محمد رسول‌اف در آلمان: ماموریت من شرح وضعیتی است که ایرانی‌ها در آن گرفتار شده‌اند

 محمد رسول‌افصدای آمریکا: محمد رسول‌اف، سینماگر سرشناس ایرانی که این هفته مخفیانه از کشور خارج شد، به نشریه «گاردین» گفت که به آلمان رسیده است.

آقای رسول‌اف در گفت‌وگو با گاردین، با اشاره به اینکه با خطر زندانی شدن قریب‌الوقوع توسط جمهوری اسلامی مواجه بود، گفت که تمام وسایل الکترونیکی قابل ردیابی خود را دور انداخت، و پس از پیاده‌روی طولانی در مناطق مرزی کوهستانی، از ایران خارج شد.

آقای رسول‌اف که در مکان نامعلومی در آلمان اقامت دارد، در حال تکمیل مراحل پس از تولید فیلم جدید خود با عنوان «دانه انجیر معابد» است و تلاش می‌کند تا برای شرکت در مراسم رونمایی از این اثر به جشنواره کن برود. دانه انجیر معابد یکی از فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی اصلی جشنواره کن است و برای دریافت نخل طلا رقابت می‌کند.

محمد رسول‌اف به گاردین گفت که امیدوار است «خیلی زود» به ایران بازگردد و دوران محکومیت خود را سپری نکند.

این سینماگر مستقل ایرانی که دستاوردها و جوایز ارزنده‌ای در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، به این نشریه گفت که وضعیت حقوقی‌اش «چاره‌ای» جز ترک جمهوری اسلامی تئوکراتیک برای او باقی نگذاشته بود، زیرا «مصمم به ادامه بیان داستان مردم از طریق سینما است.»

آقای رسول‌اف در ادامه افزود که مأموریت او این است که بتواند روایت‌های آن‌چه در ایران می‌گذرد، و وضعیتی که ایرانی‌ها در آن گرفتار شده‌اند را بیان کند، ولی در زندان قادر به انجام این مأموریت نیست.

محمد رسول‌اف، کارگردان برجسته ایرانی، روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت با انتشار ویدیوی کوتاهی از یک محل نامشخص، از خروج مخفیانه خود از ایران خبر داد. دادگاه تجدیدنظر دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به تازگی حکم هشت سال حبس او را تایید کرده بود.

او با اشاره به توقیف چندباره گذرنامه‌اش و یورش ماموران جمهوری اسلامی به خانه‌اش طی سال‌های گذشته، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت اکنون مانند «میلیون‌ها ایرانی که از ظلم و توحش شما ناچار به ترک ایران شدند» مرزهای ایران جغرافیایی «زیر چکمه‌های استبداد دینی شما» را ترک کرده و «از امروز ساکن ایران فرهنگی‌ام.»

آقای رسول‌اف در ادامه پست اینستاگرامی خود تصریح کرده است: «اکنون باید به سرعت آخرین مراحل فنی پس تولید دانه انجیر معابد را به پایان برسانم.»

این کارگردان ایرانی در پایان از تمام کسانی که «با مهربانی، از خودگذشتگی و گاه به خطر انداختن خود» او را «برای خروج از مرز و رسیدن به نقطه‌ای امن یاری کردند،» قدردانی کرد و افزود: «زنده‌ام که روایت کنم.»

محمد رسول‌اف از منتقدین سرشناس جمهوری اسلامی است و بارها به دلیل اظهارات ضدحکومتی خود زندانی شده است. او از هفت سال پیش ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج بود، اما بصورت مخفیانه و زیرزمینی در ایران فیلم می‌ساخت.

خروج محمد رسول‌اف از ایران بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت و بدون شک حضور او در جشنواره کن از مهمترین خبرهای این رویداد هنری محسوب می‌شود. هنوز اطلاعاتی درباره موضوع، داستان، یا چگونگی تولید فیلم «دانه انجیر معابد» در دست نیست، اما گفته می‌شود یک اثر انتقادی تند علیه جمهوری اسلامی است.
محمد رسول‌افبابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، به تازگی از ارسال حکم هشت سال حبس، شلاق، جزای نقدی، و ضبط مال محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلمساز شناخته‌شده، به اجرای احکام خبر داده بود.

بابک پاک‌نیا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در رشته توئیتی در صفحه «ایکس»، با اشاره به این حکم و اعلام این که پنج سال از این حکم ۸ ساله قابل اجرا است، دلیل اصلی صدور این حکم علیه محمد رسول‌اف را «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» ذکر کرد.

او افزود: «از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور محسوب می شود.»

به نوشته این وکیل دادگستری، حکم صادره علیه محمد رسول‌اف ابتدا در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب صادر و سپس از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شده و در حال حاضر هم پرونده به اجرای احکام ارسال شده است.

بابک پاک‌نیا حدود ۱۰ روز قبل هم از احضار و مورد بازجویی قرارگرفتن چند نفر از عوامل تولید فیلم سینمایی «دانه انجیر معابد»، ساخته محمد رسو‌ل‌اف، خبر داده و نوشته بود که به آنها گفته شده از محمد رسول‌اف بخواهند فیلم را از جشنواره کن خارج کند.
+80
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  از باند و دارودسته اصلاحطلبان بازنده سیاست هرچی بگی برمیاد.تزویرو دوروئی و تخریب ودوبهم زنی وغیره.خبر خروج ایشون رو عصرایران باکد خبری :۹۶۶۲۷۷ بتاریخ ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ زده است.البته یک ویدیوی نامعلوم است که فقط کوه و دره را نشان میدهدرفته ولی جالب اینست که خبری هم با کد۹۶۵۸۰۲ درست یکروز قبل ازآن با نقل قولی از وزیر ارشاددرخصوص همین فردآمده است.التماس تامل.
  29
  6
  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  در ضمن کسی که از دست بیگانگان جایزه های فراوانی بخاطر چند فیلم مسخره و پوچ حتی جایزه های نقدی مانند چهل و چهار هزار دلار از سال 2005 تا 2020 بطور مداوم گرفته مگر می تواند گویای شرح وضعیت عامه مردم باشد؟کسیکه از کشوری بیگانه جایزه بگیرد وضعش معلوم است.این آقا در بهترین حالت گویای شرح وضعیت بازندگان سیاست یعنی اصلاحطلبان است ودیگرهیچ.التماس تامل بیشتر.
  33
  7
  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  خفه
  1
  13
  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Farzad337 - تهران، ایران
  به این ... که از فرانسه زر زده، فقط باید گفت، ..... سایبری خودفروش مزدور علی چلاغ ! به موقعش که ایدئولوژی نازیسم فرو بریزه، میایم سراغتون......
  3
  5
  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  ار ایران میموندی مثل همکارای دیگرت جعفر پناهی و غیره و یا در راستای همان ادعاییی که داری فیلمی و نمایشی میساختی بهتر بود اما حال که رفتی غرب تا برای غربیها فلاکت مردم ایران رو تشزیخ بکنی اونم تو رسانه های غربی نشونه اینه که دانسته یا ندانسته فریب خوردی چون شکایت مظلوم از ظالم را پیش کسانی بردی که مسببین اصلی هستند . مردم رو سر کار نزار برادر
  5
  3
  شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.