سلمان رشدی: اگر کشور فلسطینی اکنون وجود داشت، تحت‌الحمایه ایران توسط حماس اداره می‌شد

یورونیوز: سلمان رشدی نویسنده سرشناس بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار در گفتگو با روزنامه بیلت آلمان با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویان حامی فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا، درخواست کرد که برخی از اعتراضات حماس را خطاب قرار دهند.

سلمان رشدی در این گفتگو با اشاره به تلفات پر شمار غیرنظامیان در غزه گفت: «در حال حاضر، به دلیل جان‌باختن گسترده انسان‌های بی‌گناه در غزه، باید نسبت به آن‌چه در این باریکه اتفاق می‌افتد نگران بود. من فقط می‌خواهم برخی از این اعتراضات حماس را خطاب قرار دهند، زیرا همه‌چیز از آن‌جا شروع شد.»

آقای رشدی افزود: «حماس یک سازمان تروریستی است. این که دانشجویان جوان و پیشرو از یک گروه تروریستی فاشیست حمایت می‌کنند، واقعا جای تعجب دارد. آن‌ها سنگ آزادی فلسطین را به سینه می‌زنند و من بیشتر عمرم، یعنی از حدود ۱۹۸۰ به بعد، هوادار تشکیل یک کشور فلسطینی بودم.»

نویسنده «بچه‌های نیمه‌شب» و «آیات شیطانی» گفت: «اگر همین الان یک کشور فلسطینی وجود داشت، توسط حماس اداره می‌شد و به همین موضوع آن را مشابه کشوری زیر سلطه طالبان می‌‌ساخت و این کشور همچنین تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران بود. این چیزی است که جنبش‌های پیشروی چپ غربی می‌خواهند به وجود آورند؟ آن‌ها می‌خواهند حکومت طالبانی، حکومت دیگری شبیه حکومت آیت‌الله‌ها در خاورمیانه درست در کنار اسرائیل به وجود آورند؟» سلمان رشدی در آخر گفت: «بنابر این من فکر می‌کنم تفکر عمیقی [پشت این اعتراضات] نیست. آن‌ها واکنشی احساسی به مرگ‌ها در غزه‌ هستند و این کاملا درست است. اما وقتی این اعتراضات به سوی یهودستیزی لغزش پیدا می‌کند و گاهی نیز به حمایت واقعی از حماس منجر می‌شود، آن‌جا است که بسیار مشکل‌ساز می‌شوند.»
+90
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  اسم روزنامه BILD هست.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران

  این هنوز آدم نشده! هندی بدبخت باید از دست این ملاهای مفعول و زنا زاده از این سوراخ به اون سوراخ قایم بشه،
  51
  8
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  تو دنیا را با یک چشم می بینی و ساده لوح و کودن مباش ، نظر شما اصلا درست نیست . فلسطین در واقع مناطقی از اسرائیل ، فلسطین و غزه فعلی ، بخش‌هایی از لبنان، سوریه و اردن بود . آنها مثل کشورهای اعراب دیگر بود و دشمنی اگر بوجود آمد بعد از تاسیس کشور اسرائیل بود که با دسیسه بازی بریتانیا انجام شد
  34
  13
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  دقیقا.و به همین دلیل اینجور کشور جدیدی تشکیل نخواد شد.
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اسلامگرایان جنایتکار داعش هم میخواهند خراسان ایران و ایبریا (اندلس) اسپانیا و بسیاری مناطق دیگر را گرفته مجدد کشور خلافت اسلامی راه بیاندازند چون در مقطعی از تاریخ این مناطق را در اختیار داشته اند،پس اگر طرفدارانشان قیل و داد راه بیاندازند و چپ افراطی غرب هم حامیشان بشه باید بهشان حق داد؟ مستند تاریخی : از هزاران سال قبل از اسلام آن منطقه اسرائیل بوده و محل سکونت اسرائیلیان حتی در قرآن خود مسلمانان هم این آمده.چیزی به اسم فلسطین و فلسطینی اصالت نداشته اینها قومهای عربی بوده اند که بعدها اون منطقه را در مقطعی تصاحب کردند و در نهایت هم با طمع زمینها را به یهودیان فروخته و پولش را خورده رفتند و ساکن اردن و مناطق حواشی اسرائیل شدند و الان مدعی هستند.
  5
  25
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  خمینی و رشدی هر دو عروسک خیمه شب بازی بریتانیا هستند. خمینی هرگز نمی خواست رشدی را بکشد چرا که خیلی راحت بدون جنجال می توانست این کار را انجام دهد. خمینی فقط قصد جنجال برای بدنامی ایران و مسلمانان را داشت به دستور اربابانش.
  10
  5
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  Munchen - مونیخ، آلمان
  نام درقران ۱۸ قرن گذشته است ، اگربخواهیم به آن اتکا کنیم باید تا مصر، هندوستان ، روسیه ، یمن وکشورهای عربی و حتی عربستان را قبضه کنیم ، چون زمانی جزو ایران بودن. ما نمیتوانیم سرزمین خود را که در یک قرن اخیر بزور از دست دادیم را پاز پس بگیریم ، از بلوچستان پاکستان و هرات افغانستان تا نخجوان و کوه آرارات و غیره برای یاداوری شما عنوان میکنم. اما وجود اسراییل ، در زمان عثمانی و بعدها بریتانیا قسمت غربی اردن را فلسطین مینامیدن. یهودی ها از سال ۱۸۸۲ به شهرهای فلسطین مهاجرت کردن که دولت عثمانی سه بار احکامی برعلیه مهاجرت یهودیان به فلسطین صادر کرد . بطور مثال ، ایرانی ها در آمریکا حدود ۲ میلیون هستند ، چندین ایالت را بهایی ها بگیرند و یا انگلیسی ها اسمش را هم بزارند اریاستان ، مضحک نیست ؟ در قران نیامده ولی رد پای انگلیس در آمریکا هست . اگر به نوشته قران اکتفا میکنی در تورات یهود نفرین شده قوم بنی اسراییل است ، نه کشور اسراییل که در۱۴ ماه مه ۱۹۴۸ غصب شد. من مخالف تشکیل کشور اسراییل نیستم ولی مخالف کشور فلسطین هم نخواهم بود . مدافع واقعیت و درستی باشید و از دروغ و نیرنگ پرهیز کنید
  9
  2
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  از صورت خوفناکش یقیناً با شیطان در رابطه هست.
  14
  1
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  اگر صورت ایشان نشان از شیطان بودن است صورت اکثر آخوندا شبیه ضحاک است . اما صورت خودت چی ؟ شبیه به هیولا یا شبیه جن ؟
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  ببین عزیز جان،بحث من با تو بیفایده هست چون تصمیم خودت را گرفتی و به هر دلیل اسرائیل ستیزی میکنی ولی با فرض اینکه طبق ادعایت بی طرفی و کینه و غرض نداری ،یک توضیح دیگر میدهم و تمام : مثال آخری که زدی کاملا بی ربطه ،ایرانیها مهاجر دست چندم در آمریکا هستند نمیتوانند چنین ادعایی کنند.در صورتیکه هیچکس نمیتونه انکار کنه اسرائیلیان تا جایی که تاریخ داریم،مقیم اون منطقه بودند.این سرزمین پدری اونهاست.صحبت از زمانی میکنیم که نه تنها فلسطینی وجود نداشته،بلکه اسلام هم وجود نداشته.قوم عرب جز در عربستان فعلی وجود نداشته.قدمت تاریخ یهودیان تقریبا مشابه تاریخ ما ایرانیان ،به بیشتر از ده هزار سال قبل برمیگرده. کل مسیحیت ۲۰۲۴ سال قدمت داره و اسلام ۱۴۰۰ سال. این کجا بیش از ده هزار سال کجا؟ خب اینها اهل کجا بودند؟ کجا زندکی میکردند؟ کره مریخ؟ یا ژاپن؟ پراکنده که نبودن.عیسی هم به مستند انجیل و حتی قرآن یک اسرائیلی بود که در اورشلیم بدنیا آمد،۶۰۰ سال قبل از ظهور اسلام.قضیه تشکیل مجدد کشور اسرائیل توسط انگلیس،مال دوران معاصر ماست.به عبارتی بازگشایی و رسمیت دادن به مالکیتی قدیمی و تاریخی بوده نه شروع آن.
  5
  2
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.