گران‌ترین پر جهان در حراجی فروخته شد

رکورد قبلی گرانترین پر جهان هم متعلق به پرنده موسوم به «هوئیا» بودبی بی سی: پر یک پرنده منقرض‌شده نیوزیلندی در یک حراجی به قیمت ۲۸ هزار و ۴۱۷ دلار آمریکا فروخته شد و رکورد جهانی گران‌ترین پر را به نام خود ثبت کرد.

این پر متعلق به یک پرنده بومی نیوزیلند موسوم به «هوئیا» یا نوک‌تیزک است که اکنون نسلش منقرض شده است.

براساس اطلاعات حراجی وب، در ابتدا پیشبینی می‌شد که این پر تا حداکثر سه هزار دلار به فروش برسد.

رکورد قبلی گران‌ترین پر هم متعلق به پری از همین گونه پرنده بود. اما این پر ۴۵۰ درصد گرانتر از آن به فروش رسید.

پرنده هوئیا برای قوم مائوری در نیوزیلند مقدس بود. پرهای این پرنده اغلب روی کلاه‌ سران قبیله و خانواده‌های آن‌ها به شکل تزیینی زده می‌شد و گاهی هم خرید و فروش می‌شد و یا به عنوان هدیه داده می‌شد.

بر اساس اطلاعات موزه نیوزیلند، این پرنده آخرین‌بار در سال ۱۹۰۷ میلادی مشاهده شده، اما تا ۲۰ الی ۳۰ سال بعد از این تاریخ هم گزارش‌هایی تاییدنشده از مشاهده آن وجود داشته است.

هوئیا یک پرنده آوازخوان کوچک از تیره مرغان پوپی عسل‌خوار در نیوزیلند بود که برای جهش‌های ماهرانه و پرهای زیبایش شهرت داشت.

لیا موریس، رئیس بخش هنرهای تزئینی در حراجی وب می‌گوید، پری که روز دوشنبه فروخته شد سالم و در وضعیت فوق‌العاده خوبی بود.

او درباره این پر به بی‌بی‌سی گفت: «هنوز درخشش بسیار متمایز خود را دارد و حشرات هیچ آسیبی به آن وارد نکرده‌اند.»
بر اساس اطلاعات موزه نیوزیلند، پرنده هوئیا آخرین‌بار در سال ۱۹۰۷ میلادی مشاهده شده استاو افزود که حراجی وب این پر را در یک قاب شیشه‌ای با لایه محافظ در برابر پرتو فرابنفش قرار داده است و به همین دلیل «عمر بسیار طولانی» خواهد داشت.

این پر در نیوزیلند جزو اشیاء قوم مائوری نادر ثبت شده است و تنها مجموعه‌داران دارای مجوز می‌توانند آن را بخرند. همچنین خارج کردن این پر از نیوزیلند بدون دریافت مجوز از وزارت میراث‌فرهنگی آن کشور امکان‌پذیر نیست.

در گذشته، پرهای هوئیا برای مردم مائوری، نشانی از موقعیت اجتماعی بالای آن‌ها بود. این پرنده حتی قبل از ورود اروپایی‌ها به نیوزیلند کمیاب بود. بعدا پرهای این پرنده محبوبیت زیادی پیدا کرد و به شیئی پرطرفدار میان کلکسیونرها و تاجران مد تبدیل شد و به گفته موزه نیوزیلند همین مساله منجر به انقراض آن شد.
+0
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.