فساد تازه در فدراسیون فوتبال؛ صدها سکه طلا و میلیون‌ها دلار رشوه

«خداداد افشاریان»، رییس کمیته داوران و «سهیل مهدی»، رییس برگزاری مسابقات سازمان لیگ، از سمت‌های خود برکنار شده‌اندایران وایر:پیام یونسی پور
«خداداد افشاریان»، رییس کمیته داوران و «سهیل مهدی»، رییس برگزاری مسابقات سازمان لیگ، از سمت‌های خود برکنار شده‌اند. دلیل این برکناری‌ها، باز شدن پرونده فساد مالی در فدراسیون فوتبال ایران است. «تابناک» در گزارشی، استعفای خداداد افشاریان از ریاست کمیته داوران را «فریب» فدراسیون فوتبال نامیده و مدعی شده که آقای افشاریان باید از پست اصلی خود یعنی عضویت در هیات رییسه فدراسیون فوتبال نیز کناره‌گیری کند.

****

خبرگزاری «تسنیم» نخستین‌بار ۲۲اردیبهشت ۱۴۰۳، در خبری کوتاه از به «باز شدن پای» چند مدیر فوتبالی سرشناس، چند مدیر ارشد فدراسیون فوتبال و چندین فعال رسانه‌ای به یک پرونده گسترده فساد مالی خبر داد.

پس از آن رسانه‌های داخل ایران با احتیاطی بیشتر، خبرهای مرتبط با این پرونده را منتشر کردند. از حضور ۳ متهم این پرونده در دادگاه تا مرتبط بودن استعفای برخی مدیران بلندپایه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به این پرونده فساد مالی.

تنها خبر رسمی ، در محل ثبت شکایت خلاصه می‌شد؛ ۲۴ اردیبهشت‌۱۴۰۳ رسانه‌ها به نقل از «ابراهیم حمیدی»، رییس کل دادگستری استان کرمان از تشکیل پرونده با موضوع اتهام فساد مالی در کرمان از تشکیل پرونده قضایی به درخواست «اطلاعات سپاه» خبر دادند.

روزنامه «شرق»، به نقل از وب‌سایت «فوتبالی» نوشته است که برخی رسانه‌ها از نام متهمین اطلاع کامل دارند، اما به آن‌ها اجازه انتشار اسامی داده نشده است.

طبق گزارش‌ها، رقم این فساد که شامل «پرداخت دلار به صورت نقدی»، «اهدای بیش از ۶۰۰ سکه تمام‌بهار آزادی» و «واریز به حساب‌های بانکی داخلی» بوده، به حدود ‍۱۰ میلیون دلار می‌رسد.

فساد فدراسیون فوتبال در این دوره، از ریال و تومان گذشته و وارد مرحله محاسبه با سکه طلا و دلار شده است.
پول‌پاشی میلیون دلاری یک باشگاه فقط در چهار سال؟
صحبت‌های ابراهیم حمیدی، رییس کل دادگستری استان کرمان و گزارش رسانه‌ها نشان می‌داد که این پرونده فساد مالی، فقط متعلق است به یک باشگاه لیگ برتری است و نه بیشتر؛ باشگاه مس رفسنجان.

«محمدجواد پاینده»، مدیر رسانه‌ای این باشگاه ۲۵ شهریور با تایید این‌که پرونده فساد مالی، مرتبط با باشگاه مس رفسنجان است گفت: «البته این پرونده از سال‌ها قبل تشکیل شده و ارتباطی با مدیریت کنونی ندارد.»

باشگاه مس رفسنجان، سال ۱۳۹۹ به لیگ برتر فوتبال ایران صعود کرد. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگاران تایید کرده که رشوه‌ها از سال ۱۳۹۸ آغاز شده و تا سال ۱۴۰۰ نیز ادامه داشته است. است.

حتی اگر تصور کنیم، فسادی که مشتمل بر ۶۰۰ سکه طلا، بیش از ۷ میلیون دلار وجه نقد و ده‌ها میلیارد تومان رشوه، در فاصله کمتر از ۴ سال ثبت شده، باز هم این سوال پابرجاست که چگونه مدیریت و حراست فدراسیون فوتبال در دو دوره مهدی تاج و پس از آن «شهاب‌الدین عزیزی‌خادم» متوجه آن نشده‌اند.

«شهرآرا نیوز» در گزارشی مدعی شده که این فساد، بخش کوچکی از فسادهای گسترده در فوتبال باشگاهی ایران است و خبر داده که پرونده دیگری برای آن‌چه «یک باشگاه صنعتی مشهور در شهرستان» خوانده، به زودی در دستگاه قضایی باز خواهد شد.

به نظر می‌رسد باشگاه مس رفسنجان، در مقایسه با باشگاه‌هایی که به کارخانجات «فولاد» متصل هستند، قدرت و توان کمتری برای هزینه‌های غیرمتعارف داشته باشد.
چرا این پرونده نیز احتمالا به جایی نخواهد رسید؟
قابل پیش‌بینی است که پرونده کنونی فدراسیون فوتبال، بدون نتیجه‌گیری قطعی مختومه اعلام شود.

اسفندماه ۱۴۰۱ پس از هک شدن سامانه قوه قضاییه توسط گروه هکری «عدالت علی»، تحقیقات رسانه «ایران وایر» نشان داد که حداقل هشت پرونده قضایی از «مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال، بدون رسیدن به نتیجه مختومه اعلام شده یا از مسیر رسیدگی خارج شده است.

اتهامات وارد شده به مهدی تاج، مواردی از جمله «تضییع اموال و وجوه دولتی»، «جعل سند رسمی کشور»، «اخلال در نظام پولی و ارزی کشور از طریق کلاه‌برداری»، «گزارش خلاف واقع» و «تبانی در معاملات دولتی»،  «شروع به جعل و تزویر»، «استفاده از اوراق مجعول در جهت کلاه‌برداری»، «صدور گزارش خلاف واقع» و «سوءاستفاده از موقعیت شغلی»، «دخل و تصرف غیرمجاز در منابع مالی فدراسیون»، «تصرف غیرقانونی در وجوه عمومی»، «کسب مال غیرمشروع» و «استفاده غیرمجاز از اموال دولتی» دیده می‌شد.

مهدی تاج به عنوان افسر اطلاعاتی پیشین سازمان اطلاعات سپاه اصفهان، تاکنون برای هیچ یک از پرونده‌های فساد مالی‌اش پاسخگو نبوده است.

او تابستان ۱۳۹۹ در گفت‌وگویی که با رسانه «ورزش سه» داشت، گفت: «مگر پول‌های کلان و ارزهای ۴۲۰۰ تومانی که وزرا ناپدید کردند از حساب‌ آن‌ها برداشته شد که حالا جریمه مارک ویلموتس را من بدهم؟»
از کالچوپولی در ایتالیا تا محرمانه ماندن در ایران
موضع رسمی فدراسیون فوتبال در قبال انتشار این اخبار قابل پیش‌بینی بود: «تا زمان اعلام رای دادگاه، هیچ توضیحی نخواهیم داد.»

این موضع‌گیری را با آن‌چه سال ۲۰۰۶ در ایتالیا اتفاق افتاد و فوتبال جهان را تحت تاثیر قرار داد مقایسه کنیم؛ «کالچوپولی»، مشهورترین پرونده فساد فوتبال در جهان.

«جیسون برک» (Jason Burke) گزارش‌نویس شهیر فوتبال جهان جولای ۲۰۰۶ در گزارشی ستودنی در «گاردین» نوشت: «لوچیانو موگی، مردی ۶۹ ساله است با بینی کشیده، سر کچل که سیگارهایی با طعم خوب دود می‌کند. لباس‌های دست‌دوز از بهترین خیاط‌ها و شراب‌هایی کهنه و ادکلونی که بویایی زنان زیبا و مردان صاحب‌نفوذ را به خود جلب می‌کند. هر آن‌چه از یک مدیر در فوتبال ایتالیا بخواهید در او می‌بینید، اما او فقط یک کلاه‌بردار است.»

این خبرنگار در گزارش خود با نام‌بردن از چهره‌های شاخص فدراسیون فوتبال ایتالیا و مدیران باشگاهی این کشور که با «لوچیانو موگی» مدیربرنامه و دلال فوتبال ایتالیا در ارتباط بودند، توجه‌ها را به خود جلب کرد.

دقیقا در روزی که تیم ملی فوتبال ایتالیا باید در نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل آلمان میزبان قرار می‌گرفت، دادستان فدراسیون فوتبال ایتالیا بدون در نظر گرفتن آن‌چه در ایران «منافع تیم ملی فوتبال» نامیده می‌شود، رای به سقوط تیم‌های یوونتوس، فیورنتینا و لاتزیو به دسته پایین‌تر و پس گرفتن جام قهرمانی از سوی یوونتوس داد.

«آلدو بیسکاردی» مشهورترین مجری تلویزیونی ایتالیا با حضور در برنامه خود رسما اعلام کرد که با گرفتن رشوه از مدیران یوونتوس، به سود این تیم صحبت می‌کرده و در پی آن نیز «فرانکو کارارو»، رییس و ۱۲ مدیر بلندمرتبه دیگر فدراسیون فوتبال ایتالیا از سمت‌های خود استعفا دادند.

فدراسیون فوتبال که از رییس تا مدیران بالارتبه و رسانه‌های وابسته‌اش در مظان اتهام هستند، هرگونه پاسخ‌گویی را به زمانی نامعلوم ارجاع داده است
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.