نیابتی‌های جدید جمهوری اسلامی اینبار برای آدم‌کشی در خارج از ایران

ایران اینترنشنال: نشریه اسپکتیتور در گزارشی درباره روش جمهوری‌اسلامی برای قتل مخالفان در خارج از ایران، به نقل از یک مقام آمریکایی می‌گوید این حکومت در حال تحول بازار قتل در ازای پول در آمریکا و بخش‌هایی از اروپاست و با پرداخت مبالغ هنگفتی به تبهکاران از آن‌ها برای قتل مخالفان استفاده می‌کند.

این مقام ارشد آمریکایی می‌گوید بر اساس این مدل، جمهوری‌اسلامی می‌تواند دستور کشتن بدهد بی‌آنکه خودش ناچار شود مستقیم درگیر کارهای کثیف شود.

در گزارش اسپکتیتور، چاپ بریتانیا، با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در استفاه از گروه‌های نیابتی همچون حزب‌الله در لبنان و گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه و یمن برای پیشبرد برنامه‌هایش بی‌آنکه مستقیم مسئولیت اعمال آنها را بر عهده بگیرد، گفته شده رهبران جمهوری اسلامی مدتی است از همین مدل برای حذف کسانی استفاده می‌کنند که آنها را در سراسر اروپا و یا آمریکا به عنوان دشمن خود تلقی می‌کند.

بنا بر این گزارش، واحد ۸۴۰، شاخه‌ای از نیروی قدس سپاه پاسداران، از جمله بخش‌های اطلاعاتی در جمهوری‌اسلامی است که از این مدل برای ترتیب دادن حملات خود در خارج از کشور استفاده کرده است.

از جمله پروژه‌های قتل که این واحد سپاه به گروه‌های تبهکاری سفارش داده بود، برنامه ترور سیما ثابت، مجری پیشین برنامه چشم‌انداز و فرداد فرحزاد، مجری برنامه ۲۴ در شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال است. اما فرد اجیرشده برای انجام این قتل، یک جاسوس دوجانبه بود و همین توطئه ترور را ناکام گذاشت.
پیش از آن هم، هیات منصفه دادگاه کیفری مرکزی انگلستان، در روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲، محمدحسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل را که به دست داشتن در جرایم تروریستی علیه شبکه ایران‌اینترنشنال متهم شده بود، در این پرونده مجرم شناخت. بر اساس گزارش اسپکتیتور، جمهوری‌اسلامی جز پرهیز از به چشم آمدن، هیچ قاعده مشخصی برای یافتن تبهکاران به منظور انجام عملیات‌ در خارج از کشور ندارد. بر این اساس، باندهای موتورسوار و قاچاقچیان انسان برای فعالیت دور از چشم پلیس ضدتروریسم انتخاب‌های بهتری هستند.

در این گزارش با مطالعه مورد استخدام اسماعیل، مردی که انجام ترور فرداد فرحزاد و سیما ثابت به او سپرده شده بود، گفته شده سپاه پاسداران برای استخدام اسماعیل ابتدا قراردادی با او درباره استخدام خدمه کشتی فرستاده‌ و پس از جلب اعتماد در سال‌های بعد از او برای یافتن قاتلانی برای انجام یک عملیات ترور کمک خواسته‌ است.

جمهوری‌اسلامی سال‌هاست از تبهکاران برای قتل مخالفان خود خارج از کشور استفاده می‌کند. از جمله این گروه‌های تبهکاری، گروهی است که دولت آمریکا از آن با عنوان شبکه ترور ناجی شریفی زیندشتی نام می‌برد.

شبکه زیندشتی در سال‌های اخیر در کشتن یا ربودن شماری از فعالان مخالف ایران از ترکیه از جمله سعید کریمیان مدیر گروه تلویزیونی جم و مسعود مولوی موسس کانال تلگرامی جعبه سیاه و یا حبیب اسیود، فعال عرب اهوازی دست داشته است.
در گزارش اسپکتیتور همچنین به یکی از آخرین تلاش‌های جمهوری‌اسلامی برای کشتن دو ایرانی در مریلند آمریکا اشاره شده است. جمهوری‌اسلامی برای انجام این ترور هم از طریق شبکه ترور زیندشتی، دو تبهکار کانادایی عضو گروه موتورسواران فرشتگان جهنم را استخدام کرد تا در ازای دریافت ۳۷۰ هزار دلار این دو شهروند را بکشند.

پیشتر هم یک مقام امنیتی اسرائیل با اشاره به گزارش رسانه‌های ترکیه مبنی بر استفاده سپاه پاسداران از باندهای مافیایی در این کشور به منظور ترور شهروندان اسرائیل، به ایران اینترنشنال گفت: «استفاده از باندهای تبهکاری و مافیا از سال‌ها پیش جزیی از روش سپاه برای عملیات تروریستی در کشورهای مختلف از جمله ترکیه بوده است.» روهیت کاچرو، نویسنده گزارش اسپکتیتور می‌گوید شواهدی وجود دارد که روسیه، مانند جمهوری اسلامی، به ایده استخدام تبهکاران محلی برای هدف قرار دادن دشمنان خود در خارج از کشور روی آورده است.

اواخر هفته گذشته، یک منبع ارشد امنیتی بریتانیا هشدار داد آژانس‌های اطلاعاتی غربی گمان می‌کنند مجموعه‌ای از آتش‌سوزی‌های صنعتی در سایت‌های نظامی مرتبط با غرب به روسیه ربط داد و مسکو برای انجام این عملیات از تبهکاران و افراطی‌های راست‌گرا استفاده کرده است.

پیشتر هم واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های غربی و خاورمیانه‌ای گزارش داده بود که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برای تهدید، ربودن و کشتن مخالفان رژیم در نقاط مختلف جهان به طور گسترده‌ از باندهای جنایی، دزدهای جواهرات، قاچاقچیان مواد مخدر و افراد جانی استفاده می‌کنند و این روند در دو سال گذشته شدت گرفته است. بر اساس گزارش اسپکتیتور، این‌گونه عملیات‌که از یک دفتر در ایران آغاز می‌شود می‌تواند با یک تبهکار یا حتی خلافکار خرده‌پا در خیابان‌های لندن به پایان برسد. روشی کم‌خطر برای جمهوری‌اسلامی اما در عین حال با شانس پایین‌تر موفقیت، زیرا یک آژانس اطلاعاتی داخلی با زنجیره‌ای از خبرچین‌ها می‌تواند آن را خنثی کند؛ علتی که به نظر نویسنده گزارش اسپکتیتور موجب شده تا نرخ موفقیت جمهوری‌اسلامی برای ترورهای خارج از کشور بسیار پایین باشد.

وجود همین خبرجین‌ها باعث شد تلاش جمهوری‌اسلامی برای ترور جان بولتون و مایک پمپئو ، مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه سابق آمریکا ناکام بماند. بر اساس گزارش اختصاصی ایران‌ اینترنشنال، فردی به نام محمدرضا انصاری، از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران مستقر در سوریه، برای انجام نقشه ترور این دو مقام یک مامور اف‌بی‌ای را اجیر کرده بود.
+29
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  هر موقع دیدید که خفقان و موج تهدید رژیم و سایت‌های دوزاری به اوج رسید، همانا بدانید و آگاه باشید که رژیم از جنبش مردم در هراس است! چند مدتی هم هست که حسابی فیل هوا میکنند، که آی ما بمب اتم داریم و آی ما تروریست نیابتی داریم و آی .....! فقط ترس از داخل است وگرنه همیشه دست علی و حسن و جو بایدن به همراه اینا بوده!
  1
  33
  ‌پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  اینکه شغل اصلیه نظام چسلامیه
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.