از آنگوزمان و پرپکانی «سید الاغ پیغمبر» تا آزادی از «شر آخوند» به دست خدا

 طرح‌های منتشر شده در مجله شارلی ابدو درباره مرگ ابراهیم رئیسی و نقض حقوق بشر در ایرانصدای آمریکا: شادمانی ایرانیان از مرگ ابراهیم رئیسی بر اثر سقوط هلی‌کوپتر در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است و برخی کاربران با عبارات و روایات طنزآمیز به این واقعه واکنش نشان داده‌اند؛ این واکنش‌ها به محافل بین‌المللی نیز کشیده شده است.

نشریه طنز فرانسوی «شارلی ابدو» با انتشار چند طرح به کشته شدن ابراهیم رئیسی و نقض حقوق بشر،‌ به ویژه زنان توسط جمهوری اسلامی در ایران واکنش نشان داده است.

در یکی از این طرح‌ها، چهره خندان زنی بدون حجاب اجباری که گوشواره‌هایی به شکل هلی‌کوپتر آویخته دیده می‌شود و پشت سر او دو آخوند خشمگین در کنار یک مسجد ایستاده‌اند و نوشته شده است: «زن، زندگی، آزادی، هلی‌کوپتر.»
در یک طرح دیگر که در حساب «ایکس» شارلی ابدو منتشر شده است، یک هلی‌کوپتر در حال سقوط دیده می‌شود که دستی از آسمان در حال انداختن یک آخوند از داخل آن است و در شرح آن نوشته شده: «خدا وجود دارد: ما را از شر آخوندها خلاص می‌کند.»

این طرح به کشته شدن ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط هلی‌کوپتر در ارتفاعات آذربایجان شرقی اشاره دارد.
در میان واکنش‌های طنزآمیز کاربران، برخی به کلمات و عباراتی از ابراهیم رئیسی، مثل «آنگوزمان» و «پرپکانی» اشاره کرده‌اند.

یک کاربر «ایکس» نوشت: «سید الاغ پیغمبر، آنگوزمان شدنت پرپکانی باد.»
عبارت «سید الاغ پیغمبر» به گاف در برنامه زنده صدا و سیما اشاره دارد که میهمان برنامه حین نام بردن از ابراهیم رئیسی به جای «سید اولاد پیغمبر» او را با این عنوان خطاب کرد.
«سید الاغ پیغمبر»؛ اشتباه لفظی مهمان صداوسیما در اسم بردن از ابراهیم رئیسیگروهی از کاربران نیز که در فاصله سقوط هلی‌کوپتر تا اعلام کشته شدن رئیسی اصطلاحا «نذر» کرده بودند از «نود بدهند» - یعنی تصویر برهنه از خود منتشر کنند - به قول خود عمل کردند و این اقدام نیز واکنش‌هایی به دنبال داشته است.

از جمله، صدا و سیمای جمهوری اسلامی در برنامه‌ای با پخش نوشته یکی از کاربران که گفته بود اگر ابراهیم رئیسی «سقط شده باشه نود می‌دهم»، افرادی را که برای مرگ او شادی می‌کنند، «هرزه» نامید.
گزارش صدا و سیما از قول «نود دادن» برخی کاربران به مناسبت مرگ ابراهیم رئیسییکی از کاربران «ایکس»، با انتشار سخنان حسین‌علی منتظری درباره اعدام‌های ۶۷ نوشت: «شوخی درباره پرپکان‌ و آنگوزمان و نود و خرس باعث نشود فراموش کنیم رئیسی به عنوان عضو اصلی قتل‌عام ۶۷، یک جانی حرفه‌ای بود که حکومت با دلقک‌بازی‌هایی مثل "به شما ناهار دادن؟" او را به عنوان سید محرومان ری‌‌برند کرد.»
حسینعلی منتظری، قائم مقام رهبری در زمان روح‌الله خمینی بود که پس از اعتراض به اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی کنار گذاشته شد و تا پایان عمر در حصر خانگی به سر برد.

برخی کاربران نیز به «بی‌سوادی» ابراهیم رئیسی و جانشین موقت او، محمد مخبر اشاره کرده و گفته‌اند که «یک پنج کلاسه جانشین یک شش کلاسه شده» و «سیرک انتخابات» هم در پیش است و «حتما رئیس‌جمهوری بعدی کلاس چهارم است.»

گروهی از شهروندان نیز به «جشن ملی هلیکتلت» اشاره کرده‌اند و برخی نیز آرزو کرده‌اند که سرنوشت ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان «قسمت علی خامنه‌ای و فرزندش مجتبی بشود.»

در واکنشی دیگر، زندانیان سیاسی اعلام «عزای عمومی» جمهوری اسلامی را به «غذای عمومی» تبدیل کرده‌اند و با غذاهایی از جمله «املت سقوط» و «ماکارونی صعود» از هم پذیرایی می‌کنند.

خوشحالی زندانیان سیاسی از مرگ رئیسی در برخی موارد با واکنش مقامات مواجه شده، از جمله در زندان مرکزی کرج، نیروهای اطلاعات به آنها حمله کرده‌اند.

به دنبال تداوم واکنش‌های همراه با شادمانی ایرانیان در داخل و خارج کشور به مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط هلی‌کوپتر، مقامات جمهوری اسلامی به تهدید و بازداشت شهروندان در ایران روی آورده‌اند.
+38
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  حیف نیست اسم خوراکی های لذیذ مثل املت، ماکارونی و کتلت را با اسم و یاد منحوسه این به درک گسیل شده ها به گند میکشید!!
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  حیف است که نام قاسم کتلت را که در بین ایرانیا جا افتاده رو عوض کنیم (شما بجاش میتونی از لغت شامی استفاده کنی تا بیشتر نوش جانت شود) برای سقط الاسلام رئیسی هم قرار شده از لقب "ابرام سوخاری" استفاده شود تا نظر دوستان چه باشد!
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.