درخواست‌های جهانی برای عدم اعدام جوان ۲۰ ساله یهودی ایرانی

 آروین قهرمانیرادیو فردا: سازمان حقوق بشر ایران ضمن هشدار درباره «خطر قریب‌الوقوع اعدام» برای شهروند ۲۰ ساله یهودی ایرانی خواستار عدم اجرای این حکم شد.

این سازمان مستقر در نروژ در گزارش خود که روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت، منتشر شد خبر داد که آروین قهرمانی، شهروند یهودی، به اتهام ارتکاب «قتل عمد» در ۱۸ سالگی «در یک نزاع دسته‌جمعی خیابانی» به «قصاص نفس» محکوم شده و هم‌اکنون زندانی است.

این گزارش حاکی است خانواده آروین قهرمانی تا روز دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، مهلت دارند رضایت خانواده امیر شُکری، مقتول، را بگیرند وگرنه حکم او اجرا خواهد شد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، آروین قهرمانی هم‌اکنون به قرنطینه زندان مرکزی کرمانشاه منتقل شده است.
قرار بود او روز شنبه گذشته اعدام شود، اما مهلت متقاعد کردن خانواده مقتول به گذشت از حکم قصاص، تا بامداد دوشنبه تمدید شده است.

همزمان منابعی در جامعه یهودیان ایران گفته‌اند مهلت داده شده به خانواده قهرمانی یک ماه است، اما این گفته تأیید نشده است.

پیشتر سونیا قهرمانی، مادر آروین، در یک فایل صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است از مردم خواسته بود برای لغو حکم اعدام پسرش دعا کنند.

خطر اعدام برای این جوان یهودی در ایران از چند روز پیش بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اسرائیل داشته است.

هزاران تن از باورمندان یهودی روز شنبه به آرامگاه راحل، یک مکان مقدس، در نزدیکی اورشلیم رفته و برای رهایی یافتن این یهودی ایرانی از خطر اعدام نیایش کردند. آن‌ها نام عبری آروین را که ناتان‌ئل است، فریاد می‌کشیدند.

همزمان روزنامه یدیعوت آخرونوت روز ۳۰ اردیبهشت گزارش داد کوشش گسترده برای لغو حکم اعدام این شهروند یهودی ایرانی از طریق سازمان‌های بین‌المللی در جریان بوده و همزمان عوامل مختلف از دولت‌هایی مانند روسیه، آلمان و کشورهای دیگر خواستار میانجی‌گری شده‌اند.

گزارش رسانه‌های اسرائیل حاکی است خانواده قهرمانی برای لغو حکم اعدام پیشنهاد ارائه پول (دیه) داده اما خانواده مقتول بر قصاص اصرار دارد.

با این حال، به نوشته جروزالم پست، گردآوری پول برای تشویق خانواده مقتول مسلمان به پذیرش پول بیشتر جهت گذشت از قصاص نفس، کماکان در جریان است.

طبق قوانین ایران، با رضایت خانواده یک فرد کشته شده می‌توان با پرداخت مبلغ دیه حکم اعدام را به حبس طولانی تخفیف داد.

سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۳ اردیبهشت امسال اعلام کرد که جمهوری اسلامی در بازه زمانی ۲۸ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت، هر پنج ساعت یک نفر را اعدام کرده است.

بنا بر گزارش این نهاد حقوق بشری، در دو هفته یاد شده حکم اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است.

محکوم شدن یک شهروند یهودی در ایران به اتهامی مانند قتل که به‌ویژه به مرگ یک شهروند مسلمان منجر شده باشد، یک رویداد نادر است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، حدود هشت هزار یهودی در ایران ساکن هستند. تا پیش از انقلاب در ایران، بیش از یکصد هزار یهودی در کشور زندگی می‌کردند.
+72
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.