آموزش و پرورش پرونده‌ تنبیه دانش‌آموزان را «محرمانه می‌داند»

 وزارت آموزش و پرورش آماری در زمینه کودک‌آزاری در مدارس منتشر نمی‌کندرادیو فردا: مسئول حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌گوید با وجود کاهش تنبیه بدنی دانش‌آموزان، هنوز این مسئله در مدارس ایران اتفاق می‌افتد و از دید آموزش و پرورش «این پرونده‌ها به صورت محرمانه است و اگر هم از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد رسانه‌ای شوند، می‌گویند سیاه‌نمایی شده است».

فائزه رضازاده، وکیل دادگستری و مسئول حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان،‌ روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه،‌ با بیان اینکه در این زمینه «به تازگی دو پرونده» داشته که در یکی از موارد دانش‌آموز به دلیل تهدید به اخراج «تحت تأثیر شوک وارده، به کما رفته»،‌ به روزنامه هم‌میهن گفت: «آنچه شاهدیم پنهان‌کاری است و حتی اجازه ورود سازمان‌های مردم‌نهاد و پیگیری مدعی‌العموم را هم نمی‌دهند.»

خانم رضازاده در ادامه گفت که در پرونده‌های اخیر تنبیه بدنی دانش‌آموزان مسئولان مدارس «فشار زیادی به خانواده‌ها وارد کردند» و «نگذاشتند پیگیری‌های قضایی به نتیجه برسد».

او با بیان اینکه در برخی مناطق این خشونت‌ها روانی و کلامی و یک جاهایی جنسی و جسمی است،‌ گفت که بر اساس قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش «باید خود فعالانه گزارش‌های کودک‌آزاری در مدارس را بررسی کند».

وزارت آموزش و پرورش آماری در زمینه کودک‌آزاری در مدارس منتشر نمی‌کند اما در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی از تنبیه شدید دانش‌آموزان و تعرض یا تجاوز در این زمینه منتشر شده است.

با این وجود مسئولان این وزارتخانه نه تنها در این موارد شفاف‌سازی نکرده‌اند بلکه تنبیه بدنی دانش‌آموزان و کودک‌آزاری در مدارس را انکار می‌کنند.

در یکی از آخرین موارد یک مقام وزارت آموزش و پرورش روز ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد که این وزارتخانه در مورد سکانسی در زمینه تنبیه بدنی دانش‌آموزان در سریال «افعی تهران»‌، از عوامل اصلی این سریال شکایت کرده است.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.