سلول‌های بدن می‌توانند طی یک روز سال‌ها پیر شوند

العربیه: بیشتر سلول‌های انسان دارای «کدهای ژنتیکی» هستند که پس از رمزگشایی به بدن می‌گویند چگونه پروتئین‌های مورد نیاز خود برای بقا را بسازند. با گذر زمان، اصلاحات کوچکی به این فرایند اضافه می‌شود تا به عنوان «سوئیچ ژنتیکی» عمل کند و بر نحوه تفسیر دستورالعمل‌ سلول‌ها بدون تغییر خود کد تأثیر بگذارد.

مجموعه این تغییرات به اصطلاح «اپی‌ژنتیکی» اغلب برای برآورد سن بیولوژیکی سلول‌ها و بافت‌های ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان دانشگاه ویلنیوس لیتوانی اخیرا نشان دادند که این ویرایش‌ها می‌توانند در طول روز نوسان داشته باشند، به این معنی که آزمایش‌های مبتنی بر یک نمونه بافت واحد از یک فرد لزوما دقیق نیستند و باید در زمان‌های مختلف تکرار شوند.

تیم تحقیقاتی در طول 72 ساعت، هر سه ساعت یک بار، از یک مرد 52 ساله نمونه خون گرفت، آن را بررسی کرد، و 17 ساعت مختلف اپی‌ژنتیکی در مجموعه نمونه سلول‌های سفید وی کشف کرد. آنچه دانشمندان پیدا کردند شگفت‌آور بود.

13 مورد از 17 ساعت اپی‌ژنتیکی تفاوت قابل توجهی در طول روز نشان دادند. آنها در ساعات اولیه صبح جوان‌تر و در حدود نیم روز پیرتر می‌نمودند، با تفاوت‌های نسبی که حدود 5.5 سال تغییر را نشان می‌داد.

این بدین معناست که یک آزمایش اپی‌ژنتیکی در تنها یک زمان از روز ممکن است کل تصویر را ارائه ندهد. تجزیه و تحلیل بیشتر نمونه‌های مختلف خون که بیش از پنج ساعت از یک گروه کوچک گرفته شده نیز نوسانات سنی را نشان می‌دهد.

این یافته‌ها حاکی از آن است که برای به دست آوردن دقیق‌ترین تصویر از سن سلول‌های انسان، دانشمندان ممکن است در آینده مجبور شوند نمونه‌های گوناگونی در اوقات مختلف روز بگیرند.

به گفته محققان، یک اندازه‌گیری کامل‌تر از محدوده سن اپی‌ژنتیکی ممکن است پیش‌بینی‌های دقیق‌تری درباره خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سن و سال نیز فراهم کند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.