفرهای وزیرخارجه و وزیر دفاع برای حضور در جلسات کابینه، شایعات در مورد برگزاری انتخابات در ماه ژوئیه قوت گرفت.

به رغم این گمانه زنی‌ها توسط نمایندگان پارلمان بریتانیا دفتر نخست وزیری این شایعات را نه رد و نه تکذیب کرد.

سردبیر سیاسی روزنامه گاردین به نقل از منابع مطلع نوشت که ریشی سوناک انتخابات را برای روز چهارم ژوئیه فرا می‌خواند.

معاون سردبیر سیاسی شبکه تلویزیونی «آی‌تی‌وی» نیزبه نقل از منابع خود برگزاری انتخابات در این تاریخ را گزارش داد.

ساعاتی قبل از انتشار این گزارش‌ها آقای سوناک سخنان همیشگی خود را تکرار کرده و گفته بود انتخابات سراسری در نیمه دوم سال جاری برگزار می‌شود.

آقای سوناک در بخشی از سخنانش در چلسه پارلمان بریتانیا گفت: «انتخابات در نیمه دوم سال برگزار می‌شود.»

نیمه دوم سال میلادی براساس تقویم از روز اول ژوئیه، ماه هفتم سال، آغاز ولی معمولا پس از تابستان، ماه‌های اکتبر و نوامبر تلقی می‌شود.

اما همزمان با این سخنان نخست وزیر گزارش شد که دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا سفر خود به آلبانی را زودتر از زمان مقرر پایان داده و به لندن بازگشته و گرانت شاپس، وزیر دفاع نیز سفر خارجی خود را برای شرکت در جلسه اضطراری کابینه در عصر روز چهارشنبه به تعویق انداخته است.

این تغییرات در برنامه کاری وزرا باعث شد گمانه زنی‌ها در مورد احتمال برگزاری انتخابات زودتر از ماه‌های اکتبر و یا نوامبر تقویت شود.

در حال حاضر حزب محافظه کار به رهبری ریشی سوناک در نظرسنجی‌ها بسیار عقب‌تر از حزب کارگر، حزب اصلی مخالفت دولت است.

به رغم کاهش تورم در ماه‌های اخیر و افزایش بودجه نظامی کشور دولت محافظه کار بریتانیا نتوانسته است از برتری فاحش حزب کارگر در نظرسنجی‌ها بکاهد.

حزب کارگر بریتانیا از اواخر سال ۲۰۲۱ و حتی قبل از شروع دوران نخست وزیری ریشی سوناک در ماه اکتبر آن سال، در تمام نظرسنجی‌ها حدود ۲۰ درصد از حزب محافظه کار جلوتر بوده است.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.