زهرا رهنورد: حکومت زنان را بی شرمانه کتک می زند و اشک تمساح برای زنان فلسطینی می ریزد

صدای آمریکا: زهرا رهنورد در بیانیه‌ای در آستانه نهایی شدن «قانون عفاف و حجاب» و در واکنش به ادامه خشونت و ضرب و جرح زنان توسط ماموران «طرح نور» گفت که «حاکمیت گشت ارشاد و اضلال‌شان را همچنان مبتکرانه ادامه می‌دهد و زن‌کشی می‌کند» و همزمان برای فلسطینی‌ها «اشک تمساح می‌ریزد.»

او که همراه با همسرش، میر حسین موسوی، از رهبران اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸، از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد، در مطلبی که کانال تلگرامی «کلمه» در۲۶ اردیبهشت منتشر کرد، افزود: «حاکمیت در ملاء عام و جلوی چشم مردم و رسانه‌های ایران و جهان بی‌شرمانه زنان را کتک می‌زند.»

رهنورد حجاب مورد نظر جمهوری اسلامی را « من درآوردی» توصیف کرد و گفت که سرکوب زنان و کشتن فرزندانشان «به‌خاطر چند متر روسری دستور دیکتاتوری و من‌درآوردی است و نه دینی، فرقه‌ای است و نه مذهبی.»

او با انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری و سرکوب زنان افزود: «حتی وسیله نقلیه زنان را می‌رباید و تا چند میلیون پول جریمه نگیرد وسیله نقلیه را رها نمی‌کند و این دزدی سرگردنه همراه با پرونده‌سازی علیه زنان تکمیل می‌شود.»

زهرا رهنورد اسفند ماه سال گذشته نیز با انتقاد از «حاکمان بی‌اعتنا به مطالبات ملت بویژه زنان که سال هاست که زنان و دختران را از حقوق انسانی خود محروم کرده‌اند» نوشته بود: «آزادی‌خواهی و تمایل به سبک زندگی بر اساس سلیقه‌های فردی و عمومی و رفع تبعیض جنسیتی، جوابش گلوله نیست؛ بلکه تسلیم بی چون چرای حاکمان است.»

زهرا رهنورد در سالیان نخست پس از انقلاب بهمن ۵۷ از حامیان جدی حجاب اسلامی در ایران بود.
 
متن بیانیه زهرا رهنورد:
به نام خداوند مهربانی‌ها
از آغاز انقلاب یکی از دغدغه‌هایم زنان و حقوق فراموش‌شده انسانیِ ما زنان ایران بوده است و دریغا که اینک پس از ۴۵ سال همچنان زنان و حقوق فراموش‌شده آنان، دغدغه هر انسان شرافتمندی است که سرکوب و اهانت به نیمی از پیکره این ملت را تحمل نمی‌کند و حاضر است تا پای جان برای آرمان آزادی و حقوق انسانی زن و تمامی ملت پافشاری کند، چرا که تقارن حقوق زن و حقوق ملت اصلی جدانشدنی است.
 
حاکمیت در ملاء عام و جلوی چشم مردم و رسانه‌های ایران و جهان بی‌شرمانه زنان را کتک می‌زند یا فرزندان معترض‌شان را می‌کشد و سوگواران‌شان را زندانی می‌کند و گشت ارشاد و اضلال‌شان را همچنان مبتکرانه ادامه می‌دهد و زن‌کشی می‌کند؛ بخاطر چند متر روسری که دستور دیکتاتوری و من‌درآوردی است و نه دینی، فرقه‌ای است و نه مذهبی.
 
حتی وسیله نقلیه زنان را می‌رباید و تا چند میلیون پول جریمه نگیرد وسیله نقلیه را رها نمی‌کند و این دزدی سرگردنه همراه با پرونده‌سازی علیه زنان تکمیل می‌شود. حاکمیت همزمان با کتک زدن زنان و دستگیری و سرکوب جوانان و اعدام و قتل آنان، برای زنان و کودکان و مردان فلسطینی که توسط اسرائیل سرکوب شده‌اند اشک تمساح می‌ریزد.
 
اهانت به زنان و تضییع حقوق و شعورشان اگرچه هر روز قبیح‌تر می‌شود اما همزمان وجدان عمومی ملت آزاده ایران را هم به آتش اعتراض می‌کشد و غیرت و شرف ملی را آنچنان جریحه‌دار می‌کند که حمله مغول با دل و جان و مردم سرزمین‌مان کرد.
 
آیا حاکمان دریافته‌اند که لحظات سقوط‌شان فرا رسیده، که چنین شهر را به هم ریخته‌اند؟
+85
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  تو دیگه خفه تو هم نمیخواد برای دختران ایرانی اشک تمساح بریزی بی شرف تو خودت نبودی که طرح حجاب برای زنان و دختران داده بودی خوبه که این روزها توی اینترنت همه دغل کاری هاتون در سال‌های گذشته رو میشه دید
  13
  57
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  راست گفته . ولی بیست سال دیر گفتی . تو حتی اون زمان که پسرها رو بخاطر شوهر اوسکولت با باتوم کهریزکی میکردن صدات درنیومد
  26
  29
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  لعتت بر شما موجود ها دو رو، روزی خواهد رسید که بعد از محاکمه به جزا خودتان خواهیدرسید. ملت شریف ایران خیانت شما فراموش نخواهد کرد. هرمزاده ها شنا از بد هم بدتر هستید.
  24
  31
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  خفه شو از هرزه بد تر، هر چی داریم میکشین از افکار مالیخولیایی تو و شوهر مفعولت هست که در اوان عن قلاب برای مفعول بزرگ آفتابه بدست انجام دادید. همین الان هم آزادتون کنند از همانجا پا برهنه برای ته بوسی مفعول مچل میدوید، بی کس و کاران بی حیای عالم
  24
  31
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  درست می فرمایید أما فراموش نکن که ملت ما خیلی ..هستن اگه ببینن اینارو بخدا باهاشون عکسمیگیرن
  16
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:سال‌ها در حبس هستید.احترام لازم است. البته این ماری بود که خودتان در آستین پرورش دادید. این جمله که گفتید درست است ولی‌ کاربر نیست.چون چیز جدید نیست. ۴۵ سال است که این را می‌‌دانیم اگر جدا هدف دارید و امروز به اشتباه خود پی برده بهتر است با انگشت به دیگران نشان دادن، از خود شروع کنید. مثلا از نقش خود در پاکسازی دانشگا ها، حجاب اجباری .از نقش همسر خود در اعدام‌ها .زمانی که می‌‌گفت من نخست وزیر محبوب امام بودم. یک نخست وزیر محبوب امام باید خیلی‌ بیشتر در چنته داشته باشد تا از انتقاد به سیستم حجاب. با یک بازنگری چطور است ؟ به گذشته . آیا نباید برای باسازی آینده به گذشته خود آشنا بود ؟ نگفتید " مثل الجزایر باید به پای زنان بی‌ حجاب رنگ پاشید ؟" یادت می‌‌یاد خلخالی یک عکس با مینی مینی ژوب شما را به مجلس آورد ؟ از همان زمان کرنش کردید به زانو آمدید. مخالفتی با عوض کردن نام شما از زهره به زهرا ندارم وگرنه فرق من با بیشرف ۵۷ چیست که امروز یادش آمده چرا رضا پهلوی اسم دختر خود را نورزهرا گذاشته.نام است دیگر .پدر من هم نام مرا چگوارا نگذاشت. ولی‌ ناگفتنی از طرف شما زیاد است.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2; مثلاً رابطه یک دختر سرهنگ ارتش شاهنشاهی و فامیلی او با نواب صفوی . چرا ایراد به حجاب ؟ چرا نه به خود. یادت می‌‌یاد چه گفتی‌ " من پیش از ورود به مسائل مذهبی، تمام حس‌های مبارزاتی را تجربه کرده‌ام اما پس از انتخاب راه مذهب و لباس مذهبی نام خود را از زهره به زهرا و نام خانوادگی‌ام را از کاظمی به رهنورد که به معنای ره‌نورد در مسیر اسلام، قرآن و پیروزی اسلام بود، تغییر دادم " می‌‌دانی‌ اگر ناگفته را آشکار کنید .چه خدمتی به نسل مهسا می‌‌کنید ؟ جنون گاوی حزب توده،چریک.مجاهد . جهبه ملی‌ . انگل‌ها جامعه ما .پاریس نشین ها.لندن نشین ها. برلین نشین ها. اگر شما نه پس چه کسی‌؟ آنجا است که می‌‌توانی مدعی شوی. بله من طلب نسل جوان را از خودم پرداختم. به همسرت امیدی نیست .زیاد دستش در خون ارتشی آلوده است.ولی‌ می‌‌توان هم سیمین دانشور شد که دم گرم حسابی‌ با جلال ال نادن تصفیه حساب کرد.هدف انتقام نیست. هدف آشکار کردن ادبیات دروغ قبل از ۵۷ . به نسل جوان کمک عظیمی‌ خواهد بود. بعد می‌‌توان با وجدان پاک زندگی‌ کرد
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  حرف درسته منتها گوینده کسی است که این بلا رو به سر ملت أورده.
  3
  23
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  ببین نکند در این سن یاد خلیفه گری افتادید شما دو اشغال تفاله رژیم اسلامی
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این ترسیده بجا مانده از حرمسرای مسعون و مریم بعثی نمیتونه پوزبند بزنه و خفه خون بگیره. امگار نه انگار باند همین ترشیده بعثیها بود که شعار یا روسری یا توسری را مد کردند
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.