محمدعلی موحدی کرمانی ۹۳ ساله رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

آقای موحدی کرمانی ۹۳ ساله رئیس جدید مجلس خبرگان، از سیاستمداران محاظفه کار ایران استبی بی سی: دوره ششم مجلس خبرگان رهبری که اختیار عزل و انتصاب رهبر جدید جمهوری اسلامی ایران را دارد افتتاح شده و محمدعلی موحدی کرمانی سیاستمدار محافظه‌کار با ۵۵ رای از میان ۸۳ رای به ریاست آن رسیده است.

پیش از رای‌گیری درباره نامزدهای عضویت در هیات رئیسه مجلس خبرگان، آقای موحدی کرمانی به عنوان رئیس سنی انتخاب شده بود.

افتتاحیه دوره جدید مجلس خبرگان با پیام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفت که رئیس دفتر او آن را قرائت کرد. آقای خامنه‌ای در این پیام گفته است «مجلس خبرگان مظهر مردم‌سالاری اسلامی است».

شماری از مقام‌های ایران از جمله روسای قوه قضائیه و مجلس، محمد مخبر کفیل ریاست جمهوری ایران، شماری از فرماندهان ارشد سپاه، و محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهور پیشین حضور داشتند.

برخی از دیپلمات‌های مقیم تهران هم در تصاویر دیده می‌شوند.

آقای موحدی کرمانی ۹۳ ساله، رئیس جدید مجلس خبرگان از سیاستمداران محاظفه کار ایران است که از زمان تشکیل مجلس اول خبرگان رهبری، از اعضای آن بوده است.

او مدتی نماینده علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و در فاصله درگذشت محمود هاشمی شاهرودی تا انتخاب صادق لاریجانی، به طور رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام هم شده است. او اکنون عضو حقیقی مجمع تشخیص است.

در جریان انتخاب هیات رئیسه مجلس خبرگان، هاشم حسینی‌بوشهری و علیرضا اعرافی به ترتیب به عنوان نائب رئیس اول و دوم انتخاب شدند. هر دوی این افراد از سیاستمداران محافظه کار هستند.

آقای حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که یک نهاد تندرو محسوب می‌شود و آقای اعرافی از اعضای شورای نگهبان است.

هر دوره مجلس خبرگان ۸ ساله است و هیات رئیسه برای یک دوره ۲ ساله انتخاب می‌شود.
مرگ رئیس جمهور کنونی، حذف رئیس جمهور سابق و ناکامی رئیس پیشین قوه قضاییهاز راست غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه و محمد مخبر کفیل ریاست جمهوری ایران در دو طرف کرسی ابراهیم رئیسی که دو روز پیش در سقوط هلی‌کوپتر کشته شدآقای موحدی کرمانی پس از احمد جنتی ۹۷ ساله به ریاست مجلس خبرگان رسیده است. آقای جنتی در انتخابات این دوره مجلس خبرگان ثبت نام نکرد و دیگر از اعضای آن محسوب نمی‌شود.

دو روز پیش از تشکیل دوره ششم مجلس خبرگان، ابراهیم رئیسی و محمدعلی آل‌هاشم، دو عضو این مجلس در سقوط هلی‌کوپتر کشته شدند. رسانه‌های ایران پیش از این آقای رئیسی را که هشتمین رئیس‌جمهور ایران بود، از گزینه‌های محتمل ریاست مجلس خبرگان عنوان می‌کردند.

در جریان انتخابات دوره ششم مجلس خبرگان، صلاحیت حسن روحانی برای نامزدی از سوی شورای نگهبان رد شد و صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از میان ۵ نامزدی که برای ۴ کرسی استان مازندران با هم رقابت می‌کردند، پنجم شد و از راهیابی مجدد به مجلس خبرگان باز ماند.

در تصاویر منتشر شده از مراسم افتتاح دوره ششم خبرگان، تصاویر حسن روحانی و صادق لاریجانی دیده نمی‌شود.

وظیفه اصلی مجلس خبرگان رهبری تعیین رهبر جدید جمهوری اسلامی ایران است. این مجلس آخرین بار در خرداد ۱۳۶۸ و پس از مرگ آیت‌الله روح‌الله خمینی، علی خامنه‌ای را به عنوان رهبر انتخاب کرد.

آقای خامنه‌ای ۸۵ سال دارد و در پایان دوره کنونی خبرگان در صورت حیات، ۹۳ ساله خواهد بود.

قانون اساسی ایران می‌گوید «هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود» یا «معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد» و تشخیص این امر بر عهده مجلس خبرگان است.

منتقدان سیاست‌های جاری در ایران می‌گویند مجلس خبرگان در ۳۵ سالی که از عمر رهبری آقای خامنه‌ای سپری می‌شود، به وظیفه خود برای نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران عمل نکرده است.
+6
رأی دهید
-92

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران

  زحمت کشیدید این رو که عزراییل تا چند روز دیگه میاد دنبالش میبردش.
  2
  78
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خِبره که این مجسمه ی بلاهت و نجاست باشد باید هزار بار به سرنوشت ملت ایران گریست. بعضی میگویند چرا در مرگ رئیسی مردم شادی می کنند!؟ عجب استدلال عجیبی!؟ درمرگ اهریمن شادی نکنید! در مرگ زشتی شادی نکنید؟ لاجرم در مرگ هیتلر و استالین شادی نکنید! هموطن!؟ کدام هموطن!؟ این ها عصاره ی وحوش مسلمان در 1400 سال قبل از عربستان هستند. ممکن است بفرمائید غیر از تکلم کدام چیز این وحوش ایرانی است تا متفقا اشک تمساح بریزیم؟ البته بگویم ایشان را کسانی سر به نیست کردند که نمی خواستند رئیس مجلس خبرگان بشود و به میزان بالا بالگرد ایشان را مجتبی ساقط کرده است
  1
  72
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ali1g - اوسلو، نروژ

  یعنی واقعا این میخواد بعد از خامنه ایی بمیره که رهبر و انتخاب کنه ؟ خیلی دوست دارم بدونم این چی گفته که بقیه رو راضی کرده بهش رای بدن.
  1
  70
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  این پیریکیا میخوان مملکت رو بگردونن
  2
  69
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ako kermanshah - اسنانبول، ترکیه

  این که فسیل خالی، بهتر از این نداشتن اخوندای دوزاری.
  1
  28
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بیچاره اسم لاکپشت و کلاغ بعنوان حیواناتی که عمر طولانی دارند ، بد در رفته ، حال اینکه این خر پیره های عمامه بسر هم دستکمی از لاک پشت و کلاغ ندارند !! نمی میرن هم !
  2
  27
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  عقاب ابادان - پاریس، پولینزی فرانسه

  این پیر مرد دم گور فقط یکی از فاسدترین حکومت در دنیا میتونه انتخاب کند که این پیرمرد گوزو بایست رهبری که بر ۸۵ میلیون نفر حاکمیت مطلق کند. این حتی بعد از توالت هم قادر به تمیز کردن خودش نیست. حکومت فاسد ظالم و بی سواد ننگ بر شما آرزو دارم بقیه شماها همانند ریسی نمیرید به جزای اعمال خودتون برسید بعد سقط کنید
  2
  26
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  سیاست مداران پیر ناشی از بیماری قرن حاضر است،
  0
  13
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان
  این فسیل رو بایدن با نی بهش غذا بدن این مگر مغزی تو کلش بود از اول که رفت آخوند شد حالا بخواد با اون مغز نداشتش تصمیم هم بگیره، اینها چه مغز کود حیوانی هستن
  1
  5
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  mose hashemi - تهران، امارات متحده عربی
  خدایا خودت به ملت ایران فقط کمک کن که مللت دست کیه
  1
  3
  ‌سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.