سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی: ایران از اتحادیه اروپا کمک خواست

یک نماینده مجلس: سازمان هواشناسی باید وضعیت جوی را به خلبان اطلاع می‌داد
یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است سال گذشته از سد قیزقلعه‌سی بازدید داشته و در آن زمان شرایط جوی و مه‌آلود بودن آسمان اجازه پرواز به هلی کوپتر آنها را نداده است.
 
به گزارش ایلنا، شهریار حیدری، عضو کمیته امنیت ملی مجلس ایران گفته است از نظر او سازمان هواشناسی باید شرایط جوی را به طور لحظه‌ای به خلبان بالگرد رئیس‌جمهوری ایران اطلاع می‌داده است چرا که تجربه سال گذشته او در همین منطقه، حکایت‌گر عدم امکان پرواز در شرایط مشابه بوده است.
 
آقای حیدری گفته: «به عنوان یک نماینده سال گذشته به بازدید همین سد رفتیم، این سد یک بندی روی رودخانه ارس و بین ایران و آذربایجان است و قرار شد ما بازدید کنیم و هلی‌کوپتر بیاید ما را به آنجا ببرد اما گفتند هوا مه دارد و هلیکوپتر آمد و ننشست؛ گفتند به صلاح نیست. حال چرا باید در هوای بارانی و مه‌آلود اجازه دهند هلیکوپتر رئیس جمهور پرواز کند این جای تاسف دارد».
 
با وجود گذشت بیش از ۱۰ ساعت از انشار خبر «فرود سخت» یا سانحه هوایی برای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی، هنوز جزییات زیادی از این حادثه مخابره نشده است و معلوم نیست هلی‌کوپتر حامل رئیس جمهوری ایران و مقام‌های ارشد همراه او در چه شرایطی پرواز خود را آغاز و دقیقا در چه نقطه‌ای دچار سانحه شده است.
معاون وزیر خارجه: دو بار با آل هاشم تماس گرفتیم، او گفته صدای آمبولانس را می‌شنود
مهدی صفری، معاون وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه خبر گفت دو بار ارتباط با محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز تماس برقرار شده و او گفته است حالش خوب نیست.
 
او همچنین در ادامه اضافه کرده که آل هاشم در این تماس‌های تلفنی گفته است که صدای آمبولانس‌ها را می‌شنود.
پروفایل خبرگزاری رویترز برای ابراهیم رئیسی؛ «رئیس جمهوری تندرو که در ۶۳ سالگی در حال مرگ است»
خبرگزاری رویترز در گزارشی زندگی ابراهیم رئیسی را مورد بررسی قرار داده است. این خبرگزاری در گزارش خود با اشاره به سقوط هلی‌کوپتر حامل رئیسی در مناطق کوهستانی او را به عنوان فردی تندرو که در سرکوب خونین اعتراضات سراسری در ایران نقش داشته معرفی کرده است.
 
رویترز در این گزارش به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اشاره کرده که در آن رئیسی به مدد حذف تمام رقبا از سوی نهادها نظارتی توانست بدون دردسر در انتخابات پیروز شود.
 ایران از اتحادیه اروپا کمک خواست
در حالی که مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی از تلاش ده‌ها تیم تجسسی هلال احمر و هوانیروز و نیروی واکنش سریع ارتش برای یافتن محل سرنگون شدن یا "فرود سخت" بالگرد ابراهیم رئیسی و همراهانش می‌گویند، تا کنون اما موفق یافتن این هلیکوپتر نشده‌اند.
 
هم‌زمان اما اتحادیه اروپا از درخواست کمک جمهوری اسلامی خبر می‌دهد که در رسانه‌های ایران بازتاب نیافته است.
 
خبرگزاری آناتولی به نقل از آژانس امداد اضطراری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور ۳۲ متخصص امداد و نجات کوهستانی را برای کمک به ایران در جستجوی بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور این کشور اعزام می‌کند.
تشکیل جلسه «ستاد بحران» با حضور فرمانده‌کل سپاه
رسانه‌های ایران می‌گویند فرمانده‌کل سپاه پاسداران و جمعی دیگر از فرماندهان این نهاد نظامی-امنیتی به منطقه محل سانحه هلی‌کوپتر ابراهیم رئیسی رفته‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، «ستاد بحران» با حضور حسین سلامی و جمعی از وزرای کابینه و معاون اجرایی رئیس‌جمهور در ستاد مس سونگون، که نزدیک به محل احتمالی حادثه است، برگزار شده است.
 
هرچند معاون رئیسی گفته است تماس‌هایی با دو سرنشین این بالگرد برقرار شده است، اما هیچ گزارشی درباره وضعیت ابراهیم رئیسی، وزیر امور خارجه و دیگر همراهان او منتشر نشده است.
 
از سوی دیگر، معاون سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر می‌گوید «محل احتمالی» سانحه هلی‌کوپتر حامل رئیس جمهور ۲۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و تیم‌های امداد و نجات به این منطقه اعزام شده‌اند.
 
فرمانده سپاه آذربایجان شرقی: سیگنالی ‌از بالگرد و ‌تلفن همراه یکی از خدمه دریافت شد
خبرگزاری تسنیم می‌گوید فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه به منطقه‌ای که بالگرد ابراهیم رئیسی دچار حادثه شده رفته‌اند تا «دستورات را برای تسریع در جستجو صادر کند.»
 
خبرگزاری تسنیم نوشته است: «هم‌اکنون با تمام نیروهای نظامی ‌در حال عزیمت به منطقه مدنظر‌ هستیم و امیدوارم خبرهای خوبی به مردم بدهیم.»
 
در همین حال فرمانده سپاه آذربایجان شرقی گفت سیگنالی ‌از بالگرد و ‌تلفن همراه یکی از خدمه از محل سانحه دریافت شده است.
 
هلال احمر ساعاتی پیش گفت در حال بررسی گزارش‌های مربوط به تماس تلفنی با سرنشینان هلی‌کوپتر است.
ترکیه تجهیزات جست‌وجو به ایران فرستاد؛ اعلام آمادگی روسیه، قطر و عربستان سعودی
سازمان مدیریت بحران ترکیه اعلام کرد که ایران از طریق وزارت خارجه خود درخواست هلی‌کوپتر جست‌وجو و نجات دید در شب از این کشور برای یافتن هلی‌کوپتر حامل رئیس‌جمهور خود را داشته است که موارد مورد نیاز اعزام شد.
 
این سازمان اعلام کرده که به دنبال درخواست ایران، یک فروند بالگرد جست‌وجو و نجات دید در شب، ۳۲ پرسنل و شش خودرو فرستاده شده‌اند.
 
۱۵ امدادگر دیگرنیز در حالت آماده باش هستند که در صورت نیاز فرستاده شوند.
 
از سوی دیگر، روسیه اعلام کرد که این کشور آماده کمک برای جست‌وجوی هلیکوپتر حامل مقام‌های ایرانی است.
 
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره اعلام کرد: ما گزارش‌های مربوط به سرنوشت سرنشینان بالگرد سوم را که در میان آنها مقامات بلند پایه ایران از جمله رئیس جمهوری حضور داشت دنبال می‌کنیم. صمیمانه امیدواریم سرنشینان زنده باشند و سلامتی آن‌ها در خطر نباشد.
 
عربستان سعودی و قطر نیز اعلام کرده‌اند که در صورت نیاز به هر گونه کمکی در جست‌وجوی هلی کوپتر حامل رئیس‌جمهور ایران، ابراهیم رئیسی، آماده کمک هستند.
 
معاون اجرایی رئیسی: با یکی از سرنشینان و کادر پرواز ارتباط برقرار شده است
معاون اجرایی رئیس‌جمهور می‌گوید با دو سرنشین هلی‌کوپتر «ارتباط برقرار شده»
محسن منصوری، معاون اجرایی ابراهیم رئیسی که در منطقه جستجوست به شبکه خبر ایران گفت که بعد از سانحه با یکی از سرنشینان و کادر پرواز هلیکوپتر ارتباط برقرار شده است.
 
او گفت: «از نقاط امیدوارکننده وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهوری این است که با یکی از سرنشینان هلیکوپتر و یک کادر پرواز ارتباط برقرار شده است که نشان می‌دهد میزان سختی حادثه بالا نبوده است.»
نماینده مردم کلیبر ساعاتی پیش گفته بود هیچ تماسی با سرنشینان هلی‌کوپتر برقرار نشده است.
 
به گفته آقای منصوری، سه هلیکوپتر با هم در حرکت بودند که پس از قطع ارتباط هلیکوپتر حامل رئیس‌جمهور، دو هلیکوپتر دیگر مدت کوتاهی به جستجوی هلیکوپتر او در منطقه گشتند اما به دلیل بدی شرایط جوی مجبور به ترک محل شدند.
 
او همچنین گفت که تا شعاع دو کیلومتری محل سانحه جستجو می‌شود و ابراز امیدواری کرد که «خبر خوشی» به مردم برسد.
واکنش الهام علی‌اف و وزارت خارجه جمهوری آذربایجانساعاتی پیش از بروز سانحه، رئیسی و علی‌اف در مراسم افتتاح سد «قیزقلعه‌سی» بر رود ارس در مرز دو کشور
الهام علی‌اف،‌ رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان از خبر سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی «به‌شدت» ابراز نگرانی کرد.
 
او در شبکه ایکس نوشت: «برای رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی و هیئت همراه به خداوند متعال دعا می‌کنیم. جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری همسایه، دوست و برادر آماده ارائه انواع حمایت‌ است.»
 
آقای رئیسی و هیئت همراهش در راه بازگشت از دیدار با آقای علی‌اف بودند که هلیکوپترشان دچار سانحه شد.
 
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان هم در پیامی در شبکه ایکس از «خبر سقوط هلی‌کوپتر ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه» به‌شدت ابراز ناراحتی کرد.
 
روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان امروز سد «قیزقلعه‌سی» را که روی رود ارس ساخته شده،‌ افتتاح کردند.
معاون رئیسی مدعی ارتباط با دو سرنشین هلی‌کوپتر سانحه‌دیده شد
معاون اجرایی ابراهیم رئیسی مدعی شد پس از بروز سانحه برای هلی‌کوپتر حامل او، در چند نوبت تماس‌هایی با دو تن از سرنشینان برقرار شده است که نشان می‌دهد «سانحه سختی نبوده است».
 
محسن منصوری در عین حال به وضعیت سلامتی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و همراهانش هیچ اشاره‌ای نکرد و زمان برقراری ارتباط را نیز اعلام نکرد.
 
این در حالی است که از ساعت‌های اولیه بعد از انتشار نخستین گزارش‌ها درباره این حادثه، اعلام شد که ارتباط با سرنشینان هلی‌کوپتر رئیسی قطع شده است.
 
از سوی دیگر، تلاش برای یافتن هلی‌کوپتر تا شامگاه یکشنبه بی‌نتیجه بوده است و آقای منصوری که پیش‌تر اعلام شده بود با تعدادی از اعضای هیئت دولت ایران به تبریز رفته است، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت هلی‌کوپتر حامل رئیسی حوالی ساعت یک و نیم بعدازظهر ارتباطش با دو هلی‌کوپتر دیگر که از محل افتتاح سد در آذربایجان غربی در حال بازگشت بودند، قطع شده بود.
 
به گفته او دو هلی‌کوپتر دیگر برای یافتن موقعیت هلی‌کوپتر حامل رئیسی حدود ۲۰ دقیقه تلاش کردند، اما این کار بی‌نتیجه ماند.
 
در ساعت‌های اخیر، بر اساس اعلام مقام‌های رسمی، هیچ نشانه‌ای از پیدا شدن این هلی‌کوپتر به دست نیامده و عملیات جست‌وجو نیز به دلیل وجود مه غلیظ و بارندگی و همچنین کوهستانی بودن منطقه به نتیجه نرسیده است.
آیت‌الله خامنه‌ای: هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید
رهبر ایران در نخستین واکنش به سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور، از همه خواست برای ابراهیم رئیسی دعا کنند اما در عین حال گفت: «هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.»
 
به گزارش ایرنا، آقای خامنه‌ای امشب در پایان دیدار با گروهی از خانواده‌های اعضای سپاه، با «ابراز تاثر از حادثه پیش آمده»، گفت: «امیدواریم خداوند متعال رئیس جمهور محترم و مغتنم و همراهان ایشان را به آغوش ملت برگرداند. همه برای سلامت این جمع خدمت‌گزار دعا کنند. ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.»
عربستان و عراق برای کمک به ایران اعلام آمادگی کردند
خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گفت دولت آن کشور آماده ارائه هر گونه کمکی به ایران است.
براساس این گزارش، وزارت خارجه عربستان همچنین گفته است که گزارش‌های سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی را با «نگرانی» دنبال می‌کند.
 
عراق هم برای کمک به ایران در عملیات جستجو اعلام آمادگی کرده است.
 
دولت عراق در بیانیه‌ای به وزارت کشور، هلال احمر و سایر نهادهای ذیربط دستور داده است تا به ایران در عملیات جستجو برای پیدا کردن بالگرد ابراهیم رئیسی کمک کنند.
 
وزارت خارجه ترکیه هم گفت که با اندوه و ناراحتی سانحه بالگرد را دنبال می‌کند و برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران آرزوی سلامت می‌کند.
 
ترکیه همچنین گفت اقداماتی را در حمایت از عملیات جستجو و نجات انجام داده است.
ادامه جست‌وجوی بی‌نتیجه و پخش تصاویر «دعا» از تلویزیون جمهوری اسلامی
با گذشت حدود سه ساعت از انتشار نخستین گزارش‌ها درباره وقوع سانحه برای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رسانه‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند هنوز محل سقوط احتمالی آن پیدا نشده است.
بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، به شبکه خبر تلویزیون گفته است که «منطقه شدیدا مه‌آلود است» و به همین دلیل جست‌وجو برای یافتن هلی‌کوپتر حادثه‌دیده «به‌سختی» پیش می‌رود.
 
خبرگزاری ایرنا نیز از منطقه نزدیک به سانحه خبر داده است که «سخت‌گذر بودن محل و وجود مه غلیظ و بارندگی» باعث شده که گروه‌های تجسس و امداد نتوانند هلی‌کوپتر را پیدا کنند.
 
برخی گزارش‌ها نیز حاکی است با تاریک شدن هوا، روند جست‌وجو دشوارتر خواهد شد.
 
از سوی دیگر، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی حکومتی ایران از ساعتی پیش تصاویر زنده‌ای از حضور تعدادی از شهروندان در اماکن مذهبی شیعیان در مشهد، قم، ری و شیراز را پخش می‌کنند که به گفته این رسانه‌ها محل برگزاری «مراسم دعا» است.
آخرین تصویر منتشر شده از بالگرد ابراهیم رئیسی پیش از حادثهاین آخرین تصویری است که از هلی‌‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی پیش از حادثه امروز منتشر شده است.
به گزارش ایرنا، این تصویر هلی‌کوپتر حامل رئیسی و همراهانش را در پایان افتتاح سد «قیزقلعه‌سی» نشان می‌دهد.
صفحه اینستاگرام رئیسی: برای سلامتی رئیس جمهور صلوات نذر کنید
صفحه ابراهیم رئیسی در اینستاگرام با انتشار تصویری در استوری، از مردم خواسته با نذر صلوات برای سلامتی او دعا کنند.
افزایش قیمت ارز؛ دلار به مرز ۶۰ هزار تومان رسید
در حالی‌که در روزهای اخیر قیمت ارز در بازارهای ایران روند نزولی داشت، بعد از انتشار اخبار سانجه برای هلی‌کوپتر حامل رئیسی، قیمت ارز به سرعت افزایش یافت و تا این لحظه به مرز ۶۰ هزار تومان رسیده است
 
«جلسه دولت تعطیل و ستاد بحران تشکیل شده است»
حساب روزنامه شرق در شبکه اجتماعی ایکس به نقل از «برخی منابع» نوشت که «جلسه دولت تعطیل و ستاد بحران تشکیل شده است.»
 
با این حال، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، با اعلام این که جلسه هیئت دولت امروز «برگزار شد»، گفته که معاون اجرایی رئیس جمهور و برخی اعضای هیئت دولت «عازم تبریز شدند.»
مقام ایرانی به رویترز: وضعیت «بسیار نگران‌کننده» است
خبرگزاری رویترز به نقل از یک «مقام ایرانی» اعلام کرد که جان رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران در پی سقوط هلی‌کوپتر در خطر است.
 
این مقام در ادامه به رویترز گفته است:‌ «ما هنوز امیدواریم، اما اخبار و اطلاعاتی که از محل سقوط به دست می‌آید بسیار نگران‌کننده است.»
 
مقام‌های رسمی در ایران می‌گویند گروه‌های جست‌وجو هنوز نتوانسته‌اند هلی‌کوپتر سقوط کرده حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش در استان آذربایجان شرقی را به دلیل بدی آب و هوا و صعب‌العبور بودن منطقه بیابند.
آمریکا: به دقت در حال رصد اخبار هستیم
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اخبار مربوط به وضعیت نامعلوم هلیکوپتر رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران گفت که «به‌دقت در حال رصد» این خبر هستند.
او افزود: «فعلا حرف بیشتری برای گفتن نداریم.»
اعزام «پهپاد و سگ‌های زنده‌یاب» به محل سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی
صادق محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران به خبرگزاری ایلنا گفت از«چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان» تیم‌های امداد و نجات همراه با «سگ‌های زنده یاب و پهپاد» به محل اعزام شده‌اند.
برخی اعضای هیئت دولت رئیسی به تبریز رفتند
سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشت که بعد از برگزاری جلسه هیئت دولت در روز یکشنبه و بررسی گزارش‌ها درباره سانحه، تعدادی از اعضای کابینه راهی تبریز شدند.
علی بهادری جهرمی گفته است معاون اول رئیس‌جمهور همراه با «بخشی از اعضای دولت» تهران را ترک کردند و به تبریز رفتند.
هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی، به گزارش رسانه‌های ایران در جنگل «دیزمار» و در نزدیکی ورزقان در استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.
اعزام «هشت آمبولانس» و جست‌وجوی «زمینی» محل سانحه
سخنگوی اورژانس ایران می‌گوید به دلیل «مه شدید» امکان امداد هوایی در محل وقوع سانحه برای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی وجود ندارد.
 
بابک یکتاپرست به خبرگزاری ایرنا گفت که یک هلی‌کوپتر اورژانس برای امدادرسانی اعزام شده بود که به دلیل مه شدید نتوانست در منطقه فرود بیاید و مجبور به بازگشت شد.
 
به گفته او، هشت دستگاه آمبولانس به ورزقان، محل وقوع حادثه، اعزام شده و امدادگران اورژانس به صورت زمینی در حال جست‌و‌جو و یافتن محل حادثه هستند.
 
همچنین وزیر کشور ایران با اشاره به وضعیت آب و هوایی ابراز امیدواری کرد امدادگران «به‌سرعت به محل حادثه برسند.»
ایسنا خبر «شهادت» همراهان ابراهیم رئیسی را حذف کرد
خبرگزاری ایسنا ساعتی پیش خبر داده بود که «برخی منابع غیررسمی از شهادت برخی همراهان رئیس‌جمهور خبر می‌دهند، اما منابع رسمی تاکنون هیچ اظهار نظر مشخصی در این مورد نداشته اند و چنین اخباری تا ساعت ١۶:۵٠ دقیقه تایید نمی‌شود.»
این خبر اکنون حذف شده است.
 
*******************************
گزارش‌های اولیه منتشر شده در رسانه‌های حکومتی ایران از وقوع «سانحه» برای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش در استان آذربایجان شرقی، خبر می‌دهند.
اعزام «پهپاد و سگ‌های زنده‌یاب» به محل سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی
صادق محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران به خبرگزاری ایلنا گفت از«چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان» تیم‌های امداد و نجات همراه با «سگ‌های زنده یاب و پهپاد» به محل اعزام شده‌اند.
اصل ۱۳۱ قانون اساسی
طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی، در صورت فوت رئیس‌جمهور، «معاون اول رئیس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت های وی را بر عهده می گیرد و شورائی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود.»
۲۰ تیم امدادی و پهپادی به دنبال هلی‌کوپتر سانحه دیده
خبرگزاری ایرنا گزارش کرده ۲۰ تیم امدادی و پهپادی به منطقه اعزام شده‌اند اما به دلیل «صعب‌العبور بودن منطقه، شرایط کوهستانی و جنگلی آن و همچنین شرایط آب و هوایی نامناسب بویژه مه شدید» هنوز موفق به پیدا کردن بالگرد حادثه دیده نشده‌اند.
جنگل دیزمار،‌ محل وقوع سانحه بالگرد ابراهیم رئیسی
منابع خبری در ایران از سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی در استان آذربایجان شرقی خبر داده‌اند و خبرگزاری ایرنا گفت جنگل دیزمار، محل دقیق‌تر وقوع این سانحه است که در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا قرار دارد.
 
دیزمار نام منطقه‌ای کوهستانی و جنگلی است در محدوده بین ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شرقی که در سال ۱۳۹۰ منطقه حفاظت شده اعلام شد.
 
ورزقان در میانه راه سد قیزقلعه‌سی و تبریز قرار دارد که مسیر پرواز بالگرد ابراهیم رئیسی بود.
*************************************************
 
شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت از «اخبار تأیید نشده» مبنی بر وقوع «سانحه» برای هلی‌کوپتر «حامل رئیس‌جمهور» در منطقه جلفا خبر داد.

تلویزیون حکومتی ایران ابتدا از «فرود سخت» این هلی‌کوپتر خبر داده بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز سانحه برای هلی‌کوپتر حامل رئیسی را تأیید کرد و آن را «فرود سخت» خواند و محل حادثه را جنگل «دیزمار» بین روستای برازین و اردشیری استان آذربایجان شرقی اعلام کرد.

ایرنا نوشته است:‌ «شرایط سخت آب و هوایی و مه سنگین تلاش گروه‌های امدادی را با سختی روبرو کرده است.»

به نوشته این خبرگزاری دولتی، امدادگران حدود یک ساعت بعد از زمان اعلام وقوع حادثه به محل اعلام شده رسیدند و «جست‌وجو» را آغاز کردند.

بر اساس همین گزارش، امام جمعه تبریز، وزیر امور خارجه و استاندار آذربایجان شرقی از جمله سرنشینان این بالگرد بوده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشت دو هلی‌کوپتر کاروان رئیس‌جمهور ایران سالم به مقصد رسیده‌اند، اما هلی‌کوپتر حامل رئیسی دچار سانحه شده است.

خبرگزاری ایسنا نوشته است زخمی شدن برخی سرنشینان «قطعی» است، اما از کشته شدن کسی در این سانحه اطلاعاتی منتشر نشده است.

پیش‌تر رسانه‌ها خبر داده بودند آقای رئیسی برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» قصد سفر به منطقه ارس را داشته است.
ایسنا: برخی منابع غیررسمی از «شهادت» برخی همراهان رئیسی خبر می‌دهند
خبرگزاری ایسنا خبر داد: «برخی منابع غیررسمی از شهادت برخی همراهان رئیس‌جمهور خبر می‌دهند، اما منابع رسمی تاکنون هیچ اظهار نظر مشخصی در این مورد نداشته اند و چنین اخباری تا ساعت ١۶:۵٠ دقیقه تایید نمی‌شود.»

این خبرگزاری افزود: «برخی اخبار تایید نشده حکایت از این دارد که ساعتی هلی‌کوپتر حامل رییس جمهور در رادار نبوده است.»

بنابر این گزارش، «از محل و چگونگی سقوط خبری نیست، با توجه به تماس های نصفه نیمه برقرار شده، زخمی بودن بعضی از همراهان قطعی است، اما از اینکه آیا کسی شهید شده است یا خیر اطلاعی در دسترس نیست.»
وزیر کشور ایران: منتظریم گروه‌های امدادی به محل سانحه برسند
احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در گفتگو با شبکه خبر با تائید سانحه برای هلی‌کوپتر کاروان ابراهیم رئیسی گفت: «منتظر هستیم تا گروه‌های امدادی به محل حادثه برسند.»

آقای وحیدی منطقه‌ای که هلی‌کوپتر در آن سانحه دیده را «پیچیده» توصیف کرد.

او درباره اینکه چه اتفاقی افتاده است به شبکه خبر گفت آقای رئیسی و همراهانش با چندین بالگرد در راه برگشت از سد بودند که در شرایط سختی مجبور به «نشست» و «فرود اضطراری» شده‌اند.

ایرنا محل سانحه هلی‌کوپتر حامل رئیس‌جمهور ایران را «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا در استان آذربایجان شرقی اعلام کرده است.
آنچه تاکنون می‌دانیم
ابراهیم رئیسی برای افتتاح سد مشترک قیزقلعه‌سی بر روی رودخانه مرزی ارس به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود و رسانه‌های ایران از سانحه‌ای برای کاروان بالگردهای او خبر می‌دهد.

ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، محمد علی آل هاشم امام جمعه تبریز از جمله سرنشینان این کاروان بوده‌اند.

به گزارش ایرنا، «شرایط سخت آب و هوایی و مه سنگین تلاش گروه‌های امدادی را با سختی روبرو کرده است.»
رئیس هلال‌احمر ایران از اعزام تیم‌های امدادی به محل حادثه خبر داد
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ایران گفت: «وقوع حادثه برای بالگرد حامل کاروان همراه رئیس‌جمهور، تیم‌های امدادی از سوی جمعیت هلال احمر به محل اعزام شده‌اند.»

بابک محمودی با اشاره به اینکه حادثه در محدوده کلیبر و ورزقان رخ داده به ایسنا گفت: «تیم‌های پهپادی و امدادی هلال احمر به محل اعزام شده‌اند. ما نیز در حال بررسی موضوع هستیم و خودمان نیز در محل حاضر خواهیم شد.»

«گزارش‌ها حاکی از وقوع حادثه است و باید تیم‌ها در محل حاضر شوند تا بررسی‌ها در این خصوص انجام شود.»
ایرنا: سانحه برای هلی‌کوپتر رئیس‌جمهور در «جنگل دیزمار»منطقه جنگلی و کوهستانی دیزمار در محدوده سه شهرستان جلفا، ورزقان و خدافرین قرار داردخبرگزاری ایرنا در خبری تکمیلی از وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور ایران در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی خبر داده است.

معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی هم به شبکه شرق گفت: «سه بالگرد بوده که دو تای آن به سلامت به زمین نشسته و یکی از آنها سقوط کرده است.»

جبارعلی ذاکری گفت: «با توجه به اینکه هنوز به محل حادثه نرسیده‌ام، از تعداد و مشخصات مصدومان احتمالی و علت و ابعاد دقیق حادثه اطلاعی ندارم.»
خبرگزاری فارس: ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان از جمله سرنشینان هلی‌کوپتر بوده‌اند
خبرگزاری فارس نوشته است که جز ابراهیم رئیسی، محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز و حسین امیرعبداللهیان هم از جمله سرنشینان هلی‌کوپترها بوده‌اند.

آقای رئیسی صبح امروز برای افتتاح سد مشترک قیزقلعه‌سی با جمهوری آذربایجان بر رودخانه مرزی ارس به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود.
+379
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  اینها بلانسبت سگ هفت تا جون دارند،. اینم بره یه بی مغز و بیسواد تر بجاش میگذارند
  12
  346
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  من خبرها را دنبال میکنم ، هنوز خبری نشد . ولی میتونید شیرینی ها را سفارش بدین
  12
  336
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  خداوندا به حق حضرت زهرا سلامتی رییس جمهور عزیز و همراهانش را خواستارم 🙏
  434
  31
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  رییسی با ابو تیاره باجناقش سوار چیز دیگری بوده و فقط به ‌مغزش قبل از روده بزرگ آسیب رسیده.باجتاق آقا گفته حال افقیش خوب است
  13
  257
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  رُک و صریح - لندن، انگلستان

  خدایا بی نهایت شکر و سپاسگزارم. امیدوارم همگی شان به درک واصل شده باشند. و امیدوارم نوبت بعدی خامنه ای و پسرانش و دیگر سرداران سپاهی به از این بدتر دچار بشوند. خدا به عظمتت سپاس و قدردانی میکنم.
  13
  304
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  امیدوارم خودش و همراهان جنایتکارش تیکه تیکه و بدرک واصل شده باشند.
  11
  290
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  BlackJack - لندن، انگلستان

  این باید میرفت از همون هواپیماهای بومی صد و ده نفره که سفارش داده بود سوار میشد. ولی حتما اگر به امید خدا هلاک شده باشند الان کنار جوی عسل همگی با غلمان های همیشه راست ببخشید با حوری مشغول خوردن شراب و اعمال قبیحه هستند.
  11
  253
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  امیدوارم خبر راست باشد و این نکبت خون اشام معدوم شده باشد. ظاهرا امداد غیبی! در کار بوده است. همراه او دو نکبت دیگر هم بوده اند. وزیر امور خارجه و امام جمعه تبریز.
  15
  252
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یعنی اینکه حلوا رو افتادیم !!؟
  15
  265
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  فاطو ، تا بحال حلوووووا خورده کرده ای !؟ حلوای یک جنایتکار ، چند برابر مقبول و خوشمزه تر است ، دیوانه !! دعا کن همگی به جهنم رهسپار شده باشند !!
  12
  228
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  فریاد خاموش - سیدنی ، استرالیا

  ناهار خورده بود یا خودش گشنه ناهار گرگ ها شد ؟ بدبخت ها گرگرها چی گوشت تلخی نصیبشان شد. گوشت یک قصاب و جلال و یک دراز بی خاصیت به عنوان وزیر خارجه.
  7
  230
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  انشالله همه کتلت شده باشند
  7
  222
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  اندازه یه روزنامه زر زده آخرشم نگفته این رییسی گور به گور شد یا فعلا هست که به کمکهاش به دزدان تازی زاده که ایران رو غصب کردن ادامه بده تا در غارت ایران خللی ایجاد نشه
  12
  196
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  بهترین خبر بود امیدواریم هم رئیسی هم اون امیر عبدالهیان لنگ دراز چندش آور هلاک شده باشند.
  11
  223
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  سر ابراهیم را کردند زیر آب
  7
  249
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  رُک و صریح - لندن، انگلستان

  معلوم نبود چه نقشه های پلیدی برای منطقه جلفا داشتند از قبیل شایعات واگذاری به چینیها ، که این بلای الهی سرشون اومد. خامنه ای ! تو و کفتارهای همراهت هم سقط شدنتون نزدیک خواهد بود. به امید خدای بزرگ و بلند مرتبه.
  6
  60
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - ورشو، لهستان
  صحن امام رضا و حضرت معصومه مردم دست به دعا هستند و ساعت ها طول کشید تا خبری درست و تایید شده اعلان بشه. هر چند فقط با یک بمب وسط آنها ، خودشان بیشتر به دعا محتاج خواهند بود. گروهی دنبال چند تا ازگل کوهی میگردن . فاطی بوش میاد باید حلوا درست کنی ، اینها منتظر حلوا هستن
  4
  44
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  الشاشید شدند
  7
  56
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دوستان زیاد خوشحال نباشید، درسته که این این الله سه دکتره و دراز الوزرا به درک رفتن، ولی دقیقا یک خبر سه چهار روز پیش اومد که "آیا خامنه ای مجبور به برکتاری زود هنگام رئیسی میشود"؟
  5
  48
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  میگن چوب خدا صدا نداره هر کی بخوره دوا نداره . هوا داره تاریک میشه ، نزدیک ۸ شب با مه توی کوه . شاید تا حالا سالم بودن ولی با تاریکی شب مهمان جن و یا گرگ گرسنه خواهند بود
  6
  51
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد

  هرچه باشد زیر سر خامنه ای است!
  8
  62
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Azadi hame - تهران، ایران

  خامنه ای این سید جد کمر زده را کشت تا مجتبی مافیا پسرش جانشین خودش کنه. مجتبی بمیری ولایت را نبینی.
  11
  66
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  اونقدر که هر اتفاقی افتاده معلوم شده کار خودشون بوده، شاید این بار هم کار خودشونه
  6
  58
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران

  پرنده ساخت بشر بعضی وقتا سقوط می‌کنه !! 😉 تا دلت بخواد آخوند!! این نشد یکی دیگه،,،،
  10
  52
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  شاید هم اسراهیل ؟ زیاد از آذربایجان دور نیست. لبته اگر اینجوری باشد صدایش را در نخواهند آورد.بهانه نقص فنی‌. از آن طرف می‌‌تواند. جنگ داخلی‌ باشد. بین خودشان.سابقه این کار‌ها را دارند. ایشون کم و بیش یک مترسک بود .شیخ علی‌ فقط او را آورد تا یک رقیب پسرش را از راه به در کند. زیاد خوشحال نباشیم از این مترسک‌ها زیاد دارند .یکی‌ به جای او . برای ما فقط مهم این است که شیخ علی‌ دوباره کارت اصلاح طلب را بیرون نکشد. ...
  5
  46
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  یا إسمه دواء و ذکره شفاء . یا رب خودت رئیس جمهور و همراهانش را سلامت به مقصد برسان. آرزوی مرگ برای هر انسانی نشانه حقارت و پستی طرف است
  83
  6
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  شهید ؟؟؟؟؟؟ بابا این مردیکه رفته یه سد رو افتتاح کنه و تصادف کرده و احتمالا به درک واصل شده. شهید دیگه چه صیغه اییه؟؟
  3
  52
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک

  خدا کنه سر بقیه ستمگران به ملتشون هم همین بلاها در بیاد، دهن یه ایرانو اینو فک و فامیلش سرویس کردن
  2
  45
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  آخرین جمله ی علیف به ابراهیم رئیسی این بود که : ساغول، ارزومندم به سلامت به منزل برسی! البته چون این بزرگوار در طول دیدار فقط با زبان عاذری سخن می گفتند، کسی نفهمید چی رد و بدل کردند!
  5
  36
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  فراموش نشود که: رئیسی رئیس دولت "سیزدهم" بود! 😁
  3
  44
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  مگرایشان قاضی مرگ نیست(نبود)؟آیا بهترنبود این همه جنایتی را که مرتکب شده بود،دریک دادگاه مردمی جواب پس میداد(بدهد)؟این صندوق اسرار نباید به سادگی زیرخاک برود!
  9
  53
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  دلیل آنگوزمان شدنش اینه که تو هلیکوپتر سردش شده بوده به خلبان دستور داده باد بزن بالا را خاموش کنه .
  2
  50
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  من به توصیه ضحاک علی دعا میکنم زنده باشه و زجر کشیدن اش روزها طول بکشه تا بلاخره بطور پورپکانی انگوزمان بشه اما بعد مردنش به کی بخندیم
  6
  43
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  مرگ سریع برای جلاد اوین جذابیت نداره ، باید دل و روده اش از دهنش بزنه ببرون و تا چند ماه ذجر بکشه
  9
  47
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  خدایا بخاطر این خبر خوش ممنون،روحش با رهبر هندیش در اتش عذاب ملت ،ملت ایران ساد باش
  9
  54
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  یا فاطمه زهرا - ورشو، لهستان
  ...فعلا که ٤٣ ساله از همه کمک میخواین و خ.... هیچ کدوم از اینایی که نام بردی هم نیست،خفه شین دیگه حـ... های عرب پرست
  12
  46
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  گفته میشه محل سقوط در جنگلهای انبوه منطقه هست که محل سکونت حیوانهای وحشی و درنده هم هست.با توجه به شب و تاریکی هوا تیم جستجو هم ناکام مونمده اندپس ،میشه امیدوار بود اگر هم زنده مانده باشند،تا صبح توسط حیوانات وحشی دریده و خورده بشن 😃 امام جمعه تبریز و رئیسی و عبداللهیان هر سه آدمکش تبهکار،نوش جان گرگها و سگهای وحشی و پلنگ های جنگل.
  8
  32
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد

  از بین بردن رئیسی و ههمراهنش اگر کار خامنه ای نباشد امکان هم دارد کار دستگاه های امنیتی اذربیجان و اسرائیل باشد
  5
  26
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  والا اینطور که ننه آقا میگفت ، عباس آقای شوفر گفته ، سربازای گمنام حضرت موسی در لباس سپاه ، با یک بهپاد انتحاری مسلح به مواد منفجر کوبیدن به هلی کوفته فلفلی حامل ابرام و رفیقاش ! بچه های پفیوز خوبی بودند ، یکی دراز ، دو تا چاق ، دو تا عمامه ای !! حالا حلوا رو کِی میدین بخوریم !؟
  7
  29
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  yaknafar - استکهلم، سوئد

  کار خودشونه، فرستادنش پیش رفسنجانی، خخ
  6
  36
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  پس ببین اونهایی که سال‌هاست مرگ بر این و اون میگن و سر صف مدرسه ما رو مجبور می‌کردند مرگ بر این و اون بگیم چقدر پست و حقیرند
  4
  36
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  یک سوال ازت دارم اگر تونستی منطقی جواب بده: داری به درگاه خدا دها میکنی که سلامت برسونتش، درسته؟ میخوام ببینم فکر میکنی کسی که خودش مقدر کرده (به قول شماها که همه چیز در ید قدرت اوست) که هلیکوپتر سقوط کنه، چطور باید برخلاف تقدیر خودش بیاد اینها رو نجات بده؟ لطفا سس شر جواب نده فقط.
  6
  32
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این دکترای اخری رو که گرفت خیلی تو چشم افتاد. ننه مرده چشم خورد.
  5
  32
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  با سلام ، کلام شما واقعا درست است اما نظر شما در مورد قاتل و یا دستیار قاتل چیست ؟ حتما نظرت را در مورد تجاوز ، دزدی و اعدام های زیر سن قانونی هم بفرمایید
  3
  27
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  شهید در ، بهائیت، هندو، سیک و یهود ، مسیحی و اسلام وجود دارد و آن نام هرکسیکه در راه آرمان و باورهای خود و حتی دیگران کشته شود می نامند. ولی در ایران آخوندی به کار و امور کاری هم اضافه شده . اما اگر سگی درهمین راه کشته شود شهید نیست و نجس است
  3
  17
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  همه برای سلامت این جمع خدمت‌گزار دعا کنند. ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.» این به این معنی است که بودن و نبودن این رییس جمهور اصلا مهم نیست و هیچ عددی نیست.
  3
  27
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان

  زمانی که هلیکپتور و محافظان این جنایتکاران به تلفن ماهواره ای مجهز هستند، که در هر شرایط جوی می توانند ماس برقرار نمایند، این حرکات حکومت در انتقال خبر مشکوک به نظر می رسد.
  3
  31
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  نه بی ناموس ها! از عربستان و عراق کمک بخواهید! از کفار نخواهید که شهروندان شان را زندانی می کنید! بیشرف های بی همه چیز!
  4
  19
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تنها سفر پربار رییس جمهور همین سفر اخیر بود
  4
  22
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان
  مرگ جلاد مبارک باد.
  3
  19
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان
  دوست عزیز.منطقه مورد اشاره بسیار زیبا اما پر از دره های محصور دربین کوهستانهای اطراف است.بالگرد از نوع Bell ساخته آمریکاست و فقط جی پی اس مخصوص چنین بالگرها را دارد.ضمن اینکه اخبار مهم را همیشه قطره چکانی به منوشما میدهند.من یکساعت تمام «شبکه خبر» ایران را نگاه کردم.چیز جدیدی نبود.الان هم در ایران نیمه شب باید باشد(اینجا ساعت 11 وهفده دقیقه شب پس ایران47 دقیقه نیمه شب است)
  7
  3
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان
  این سانحه با دستور آخوند علی خامنه ای و توسط سازمان اطلاعاتی رژیم فاسد و شیطانی استبدد مذهبی و فقیه صورت پذیرفته است تا از این طریق به خیال خود جو موجود در جامعه ایران را تغییر دهند.
  2
  18
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  صدای خسته - بروج، بلژیک
  از کجا معلوم اینها همه فریب نباشه .مثل داستان ابراهیم که با منجنیق انداختنش تو اتش و نه تنها نمرد بلکه اونجا گلستان هم شد.میتونه اینطوری هم باشه که‌ رئیسی مثلا تو این حادثه که درصد زنده موندنش کمه سالم میاد بیرون و میشه ابراهیم زمانه و جایه خامنه ای رو میگیره مردم هم سینه خیز از جلوش عبور میکنن.
  1
  17
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  مرگ پایان زندگی ، پایان بدی ها ، خوبی ها ، ظلم ها و ایثارهاست . فکر نمیکم کسی از مرگ دیگران خوشحال شود ، اما هستند فرقه هایی که مرگ را روز تولد می نامند و یاران و بستگانشان با رقص پایکوبی و خنده و شادی جنازه را تشییع میکنند . در ایران به خانواده شهید تبریک میگویند و شیرنی هم میدهند ، ولی مراسم سوم و چهلم چرا ؟ پس شیرینی پخش کنید ، حلوا درست کنید ، رقص و پایکوبی کنید ، از همه مهمتر شاد باشید و بخندد تا دنیا برویتان بخندد . ایکاش زنده باشه تا انتقام مدرسه رفاه و زندانها را میدید
  1
  10
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  الحمدولله.
  2
  10
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  اینها سه فروند هلیکوپتر بودند که دو فروند به سلامت فرود می آید و فقط هلی کوپتر جلاد رژیم و همراهانش دچار حادثه می شود. فراموش نکنید که جلاد رژیم یکی از گزینه های اصلی یرای رهبری بود و به مذاق مجتبی خامنه ایی خوش نمی آمد که رقیبی جدی در حد رئیسی داشته باشه که دارای طرفداران زیادی در سپاه و روحانیون است. پس باید حذف فیزیکی میشد. احتمال زیاد مجتبی با گرفتن چراغ سبز از خود خامنه ایی با و کمک یارانش در سپاه و سازمان اطلاعات سپاه این نقشه را کشیدند و هلی کوپتر باید جایی دچار حادثه می شد که به راحتی قابل دسترسی برای امدادگران نباشد. حالا اگر از این نقشه جان سالم بدر برد که خودش فهمیده جریان چی بوده و برای حفظ جانش باید با مجتبی تبانی بکنه و از دور رقابت جانشینی رهبری باید خودش را کنار بکشه و یا باز طرح قتلش را می کشند. گزینه های جانشینی رهبری را یا با قدرت می خرند یا با پول یا باید حذف فیزیکی بشوند.
  3
  16
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SORENA 1RANI - لندن، انگلستان
  هرچه باشه زیر سر خامنه ای است!. می خواهند با این شلوغیه مرگ رییسی مجتبی رو رهبر کنند.
  2
  7
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SORENA 1RANI - لندن، انگلستان
  عجب شرایطی شده . انگار تیمت دقیقه ۹۰ گل زده و داور var گرفته. همه منتظر جوابن تا گل بشه
  5
  2
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  SORENA 1RANI - لندن، انگلستان
  توییت علی کریمی است
  1
  5
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  حـ...،شما مفتخور ا هستین که ٤٣ ساله مرگ و لعنت می فرستین وسه اسراییل و امریکا و اینو اون،اینقدر دعا کن تا جون از ،،،ت در بیاد،
  3
  5
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  نه عزیز حان نمون که داشته میرفتع پایین ،درد و زجر مسافر ینه اوکراینی رو چشیده،حالا روحش رو تیکه تیکه میکنن
  3
  5
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فکر کنید که این بی مغزهای زبون نفهم صحبت شما رو بفهمن
  3
  3
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  صحبت شما در مورد نام این هلیکوپتر درست است " بل ۴۱۲ - Bell 412 " (محصول مشترک امریکا و کانادا) ، - و بهتر می‌دونید که Bell 412، در بین سال‌های ۱۹۷۹ - ۱۹۸۱، به بهره‌برداری می‌رسه، - و همچنین در سال ۱۹۹۱، مدل توسعه‌یافته‌ی آن‌را با نام " Bell 412HP " نیز وارد خط هوایی کردند، - حال صحبت این‌که، براساس تصویر دم و رنگ این هلیکوپتر، مدل آن همان مدل اولیه بوده، یعنی این هلیکوپتر، ۴۴ سال بوده که پرواز می‌کرده!. / - بنده اصلا به امور پولیتیکی آگاه نیستم، و هر موردی رو، فقط از دیدگاه کوچک خودم (از دید کلی‌) می‌گم؛ - حرف‌ام این است، چه ایران باشه، چه امریکا، چه هر جای دنیا که باشه، برای سفر سران با هلیکوپتر، که نباید مدل ۴۴ سال پیش رو براشون استفاده کنن، - یعنی به بیان دیگر، در این مساله، ضعف لوجستیکی نیز مقصر بوده.
  0
  0
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  ادامه؛ - و البته این رو هم بگم، که در تمام تصاویر، ویدیوها و اخبار این موضوع، تناقص‌های فراوان نوشتاری و تصویری نیز وجود دارد.
  0
  0
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.