اردوغان: اگر حماس شکست بخورد، اسرائیل به ترکیه چشم طمع پیدا می‌کند

 اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، کمتر از یک ماه پیش در سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان دیدار کردرادیو فردا: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ادعا کرد اگر اسرائیل بتواند گروه افراطی حماس را در نوار غزه شکست دهد، سپس به ترکیه «چشم طمع خواهد دوخت».

گروه افراطی حماس از سوی اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

رئیس‌جمهور ترکیه که یکی از صریح‌ترین منتقدان اسرائیل از زمان حمله این کشور به غزه بعد از یورش ناگهانی حماس در روز ۱۵ مهر سال گذشته به اسرائیل بوده، همزمان در این مدت از حماس به عنوان یک گروه مقاومت فلسطینی یاد کرده است.

آقای اردوغان روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در جلسه پارلمان ترکیه گفت: «تصور نکنید اسرائیل در غزه متوقف می‌شود.»

او دولت اسرائیل را «سرکش و تروریست» خواند و افزود اگر جلوی آن گرفته نشود، «دیر یا زود به آناتولی [بخش آسیایی ترکیه] چشم طمع خواهد دوخت».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اضافه کرد کرد: «همچنان در کنار حماس که برای استقلال سرزمین خود و دقاع از آناتولی می‌جنگد، خواهیم ایستاد.»

رجب طیب اردوغان روز دوشنبه نیز گفته بود بیش از هزار عضو حماس در جریان جنگ غزه در بیمارستان‌های ترکیه درمان شدند.

حمایت دوباره رجب طیب اردوغان از حماس در حالی صورت گرفته است که نشریه تایمز لندن روز سه‌شنبه در گزارشی ادعا کرد حماس قصد دارد با ایجاد «مخفیانه پایگاهی» در ترکیه، همراه با دیگر گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی، حملات به اسرائیل را «هماهنگ» کند.

بر مبنای سندی محرمانه که تایمز نوشته ارتش اسرائیل از «منزل یکی از اعضای ارشد حماس به دست آورده» است، این گروه طی یک دهه گذشته بر اثر فشارها اسرائیل در «موضع دفاعی» بوده است.

آن‌طور که ارتش اسرائیل مدعی شده، این سند از خانه «حمزه ابو شنب»، رئیس دفتر یحیی سنوار، رئیس حماس در نوار غزه، به دست آمده و حاوی طرحی برای تأسیس پایگاه‌ها در مکان‌های مختلف جهت تقویت «نیروهای مقاومت از جنبه نظامی، دیپلماتیک و اخلاقی» است.

این طرح شامل جزئیاتی درباره این که چه کسانی در پایگاه ترکیه مستقر شوند و چگونه پایگاه تأسیس شود، نیز هست. اما مشخص نیست اجرای آن قبل از حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل آغاز شده باشد.

این در حالی است که روز اول اردیبهشت و همزمان با سفر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، به ترکیه برای دیدار با مقام‌های ارشد آنکارا، روزنامه وال استریت جورنال نوشت رهبران این گروه به دنبال یافتن جایگزینی برای قطر به عنوان میزبان خود هستند.

آن طور که وال استریت جورنال به نقل از «مقام‌های عرب» که به نام‌شان اشاره نکرد نوشته بود، رهبران سیاسی حماس «دست‌کم با دو کشور منطقه» تماس گرفته‌اند تا ببینند می‌توانند مقر خود را به پایتخت یکی از این کشورها انتقال دهند یا خیر.

همچنین در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی منتشر شده که حاکی از درخواست آمریکا از قطر برای فشار به حماس است تا اگر با آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی موافقت نکند، مقام‌های قطری حماس را از دوحه بیرون برانند.

حماس سال‌هاست که از حمایت دوحه برخوردار است و بخش سیاسی آن در این شهر مستقر است.

رجب طیب اردوغان بعد از دیدار با اسماعیل هینه در گفتگو با خبرنگاران از پاسخ به پرسشی درباره موضوع مذاکره‌اش با او طفره رفت و گفت که دستور جلسه «بین ما و آقای هنیه می‌ماند».
+18
رأی دهید
-140

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  ۱-دوستان اَزیز: برخلاف اعلام آتش بس گذرگاه رفح در اختیار نیروای اسرائیلی قرار گرفته.یعنی مرز ارتباطی غزه با دنیا قطع شده.الان وزرایی توی کابینه ناتانیاحو قراردارن،که ناتانیاحو درمقابل اونا فرشته نجاته.چون اونا میگن لزومی نیستش تا فلسطینا رو بیرون بکنیم،بلکه حمه رو چون حالا قتل عام بکنیم.توی سالای پیش حم ناتانیاحو گفته بود فلسطینهای غزه رو به مصربفرستیم،کرانه غربیارو حم به اردن!یاوزیر میراث اسرائیل آمیهای الیاهو میگه که فلسطینی ها را با بمب اتم بکشیم تا ماجرا تموم بشه!یعنی میشه گفت که کابینه فعلی ناتانیاحو جانی ترین وافراطی ترین وسهیونیست ترین کابینه جهانه.
  45
  20
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  ۲-حالا حم آقای اردغان باد حوا میفروشه. از یک طرفه میگه که تجارتش رو با اسرائیل قطع کرده،درصورتیکه حمین حالا انرژی مورد نیاز اسرائیل رو از آزربایجان و قزاقستان و نفت دزدی مناطق اشغال شده سوریه و عراق رو از طریق ترکیه به اسرائیل ادامه داره. ازیه طرف حم خودشوحامی اونا میدونه. بیشتر از۸۰٪ اسلحه حایی که اسرائیلیا در بمباران غزه و قتل عام کودکان و زنان و غیر نظامیان استفاده میکنن ساخت آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه حستش.میشه گفت حماس فقط یک بهانه.هدف اسراییل نابودی وقتل عام همه فلسطینا حستش.
  27
  21
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  خوب تو که مسلمون هستی و از أمام ها و خدا کمک میخواهی ،حـ... پس معجزه کجاست ،دیوث
  10
  58
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان

  بی همه چیز باید به جایی برسه دنیا که هر کسی گفت الله‌و‌اکبر و قرآن رو عزیز دونست از ماهتحت آویزون کنند
  8
  55
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  حالا آنها که سرشان را توی چاه کرده بودند، خوب به سخنان اردوغان گوش بدهند، بویژه خود اسرائیل گوش بدهد: حماس و حزب الله ربطی به ملت ایران ندارند، بلکه سیاست آناتولی، چون خودش نمی خواست مستقیم با اسرائیل درگیر شود، از جیب ملت های دیگر خرج می کند تا برای خودش کم خرج باشد، همیشه در خاورمیانه هر اتفاقی می افتد یک رشته ی آن به »چغولیسم« پیوند دارد، گول نخورید
  3
  28
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  خطابم فقط به اردوغان احمق الاغ هست و بس نقطه آخه احمق اها در سال میلیون‌ها دلار بلکه هم بیشتر خرج لابیگری می‌کنید در اتحادیه اروپا تا به آنها بپیوندید ولی زهی خیال باطل. خطابم باز فقط و فقط تو هستی و خانواده ات، تو اگر لقمان هم شوی باز همان خری که بودی هستی. احمق مفعول تو خودت زاییده مفعولین جمهوری عث هالی هستی ترکیه چه داشته و چه دارد که بخواهد اسرائیل به آن بخواهد به چشم طمع به او نگاه کند. حرام لقمه، تو هم از آخور آخوندها میخوری و هم از توبره خودتونیها. ای کاش تاریخ را میخواندی یا میدیدی، در این عصر نوین میتوانی از یوتیوب کمک بگیری، دیکتاتورها همه شبیه هم هستند، اول وسط و آخر زندگی همه آنها اجن و به لجنزار ختم میشود. آینده سیاهی در انتظار توست
  7
  36
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به تبعیت از محمد شارلاتان و خونخوار تمام رهبران اسلامی سعی بر گول زدن ساده لوحان دارند
  7
  40
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ary@mard - ما لاگا، اسپانیا

  خردوغان شعورش بیشتر از این نمیرسه، آخه بچه مسلمون دو آتشه است دیگه.
  3
  47
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  بوقلمون صفت. تعریف دقیق و بدون کم و کاست زندگی سیاستی حاکمان در ترکیه از زمان آتاتورک به بعد هستش.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نمیدونستم إسرائیل قهرمان پرش با نیزه است و میتونه از روی سوریه و عراق بپره تو انتالیا
  5
  13
  ‌پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.