تستوسترون پایین می‌تواند خطر مرگ را در مردان افزایش دهد

هورمون تستوسترون در تکوین دستگاه تولید مثل در مردان نقشی کلیدی دارد. همچنین در بروز صفات ثانویه جنسی مانند افزایش حجم و رشد عضلات و استخوان‌ها و رویش موهای بدن، نقش مهمی دارددویچه وله: به گزارش مدیکال نیوز تودی، مطالعه‌ای که به تازگی در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شد، گزارش می‌دهد که تستوسترون پایین در مردان می‌تواند به معنای طول عمر کوتاه‌تر باشد. تستوسترون هورمونی است که سبب افزایش ویژگی‌های جنسی مردانه می‌شود.

در این مطالعه محققان دانشگاه استرالیا با محققانی از آمریکای شمالی و اروپا در بررسی سیستماتیک و متاآنالیز ۱۱ مطالعه شامل بیش از ۲۴ هزار نفر همکاری کردند.

محققان در این مطالعه به بررسی ارتباط هورمون‌های جنسی با مرگ و میر و خطر بیماری‌های قلبی عروقی در مردان مسن پرداختند.

آنها به این نتیجه رسیدند که سطوح پایین تستوسترون در مردان با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از عوامل مختلف و سطوح بسیار پایین آن با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است.

یافته کلیدی این مطالعه این بود که مردان با غلظت تستوسترون زیر ۷.۴ نانومول در لیتر در معرض خطر بیشتری برای مرگ و میر ناشی از همه علل قرار داشتند.

داده ها همچنین نشان داد مردان با غلظت تستوسترون زیر ۵.۳ نانومول در لیتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی قرار داشتند.

تستوسترون پایین با کاهش تراکم استخوان، کاهش توده عضلانی، افزایش وزن، نوسانات خلقی، خستگی و افسردگی مرتبط است و ممکن است منجر به حملات قلبی، سکته‌ مغزی و مرگ شود.

افزایش سطح تستوسترون می‌تواند از طریق تغییرات در سبک زندگی، تغذیه مناسب و در صورت نیاز، مشاوره با پزشک به دست آید. در زیر به چند راهکار برای افزایش سطح تستوسترون اشاره شده است:

تغذیه سالم

پروتئین کافی: پروتئین‌ها نقش مهمی در تولید تستوسترون دارند. مصرف منابع پروتئینی مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ، و حبوبات توصیه می‌شود.

چربی‌های سالم: چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، آجیل، و آووکادو می‌توانند به افزایش سطح تستوسترون کمک کنند.

کربوهیدرات‌های پیچیده: مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده مانند غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات برای تأمین انرژی و افزایش تولید تستوسترون مهم است.

ورزش و فعالیت بدنی

ورزش مقاومتی: تمرینات وزنه‌برداری و مقاومتی می‌توانند به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش دهند.

ورزش‌های هوازی: انجام ورزش‌های هوازی مانند دویدن یا شنا نیز می‌تواند مفید باشد.

مدیریت استرس

تمرینات آرام‌سازی مانند یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توانند کمک کننده باشند. داشتن خواب کافی و با کیفیت (حداقل ۷ تا ۸ ساعت در شب) مهم است.

مصرف مکمل‌ها

ویتامین D: کمبود ویتامین D می‌تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد. مصرف مکمل ویتامین D یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند مفید باشد.

روی (Zinc): مصرف مکمل‌های روی یا مواد غذایی حاوی روی مانند گوشت قرمز، مرغ، و حبوبات توصیه می‌شود.

کاهش وزن

افرادی که اضافه وزن دارند، به خصوص در ناحیه شکم، ممکن است سطح تستوسترون پایین‌تری داشته باشند. کاهش وزن می‌تواند به بهبود سطح تستوسترون کمک کند.

اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف زیاد الکل می‌تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد. مصرف مواد مخدر نیز می‌تواند تأثیر منفی بر سطح تستوسترون داشته باشد.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.