«آیا ترامپ در مسیر موسولینی قرار خواهد گرفت؟»

ترامپ سخت تلاش کرده تا مردم امریکا را متقاعد کند که مدل حکمرانی رهبری قدرتمند تنها انتخاب امریکاست. این مدل توسط اوربان در مجارستان اجرا شده و به همین خاطر است که او به دلیل موفقیت اش از سوی ترامپ مورد تمجید قرار گرفته است. ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری اش به دنبال تحمیل حکومتی شخص گرا متشکل از وفاداران به خود، جمهوری خواهان و اعضای بنیاد هریتیج خواهد بود.

روث بن قیات، مورخ و منتقد فرهنگی آمریکایی است. او محقق در زمینه فاشیسم و رهبران اقتدارگرا است. بن قیات استاد تاریخ و مطالعات ایتالیایی در دانشگاه نیویورک است. از او کتب و مقالات متعددی در زمینه تاریخ فاشیسم چاپ شده است از جمله "سینمای امپراتوری فاشیسم ایتالیا" (۲۰۱۵ میلادی) و "مرد قوی: از موسولینی تا امروز" (۲۰۰۰ میلادی).

به گزارش فرارو به نقل از نیوریپابلیک، "آیا فاشیسم قصد دارد اقتدار دولتی را احیا کند یا آن را زیر و رو کند؟ نظم است یا بی نظمی؟ آیا می‌توانید همزمان هم محافظه کار و هم برانداز باشید"؟ شش ماه پیش از راهپیمایی رم در اکتبر ۱۹۲۲ میلادی زمانی که "بنیتو موسولینی" رهبر حزب فاشیست و جنبش غیرمتمرکز شبه نظامی آن بود تضاد‌های موجود در قلب فاشیسم که امروزه برای اقتدارگرایی به عنوان جنبه‌ای اساسی باقی مانده آشکار شده بود. "ایل دوچه" در طول ۲۱ سال زمامداری خود، ۱۸ سال آن را به مثابه یک دیکتاتور سپری کرد و از فاشیسم به عنوان یک انقلاب ارتجاعی علیه چپ، علیه لیبرال دموکراسی، و علیه هر گروهی که به زعم او بقای تمدن مسیحی سفیدپوست را تهدید می‌کرد بهره برداری نمود.

فاشیسم با بی ثبات سازی خشونت آمیز جامعه به نام بازگشت به نظم اجتماعی و سنت ملی پیشگام، فرمول حکمرانی استبدادی است که امروزه از محروم کردن و سرکوب بسیاری از افراد استفاده می‌کند تا به عده قلیلی اجازه استثمار نیروی کار، زنان، محیط زیست و اقتصاد را بدهد. ترامپیسم در چنین سنت و چارچوبی قرار می‌گیرد.

این جنبش در سال ۲۰۱۵ به عنوان جنبشی آغاز شد که با هشدار محافظه کارانه و خشم روستایی سفیدپوستان در آمریکای چند نژادی خود را مطرح کرد. این خواسته‌ها در طول ریاست جمهوری ترامپ ادامه یافت که به مثابه شوکی برای سیستم تصور می‌شود و موجی از نفرت پراکنی علیه غیر سفید پوستان و غیر مسیحیان را به راه انداخت. نقطه اوج آن حمله ۶ ژانویه هواداران ترامپ به ساختمان کنگره بود که عملیاتی ضد انقلابی در روح فاشیسم محسوب می‌شد. هدف از آن اعمال خشم صرفا حفظ ترامپ در قدرت نبود بلکه جلوگیری از قدرت گرفتن نمایندگان پیشرفت اجتماعی و نژادی بود.

پروژه ۲۰۲۵ ترامپ به مثابه یک ضد انقلابفاشیست‌ها معتقد بودند که برای خلق کردن باید نابود کرد و این کاری است که ترامپ در صورت دوباره به قدرت رسیدن انجام خواهد داد. پروژه ۲۰۲۵ طرحی برای تسلط اقتدارگرایانه ایالات متحده است. هدف ترامپ آن گونه که در ظاهر بیان شده برچیدن نهاد‌های اداری دولت و تمرکززدایی و خصوصی سازی تا حد امکان است که به زعم او به مردم آمریکا اجازه می‌دهد "آزادانه زندگی کنند".

این پروژه با حمایت اندیشکده دست راستی "هریتیج" وعده لغو وزارت آموزش و سایر نهاد‌های فدرال را داده است. هدف در اینجا از بین بردن فرهنگ‌های قانونی و حاکمیتی لیبرال دموکراسی و ایجاد ساختار‌های بوروکراتیک جدید است که توسط کادر‌های وابسته به ترامپ برای حمایت از حکمرانی استبدادی او تشکیل می‌شود. بنابراین، نهاد‌های جدید می‌توانند مراکزی برای مدیریت حقوق والدین و خانواده، امور مسیحی و دیگر ارکان نظم جدید به نظر برسند.

"راجر سِوِرینو" از مسئولان سابق وزارت بهداشت و خدمات انسانی از چهره‌های راست افراطی در دوره زمامداری ترامپ بود که آن نهاد را به دفتری تبدیل کرد که حفاظت از حقوق مسیحیان سفیدپوست و "خانواده طبیعی" را در اولویت قرار داد. در دوران تصدی او وزارت بهداشت و خدمات انسانی استفاده از کلمات "جنین" و "تراجنسیتی" را در مکاتبات دولتی ممنوع کرد و اقدامات دیگری را انجام داد که مدت‌ها از سوی مسیحیان اونجلیکال (انجیلی) و متحدان آن در جریان راست افراطی پذیرفته شده بود. این نهاد در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات می‌تواند نقش موثری تری ایفا کند چرا که ترامپ در راستای تخصیص حقوق ویژه به مسیحیان سفید پوست گام بر خواهد داشت که هدف اش مشروعیت زدایی از آرمان برابری نژادی و همچنین تبدیل ناسیونالیسم مسیحی به ارزش اصلی سیاست داخلی امریکا می‌باشد. هم چنین، نابودی سکولاریسم یا جدایی کلیسا و دولت از یکدیگر از اهداف اصلی معماران ترامپیسم است و همگی بر سر این موارد با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

حتی اگر وزارت آموزش از سوی دولت بعدی ترامپ منحل شود نیز نهاد دیگری جای آن را خواهد گرفت، زیرا همگان قادر نیستند فرزندان خود را در خانه آموزش دهند. تدریس در خانه گزینه ترجیحی راست افراطی است، زیرا از نظر آنان کودکان را از قرار گرفتن در معرض محیط‌های چند دینی و چند نژادی مدارس دولتی دور می‌کند. تصور آن که اصل مقدس ترامپ یعنی تعهد و وفاداری نسبت به شخص او به عنوان یک متن در برنامه درسی ناسونالیستی مسیحی ذکر شود چندان دور از ذهن نیست.

موسولینی نیز دولت پلیسی ضد انقلابی خود را در دهه ۱۹۲۰ میلادی با قوانین تازه‌ای تحت عنوان "امنیت عمومی" راه اندازی کرد که بازداشت هر فردی که تهدیدی امنیتی قلمداد می‌شد را توجیه می‌کرد یعنی هر فرد لیبرال دموکرات یا چپگرایی که با فاشیسم مخالف بود. ادعای ترامپ یک قرن پس از آن مبنی بر آن که "مردمی در داخل کشور ما" "بزرگترین تهدید" برای ایالات متحده هستند و تمایل او برای "ریشه کن ساختن آنان" می‌تواند به عملیات ضد تروریستی و ضد شورش به تفکرات موسولینی نزدیک است.

کیش شخصیت و ستایش حاکم حکمفرما خواهد بوداقتدارگرایی شکلی از نظام سیاسی است که در آن قوه مجریه حکومت قادر به اعمال قدرت نامتناسب یا کامل بر قوه مقننه و قضائیه است. چنین توازن قوایی به فرمانروا این توانایی را می‌دهد که محدودیت‌های رفتاری خود را به حداقل برساند یا لغو کند و هم چنین از پاسخگویی در مورد اقدامات فاسد و خشونت آمیز خود اجتناب ورزد. ارزش قائل شدن اقتدارگرایان برای فرهنگ معافیت از پاسخگویی بدان خاطر است که در غیر این صورت قدرتمندان توسط مطبوعات، دادستان ها، سیاستمداران اپوزیسیون و قضات جرایم شان فاش شده و حتی ممکن است روانه زندان شوند. کیش شخصیت، اما فرمانروایان را از مجازات شدن نجات می‌دهد.

ترامپ از سال ۲۰۱۵ سخت کار کرده تا امریکایی‌ها را متقاعد کند که نظام همراه با فرمانروایی قدرتمند تنها انتخاب پیش روی امریکا می‌باشد. به همین منظور او بار‌ها از اقتدارگرایان در سراسر جهان از جمله از "ویکتور اوربان" نخست وزیر مجارستان به دلیل موفقیت اش در ایجاد حکمرانی اقتدارگرایانه تمجید به عمل آورده است. ترامپ در دولت اول خود آن الگو را به امریکایی‌ها معرفی کرد و قصد دارد در دوره دوم در صورت پیروزی در انتخابات آن الگو را تثبیت کند: حکومتی شخص گرا حول محور ترامپ و متشکل از جمهوری خواهان و اعضای اندیشکده بنیاد هریتیج.

رهبران شخص گرا نهاد‌های دولتی را حول محور حفظ خود سازماندهی می‌کنند. منافع و نیاز‌های شخصی آنان سیاست حزبی، اقدامات قانونگذاری و سیاست ملی را شکل می‌دهد درست همان طور که روابط آنان با مستبدان خارجی بر امور خارجی تاثیر می‌گذارد. "سیلویو برلوسکونی" نخست وزیر اسبق ایتالیا که به مدت یک دهه به عنوان بیانگر دیدگاه‌ها و خواسته‌های "ولادیمیر پوتین" در اروپا بود توانست سیاست خارجی ایتالیا را شخصی کند. او دیپلمات‌های ایتالیایی را از دیدار با پوتین مستثنی ساخت و تنها به "والنتینو والنتینی" مترجم و فرستاده شخصی خود اجازه حضور در جلسات دیدار با رئیس جمهور روسیه را می‌داد. تحقیقات پارلمان ایتالیا بعدا نشان داد که برلوسکونی از سود یک خط لوله مشترک برنامه ریزی شده توسط ایتالیا و روسیه رشوه دریافت کرده بود.

ترامپ نیز دیدگاهی مشابه از حکمرانی را در ذهن دارد و به همین دلیل بود که اسناد طبقه بندی شده امنیت ملی در اقامتگاه شخصی اش در فلوریدا کشف شد. ترامپ مانند بسیاری از خودکامگان تصدی مناصب دولتی را وسیله‌ای برای پر کردن جیب اش می‌داند. به همین دلیل است که او یک سوم از زمان خود را در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا پایان ۲۰۱۹ میلادی صرف بازدید از املاک با برند تجاری ترامپ کرده بود. با توجه به دریافت بیش از ۷ میلیون دلار از چین در دوره کارزار انتخاباتی و مبالغی از سایر دولت‌های خارجی برای انجام خدمات در زمانی که رئیس جمهور بود او احتمالا ان رویه را در صورت پیروزی در انتخابات در دولت دوم ریاست جمهوری اش ادامه خواهد داد.

تشکیل حلقه درونییکی از عناصر اصلی حکومت‌های خودکامه حلقه درونی است: دایره کوچکی از خودی‌ها که اغلب شامل داماد‌ها و سایر خویشاوندان می‌شود که اسرار فرمانروا را حفظ می‌کنند و مانع از شنیدن هرگونه انتقادی توسط فرمانروا می‌شوند. این حلقه درونی که در واقع کابینه‌ای غیر رسمی می‌باشد شامل افرادی است که فرمانروا سال هاست که آنان را می‌شناسد.

حلقه درونی پوتین شامل افرادی است که او از روز‌های صاحب منصب بودن در سن پترزبورگ آنان را می‌شناسد. "مارچلو دل اوتری" سناتور سابق مجلس ایتالیا و مسئول شرکت تبلیغاتی برلوسکونی با نام Publitalia به عنوان رابط شخص برلوسکونی با مافیا قلمداد می‌شد. حلقه درونی ترامپ شامل "ایوانکا ترامپ" و "جارد کوشنر" دختر و داماد او خواهد بود که پیش‌تر دفاتری را در کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ترامپ در اختیار داشتند و به درآمد خارجی ۶۴۰ میلیون دلار دست یافتند.

در دولت احتمالی آینده ترامپ تعداد کاهش یافته نهاد‌های فدرال به معنای کابینه کوچک‌تر رئیس جمهور متشکل از مقام‌های تایید شده توسط کنگره و نقش بیش‌تر وفاداران سرسخت اطراف او خواهد بود. در چنین دولتی چهره‌های افراطی حول محور ترامپ مانند فلین و استیو بنن که او آنان را مورد عفو قرار داده بود می‌توانند به عنوان راهنمایان ضد انقلاب به مناصب خود بازگردند.

برخی از افراد در جنبش MAGA اکنون برای کسب مناصب درون کابینه خود را آماده می‌کنند. "ریچارد گرنل" سفیر سابق آمریکا در آلمان در دوره ترامپ اکنون به نمایندگی از ترامپ به دیدار رهبران خارجی می‌رود و و با محافل طرفدار اوربان در مجارستان روابط نزدیکی دارد و شرکت روابط عمومی او برای یک سازمان غیرانتفاعی با بودجه دولت مجارستان کار می‌کرد.

برای حاکمانی که به شکل شخص محور حکمرانی می‌کند حزب برای دفاع، انتقام و ثروتمند کردن شخص آنان کارکرد دارد. حزب جمهوری خواه این نقش‌ها را در توطئه برای کمک به ترامپ به منظور ساقط کردن دولت و کمک به ارتقای تلاش‌های حقوقی و مالی شخصی ترامپ ایفا کرده است. بنابراین، جای تعجبی ندارد که "لارا" عروس ترامپ وظیفه بهینه سازی کمیته ملی جمهوری خواهان در راستای اهداف حکمرانی شخص ترامپ را برعهده گرفته است. آن کمیته‌ها مدت‌ها ابزار ترامپ بوده و هزینه‌های حقوقی مرتبط با پرونده‌های ترامپ را پرداخت کرده است. اکنون "لارا ترامپ" وعده داده که هر دلار از پول آن کمیته صرف بازگرداندن پدر شوهرش به قدرت خواهد شد. در نتیجه کمیته ملی حزب جمهوری خواه می‌تواند به بانک خصوصی ترامپ تبدیل شود و در آن صورت هیچ هدف سیاسی‌ای نخواهد داشت و سپس تبدیل به یک ابزار کامل در دست مستبد خواهد شد.

کادرسازی ضد انقلابهر ضد انقلابی به کادر‌های منضبط نیاز دارد. پروژه ۲۰۲۵ ارتشی غیر نظامی متشکل از بوروکرات‌ها را برای تغییر دولت ایالات متحده آماده می‌کند. در دوران رژیم موسولینی سیاستگذاران و ایدئولوگ‌ها درباره چگونگی تشکیل نخبگان سیاسی جدید با ارزش‌های فاشیستی بحث می‌کردند. ترامپ پیش‌تر در دوره نخست ریاست جمهوری اش دست به پاکسازی زده بود به گونه‌ای که منجر به بازنشستگی یا ترک منصب بیش از ۷۹ هزار نفر از پرسنل نهاد‌های دولتی شد. "نانسی مک الدونی" سفیر بازنشسته در سال ۲۰۱۸ میلادی این روند را با تسخیر و اشغال خصمانه مقایسه کرد. به نظر می‌رسد ترامپ در صورت به قدرت رسیدن در سال ۲۰۲۴ میلادی پاکسازی ضد انقلابی را علیه هر کسی که هنوز به اخلاق و هنجار‌های لیبرال دموکراتیک وابسته است انجام خواهد داد.

استعداد ویژه مرد قوی آن است که چیز‌های غیر قابل تصور را به خلق کند. به همین دلیل است که پروژه ۲۰۲۵ اعلام می‌کند که "نیاز وجودی" برای استفاده "تهاجمی" از قدرت اجرایی وجود دارد. موسولینی آن موقعیت را به خوبی درک کرده بود. او در سال ۱۹۲۳ میلادی نوشته بود باید برای مقابله با "افراد ناراضی" که به شما رای منفی می‌دهند از "زور" استفاده کرد و "به کارگیری این نیرو بدون ترحم در مواقع ضروری" صورت خواهد گرفت. این روند ما را به یاد ترامپ می‌اندازد که گفته بود در روز نخست دولت اش نقش یک دیکتاتور را ایفا خواهد کرد. در واقع، ترامپیسم همان فاشیسم است.

آمریکای قرن بیست و یکم اگر ترامپ به کاخ سفید بازگردد خود را برای دور جدیدی از "شوک‌ها برای نظام سیاسی" اش آماده می‌کند. اقتدارگرایان اغلب به ما می‌گویند که قرار است چه کاری انجام دهند و ترامپ، جمهوری خواهان و مجریان سیاسی پروژه ۲۰۲۵ در مورد برنامه‌های خود برای کسب قدرت و اجرای یک ضد انقلاب طراحی شده به منظور حفظ آن قدرت به طور نامحدود از پیش خواسته‌های شان را مطرح کرده اند.
+37
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:تحلیل نئو مارکسیست‌ها ایرانی‌. همان ۵۷ اتی سابق. چپول‌ها امریکاهی. مریدان غزه و فلسطین. کسانی که به مشروطه خواهان راست افراطی و ترامپیست‌ها ایرانی‌ می‌‌گویند. چون به به ایران آزاد ملی‌ عقیده دارند. به ایرانی بودن افتخار می‌‌کنند.جهان وطنی نیستند.به دین احترام ولی‌ عقیده دارند که دین باید فقط دین باشد. مثل زمان پهلوی. مثل آن‌ها دنبال اسلام سیاسی نیستند. که شیعه سرخ علوی .سوسیالیست و کمونیست را در خشتک امام حسین می‌‌دیدند. تحلیلی از همان سوسیال فاشیست‌ها ایرانی‌ که به مشروطه خواهان و کسانی که عقیده دارند رضا پهلوی بر مبنا قانون مشروطه نشان ملی‌ ما و پادشاه ما است .راست افراطی می‌‌گویند ولی‌ با مریم رجوی که می‌‌گوید من رهیس جمهور آینده ایران هستم و کابینه هم انتخاب کرده .بدون هیچ انتخاباتی .با چنین کسی‌ مخالفتی ندارند و به می‌‌گویند طرفدار دمکراسی و انقلابی و دمکرات.اگر راست افراطی آن است که منطقه خواهان رابطه با هم پیمانان استراتژیگ "اسراهیل" است بجای دشمنان تاریخی ما "اعراب ناسیونالیست همچون حافظ اسد. صدام.جمال عبدل ناصر" بله ما راست افراطی هستیم با کمال میل.
  16
  14
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2:با کمال میل. این تحلیل هم از آن نمونه. اخر چگونه ؟ آن هم در مملکتی که در قانون اساسی‌ آن یک دادستان روستا کوچک قادر است علیه رهیس جمهور اعلام جرم کند. در زمان ترامپ برای اولین بار آمریکا در هیچ جنگی شرکت نداشت. بار اولین بار تمامی اعراب و اسراهیل را به پای پیمان صلح آورد. ولی‌ برای حسین اوباما سینه می‌‌زنند. یک رهیس جمهور آمریکا چه ترامپ . چه دمکرات پفیوز همه از دم قادر نیستند خارج از قانون اساسی‌ آنچه به سود ملت آمریکا است. رقص جداگانه انجام دهند. اگر هم خلاف قانون عمل کنند که بر خلاف منافع ملت آمریکا است. راه‌ها دیگر هم دارند. ترور کندی را فراموش کرده.؟ ترس از این تفسیر‌ها آبکی‌ نداشته باشید، ترامپ را اوردند. ترامپ را رد کردند و ترامپ را دوباره می‌‌اورند و اگر به وعده خود عمل نکند. دوباره رد می‌‌کنند.
  18
  12
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3و اگر به وعده خود عمل نکند. دوباره رد می‌‌کنند. اگر ترامپ دوباره بر گردد این من و این شما اگر کوشش دیگری کمکی‌ به اکراین نکند از ناتو خارج شود. "راستی‌ چپ ....ایرانی‌، چرا نمی‌‌گی ترامپ مخلصم .مگر همیشه مخالف ناتو نبودید؟" ولی‌ اگر ترامپ این سیاست را دنبال کند. یک سال هم دوام نخواهد آورد. کم کم جایش بغل کندی خواهد بود. آمریکا پای منافع ملی‌ که وسط آید.با کسی‌ شوخی‌ ندارند حتا اگر ترامپ باشد.
  16
  9
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  زنده‌یاد "عباس شباویز"، قبل از فوت شدن، افشاگری بسیار آموزنده‌ای را داشتند؛ ایشان -که تهیه‌کننده‌ی فیلم "قیصر-۱۳۴۸" بودند-، گفتند که وقتی‌ قیصر در اکران اول خود، پر‌فروش شد، آن‌ها به یک منتقد سینما پول می‌دهند، و می‌گویند که "نقدی مثبت" بر فیلم قیصر بنویس (تا در جراید چاپ شود)، - و سپس به یک منتقد دیگر نیز پول می‌دهند، و به او می‌گویند که تو، "نقدی منفی‌" بر فیلم قیصر بنویس !. / - حال دیدگاه بنده؛ این یک سیستم پولیتیکی در هر کاری هست، که عوامل آن کار (در هر زمینه‌ای که باشد)، خودشان با پول، به نویسندگان دستمزد بدهند، تا فضای منفی‌ و مثبت مربوط به کارشان را خودشان انجام دهند، و بدین‌ترتیب، هم جبهه‌ی موافق و هم جنبه‌ی مخالف را خودشان ایجاد و در کنترول می‌گیرند (برای ایجاد پروپاگاندا و تبلیغات). / - ترامپ بجز پول (که از اجدادش به او ارث رسیده، و همچنین تجارت‌هایی‌ که با همین پول انجام می‌دهد)، هیچ چیز دیگری در چنته ندارد - فقط پول دارد و پول ، - و تمام مقاله‌هایی‌ همچون مقاله‌ی بالا نیز، سفارشی و با پول انجام‌شده هستند، تا خودش خودش را -هم به شکل مثبت و هم به شکل منفی‌- تبلیغ کند.
  8
  13
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azadi@Iran - برمینگام ، انگلستان
  به نظر توهمات مارکسیستی است برای ترساندن آمریکایی ها از ترامپ. عباراتی مقل کادرسازی ضد انقلاب در این دوره مضحک است، مثل اینکه از طرف دموکرات ها و کمک کنندگان مالی میلیاردشان انقلابی سوسیالیستی در حال وقوع است. آمریکا یک دموکراسی جاافتاده است مبتنی بر قانون اساسی است. روسیه بعد از شوروی و آلمان بعد از شکست در جنگ جهانی اول و سقوط پادشاهی و . نیست. اگر ترامپ به کاخ سفید برود، همه، از جمله خودش، میدانند که این آخرین دوره او خواهد بود‌
  4
  0
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  اگر کمی به تاریخ گذشته امریکا برگردیم،میتوان گفت که ترامپ تنها رییس جمهوری بود که نمی توان روی آن حساب کرد.هر رییسی دارای توانایی های هست که بتواند ازآن درست استفاده بکند،سوادسیاسی داشته باشد.دلیلی نیست اگرکسی توانایی وشمع بیزنس را داشته باشد،میتواند سیاستمدارخوبی باشد.ترامپ یک پوپولیست است. بنابراین هیچ پروسه ای وجود ندارد٬که ترامپ همان ترامپ گذشته باشد.درموقع ریاست ترامپ تعدادی درهمین سایت دل خوش کرده بودند،که ترامپ ایران را بمباران میکند.علناً طرفدار حمله نظامی به ایران بودند.ولی اینطوری نشد!که درنهایت طرف گفت:این ترامپ هم توزرد درآمد.😏
  2
  7
  یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.