کارگردان «پدرخوانده»: سیاست ما به جایی رسیده که ممکن است جمهوری خود را از دست بدهیم

 فرانسیس فورد کاپولا و آدام درایور در نشست پرسش و پاسخ جشنواره کنرادیو فردا: فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان باسابقه و مشهور، درباره فیلم جدیدش که در جشنواره کن رونمایی شد، گفت چند دهه پیش که کار روی طرح اولیه آن را شروع کرد، تصور نمی‌کرد که گویای وضعیت سیاسی امروز آمریکا باشد.

او روز جمعه ۲۸ اردیبهشت، در نشست پرسش و پاسخ فیلم «مگالوپلیس» در شهر ساحلی کن فرانسه گفت: «اصلا تصور نمی‌کردم که تا این حد با وضعیت سیاسی امروزی انطباق داشته باشد. چون آنچه که امروز در آمریکا، در جمهوری و دموکراسی ما، روی می‌دهد دقیقا مثل چند هزار سال پیش است که روم جمهوریت خود را از دست داد.»

کارگردان آثار ستایش‌شده‌ای مانند سه‌گانه «پدرخوانده» و فیلم‌های «مکالمه» و «اینک آخرالزمان» افزود: «سیاست ما به جایی رسیده که ممکن است جمهوری خود را از دست بدهیم.»

او گفت نه سیاستمداران بلکه هنرمندان پاسخ این وضعیت هستند، چون به اعتقاد او می‌توانند بر زندگی امروزی «نور بتابانند».
کارگردان و بازیگران فیلم «مگالوپلیس» مقابل دوربین عکاس‌ها در جشنواره کن«مگالوپلیس» فیلمی علمی-تخیلی و تمثیلی از انحطاط و سقوط امپراتوری روم است.

فرانسیس فورد کاپولا در طرح اولیه خود داستانی تاریخی با الهام از امپراتوری روم را پرورانده بود که در آمریکای مدرن روی می‌دهد.

فیلم «مگالوپلیس» که داستان آن از یک اقدام به کودتا در دوران جمهوری روم الهام گرفته است، رویارویی یک معمار دانشمند با شهردار شیفته نظم در شهری تخیلی به نام «روم نوین» را دنبال می‌کند.

سزار کاتیلینا، معمار دانشمند، با بازی آدام درایور در پی عملی کردن طرحش برای بنای یک آرمان‌شهر است ولی با مقاومت شهردار با بازی جیانکارلو اسپوزیتو روبرو می‌شود.

آقای اسپوزیتو، بازیگر مجموعه تلویزیونی «برکینگ بد» و فیلم «مظنونان همیشگی» در نشست خبری گفت: «دیشب در اواخر نمایش فیلم به گریه افتادم، چون ناگهان مفهوم آن را کاملا درک کردم.»

او افزود که این فیلم برای همه سوال‌هایی که طرح می‌کند پاسخ روشنی ارائه نمی‌دهد ولی هدفش تشویق یک گفت‌وگوی جمعی در مورد راه‌های بهبود جامعه است که به‌نوبه خود به مردم امکان می‌دهد که در مورد آینده احساس امیدواری کنند.

فرانسیس فورد کاپولا که طرح اولیه این فیلم را در اوایل دهه هشتاد میلادی نوشته بود، گفت که هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند احساس او هنگام تماشای محصول نهایی بر پرده سینما را بیان کند.

او که برخی از آثارش را حتی پس از اکران عمومی دوباره تدوین کرده است، احتمال تدوین مجدد جدیدترین اثر خود را منتفی ندانست.

او در این‌باره توضیح داد: «حدود ۲۰ سال درگیر تهیه این فیلم بودم. اگر راهی برای بهتر شدن یک فیلم وجود داشته باشد، حتما این کار را خواهم کرد. ولی می‌دانم که کارم با این فیلم تمام شده، چون مدتی است کار روی یک فیلم دیگر را شروع کرده‌ام و این نشانه خوبی است که کارم با مگالوپلیس تمام شده است.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.