تصمیم تاریخی نروژ، ایرلند و اسپانیا: «کشور فلسطین» را به رسمیت می‌شناسیم

 نخست‌وزیر نروژ در حال اعلام تصمیم کشورش برای به رسمیت شناختن کشور فلسطیننروژ، ایرلند و اسپانیا در «اقدامی تاریخی» اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسند؛ تصمیمی که با خشم اسرائیل و خوشحالی مردم سرزمین‌های فلسطینی روبرو شده است.

یوناس گار استور، نخست‌وزیر نروژ، روز چهارشنبه دوم خرداد با بیان این‌که کشورش به صورت رسمی از هشتم خرداد این مسئله را عملی می‌کند، گفت: «اگر فلسطین به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته نشود، صلح در خاورمیانه وجود نخواهد داشت.»

سیمون هریس، نخست‌وزیر ایرلند،‌ نیز در همین روز با اعلام این‌که کشورش در این زمینه با اسپانیا و نروژ هماهنگ است، این روز را «روزی تاریخی و مهم برای ایرلند و فلسطین» خواند.

آقای هریس نیز مانند همتای نروژی خود بر راه حل «دو کشوری» برای حل مناقشات میان اسرائیل و فلسطین تأکید کرد.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، نیز اعلام کرد که از هفته آینده و همزمان با نروژ و ایرلند، این اقدام را به صورت رسمی انجام خواهد داد.

آقای سانچز پیش از این به کشورهای اروپایی و خاورمیانه سفر کرده بود تا از به رسمیت شناختن فلسطین و همچنین آتش‌بس احتمالی در غزه حمایت کند.

در مقابل ییسرائل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل، به سفیران کشورش در ایرلند و نروژ دستور داد که فوراً به اسرائیل بازگردند.

آقای ییسرائل روز چهارشنبه با تأکید بر این‌که سفیر اسپانیا نیز فراخوانده خواهد شد، گفت: «دولت‌های یاد شده ترجیح دادند به حماس و ایران جایزه داده و کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند».

شبکه ۱۴ تلویزیون اسرائیل، که حامی عمده بنیامین نتانیاهو است، این رویدادها را «یک بحران سیاسی» میان اسرائیل با اروپا نامید.

جنبش سیاسی چپ اسرائیل، «صلح اکنون» نیز در بیانیه‌ای نوشت زمان آن فرا رسیده که اسرائیل درک کند وجود یک کشور فلسطینی تنها موضوع زمان است و اگر اسرائیل خود در این راه گام برندارد، به سوی انزوای سیاسی خواهد رفت.

جنبش «صلح اکنون» افزود راه‌کار دو کشوری به عنوان بخشی از یک حرکت منطقه‌ای، امنیت را به ارمغان خواهد آورد، ربوده شدگان اسرائیلی را برخواهد گرداند، موجب عادی‌سازی رابطه با عربستان سعودی خواهد شد و ما را از انزوای بین‌المللی بیرون خواهد آورد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با استقبال از اقدام نروژ آن را برای ملت فلسطین حائز اهمیت و «لحظاتی تاریخی» خواند و از دیگر کشورها نیز خواست که در این حرکت به نروژ بپیوندند.

چندین کشور اروپایی در هفته‌های گذشته با این استدلال که راه‌حل دو کشور فلسطین و اسرائیل برای صلح پایدار در منطقه ضروری است،‌ اعلام کردند که قصد دارند اقدامی مشابه را انجام دهند.

این در حالی است که آمریکا روز ۳۰ فروردین قطعنامه درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد را وتو کرد.

۱۲ کشور عضو شورای امنیت از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت کرده بودند که در میان آن‌ها علاوه بر فرانسه، چین و روسیه، سه عضو دائم شورای امنیت، نام ژاپن و کره جنوبی، دو متحد آسیایی آمریکا، نیز دیده می‌شد.
+41
رأی دهید
-110

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  این یعنی بچه‌ها در دیار کفر به وظایف خود خوب عمل کرده‌اند. یعنی آشنایی دادنشان با دین مبین اسلام.
  83
  14
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  این چپهای کثافت و حامی حکومتهای اسلامی،همینها برای یک قصاب و قاتل هزاران نفر دیروز یک دقیقه سکوت اعلام کردند و پرچم سازمان ملل نیمه افراشته کردند همینها دوست دارند طالبان حاکم افغانستان و جمهوری اسلامی حاکم ایران باقی بمانه. اگر در این شرایط کشوری فلسطینی باشه، یعنی هدیه به حماس برای جنایات وحشیانه و داعش گونه اش.کشوری به حاکمیت حماس با حکومتی بدتر از طالبان مثل داعش در منطقه.اسرائیل هرگز چنین اجازه ای نخواهد داد.
  26
  91
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  این یعنی حمایت از تروریست برای حفظ منافع و در آمدشون دقیقا مثل تو و ... که هر روز مایه اخوند و عرب را ....بندازند جلوتون.دهنتون هم هر روز....میده
  15
  84
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه

  Munchen - مونیخ، آلمان
  ببخشید یادشون رفت از پناهنده های مواد فروش المان اجازه کتبی دریافت کنند
  53
  21
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  Sam1977 - دمشق، سوریه
  بیشتر فکر این هستم تنه لشهای سپاهی نظام،تو کدوم سوراخ در سوریه مخفی شدید؟ چون بشار که چون خرش از پل گذشته ،داره دانه درشهاتون رو به زیر تیغ اسرائیل میفرسته،تابوت تابوت جنازه لت و پار سپاهی داره دیپورت میشه به ایران 😂 آخه گاگول،کشور فلسطین که اینها میگن منظورشون ۴ تا ده کوره کنار اسرائیله که توش یک پرچم آویزون بشه سر و صدای پناهنده های انگل مفتخور مسلمانشون بخوابه،که همونش هم نصف دنیا مخالفند،اسرائیل هم هرگز نمیگذاره!
  11
  52
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۱-به انزوا کشیدن ونادیده گرفتن یک ملت با زور وقلدری دیگر جواب نمی دهد.مگر هیتلر روش تحقیری وکشتارعلیه یهودیان را پیشه نکرده بود،چی شد؟مگر سیاست های نژادپرستانه در آفریقای جنوبی یا حاکمیت یک قبیله و نژاد خاصی بر کشوری در رواندا و اختلاف قبایل توتسی و هوتو جواب داد؟ فقط فرق دراینجاست که آشپز وسرآشپز که باشد؟اگر امریکا وناتو سرآشپز باشند، مثلا کوزوا که بخشی ازصربستان بود،را با بمباران و زور جدا میکنند.ولی اگر کشوری چون چین طرف مقابل باشد آنموقع انگلیس هنگ کنگ را تحویل می دهد.ولی اینجا اسراییل را حمایت میکنند.
  37
  12
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۲-اسراییل سالیان سال برمحور قلدری ومظلوم نمایی جلورفته است.افکار عمومی با این جنایتی که اسراییل اکنون مرتکب شده دیگرمدارا نمی کند.دادگاه لاهه پرونده ناتانیاهو را جلوکشیده است.لابی ها درتکاپو هستند.کشورهای اروپایی قصد به رسمیت شناختن فلسطین را دارند.گرچه همه این تصمیم ها بیشتر جنبه واثر دیپلماسی دارند،ولی پرسش این است چرا قبلا اینگونه سیگنال هایی وجود نداشت؟ترسیم کشورفلسطین طبق قطعنامه ۱۸۱ مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید اجرابشود.بلندی های جولان ومزارع لبنانی هم مطرح خواهدشد.
  37
  11
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۳-کاسه داغتر از آشانی که تمام فلسطینیان را تروریست می خوانند باید توجه بکنند!آیا زیبنده ماست که یک خارجی مارا بخاطرایرانی بودمان تروریست، اسلام گرا،مسلمان افراطی بداند؟مگر دراول انقلاب انتخاباتی بیش از آری یانه بود؟خب! خوداسراییل وامریکا وانگلیس هم همین نقشه را علیه عرفات با علمدارکردن حماس بوجود آوردند، که یک انتخاباتی فقط برای یکبار صورت گرفت.حالا چرا ما ساده لوحانه اینقدر زود جلو می پریم. آیا مگردنیا سیستم اطلاعاتی بهتراز موساد دارد؟موساد مگس را درهوا پالان میکند.
  37
  11
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه

  Munchen - مونیخ، آلمان
  تا انقلاب مهدی هم تابوت بفرستین ایران ۷ اکتبر و ۲۴۰ گروگان نمیتونه جبران کنه
  55
  11
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۴-یعنی موساد توانایی کشتن اسماعیل هنییه ودیگران را ندارد؟ چرا اینکاررا نمی کند؟تازه خود ناتانیاهوازقطر درخواست کرده که ماهی ۳۰میلیون دلار به حماس برای کارهای اداری اش پرداخت بکند.ما اگر مشکلی با ملا داریم،نباید ازچشم دیگران بدانیم!گاوی که شیرده است همه اورا می دوشند.مگرتنها حماسی ها ازاین گاو نفع دارند؟ازفلیپین گرفته تا جزیره قمرتا کنیا وغیره زیر سایه بانی چترآخوندی قرارگرفته اند،یعنی ماباید به همه اینها فحاشی بکنیم؟مگرهمین غزه ای ها نبودند که شیرینی رییسی را پخش می کردند؟آخوندها هم هروقت دلشان بخواهد،فوراً به سروصورت دیگران می کوبند ودیگران را مقصر می دانند،حالا هم عده ای دراینجا خاخام ترازخاخام هستند.نمی دانند چپ کیست وراست کیست ولی باید چندتا صلوات فحاشی را سربدهند.اینها فکرمیکنند کسی که دراتحادیه اروپا نشسته حتماً طوفانی هست یا حکمتیسم!
  37
  12
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  خداوند در فلسطین تولدی دوباره داره می‌کنه فرشته در آید دیو صهیونیزم مهار و مسلمان خواهد شد
  53
  5
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  اینو نگید چی بگید؟ حماس یک عده شهروند عادی و غیرنظامی کشت و خودش رو همرده داعش کرد.اسرائیل اما دانه درشتهای سپاه و حزب الله رو مثل خوک وحشی سلاخی میکنه میفرسته پیش رهبر چلاق درمانده ات نماز میت براشون بخونه! یعنی تو مغز گاگول تروریست تو،از نظر اهمیت و وزنه، سردار سپاه قدس با پیرزن و بچه معمولی یکی هست؟ مغز فندقی.
  0
  10
  یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  Munchen - مونیخ، آلمان
  قدرت دست ما هست و شما شعر نگویید، یعنی فراریهای قاچاقی پناهنده اروپا عددی نیستید ، شما تعغیر حکومت در گور خواهید دید،زنده باد سید علی
  2
  0
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  میبینیم اینقدر قدرت دارید، فرماندهاتون از ترس ترور شدن توسط موساد ،۶ لایه ضد گلوله میپوشند اونهم وسط نماز جمعه در پایتخت مملکت 😂 سید علی درمانده که حتی دیگر به فرماندهان سپاهش و رئیس اطلاعات سپاهش هم اطمینان نداره، در حلقه محاصره ۲۰ تا محافظ نماز میت کمرش میزنه این یعنی ذلت و فاجعه.خواهیم دید همینطور پشت سر هم دونه دونتون توسط اسرائیل ترور و حذف خواهند شد و شما هم هیچ غلطی نخواهید تونست بکنید تا روزی که جنبش جدید شروع و از درون متلاشی بشید و حکومت ننگین فاشیستی اسلامیتون سقوط کنه!
  0
  0
  دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.