مجلس ایران تعطیلی شنبه‌ها را تصویب کرد

بی بی سی: نمایندگان مجلس شورای اسلامی شنبه را به عنوان روز دوم تعطیلات هفتگی ایران تصویب کردند.

در جلسه امروز، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت به پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه‌ها رای منفی داده شد.

برای اجرایی شدن تعطیلی شنبه‌ها باید مصوبه مجلس در شورای نگهبان هم تایید شود.

دولت ایران لایحه‌ای برای تغییر تعطیلات رسمی به مجلس فرستاد و اینکه روز دوم تعطیلات هفتگی پنجشنبه باشد یا شنبه یکی از موضوعات مورد بحث بوده است.

در بیشتر کشورهای جهان شنبه و یکشنبه روزهای تعطیل آخر هفته است. در خاورمیانه و شمال آفریقا بعضی کشورها جمعه و شنبه را تعطیل می‌کنند، برخی هم با تعطیلی شنبه و یکشنبه تدابیری برای روز جمعه دارند.

تسنیم می‌گوید در جلسه روز چهارشنبه عبدالرضا مصری، که اداره مجلس را به عهده داشت، نظر دولت درباره تعطیلی پنجشنبه یا شنبه پرسید و نماینده دولت ابراهیم رئیسی گفت نظرشان همان چیزی است که در لایحه آمده است. این در حالی است که در لایحه چیزی درباره اینکه شنبه تعطیل باشد یا پنجشنبه نیامده است.

با تصویب نمایندگان مجلس ایران ساعت کاری کارمندان دولت هم به ۴۰ ساعت در هفته کاهش پیدا خواهد کرد.

چند نماینده مجلس پیشتر با پیش کشیدن موضوعات سیاسی و مذهبی با تعطیلی شنبه‌ها مخالفت کرده بودند.

از جمله روح‌الله متفکر آزاد گفته بود: «با وضعیت فعلی که اسرائیل قتل و غارت می‌‌کند، تعطیلی شنبه پیام خوبی ندارد.»

شنبه برای یهودیان روز استراحت است.
+35
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی

  و لقد علمتم الذین اعتدو منکم فی السبت. پس کاملا معلوم شد کشورمونو. یهودی ها دارن مدیریت می کنن پعدش اشک تمساح برای نوزادان غزه می ریزند
  41
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۱) اپتدا این‌که، جای تبریک دارد (البته کاش که یک‌شنبه رو هم تعطیل اعلام کنند - یعنی مثل همه‌جای جهان؛ "تعطیلات آخر هفته = شنبه و یک‌شنبه". البته همان‌گونه که در متن بالا نوشته شده؛ "برای اجرایی شدن تعطیلی شنبه‌ها باید مصوبه مجلس در شورای نگهبان هم تایید شود." - که امیدواریم این کار صورت گیرد. / - و اما یک نکته‌ی جالب ---> در آخرین سطر متن بالا نوشته‌شده؛ "شنبه برای یهودیان روز استراحت است." / - توضیح بنده؛ یکی‌ از همسایه‌هام که زوج روس یهودی هستند، تا قبل از کرونا، سالی یک‌بار می‌رفتند تلاویو برای زیارت "دیوار ندبه" (به‌روسی؛ "دیوار گریه ~ دیوار مویه). - خواهرخانم همسایه من، روس اهل خارکف بوده، که خیلی‌ سال پیش با آقایی که روس یهودی ساکن تلاویو بوده ازدواج، و ساکن تلاویو می‌شود، - از این‌رو این‌ها (همسایه من) هروقت می‌رفتند اسرائیل، در منزل خواهرزن و باجناق سکنا می‌گزیدند --- (ادامه. ~
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۲) چندی پیش با این همسایه‌ام صحبت بود، گفت در اسرائیل، روز شنبه که تعطیل هست، نام‌اش به عبری هست؛ "شابات"، که حتا سربازان هم از شب قبل‌اش برمی‌گردند به خانه‌ی والدین‌شان، تا شابات را کامل استراحت کنند. - ایشان می‌گفت در اسرائیل، استراحت مطلق و انجام ندادن هیچ‌کاری در این روز شنبه‌ی شابات، چنان مهم است، که حتا ترانسپورت عمومی‌ نیز کار نمی‌کند!. - می‌گفت هربار وقتی‌ مهمان باجناق‌ام در تلاویو بودیم، روز تعطیل شنبه شابات، این‌ها حتا دکمه‌ی آسانسور را هم برای بالا یا پایین رفتن از ساختمان نمی‌زنند!، بلکه پیاده از پله‌ها بالا و پایین می‌روند!، یعنی یهودی‌های ساکن اسرائیل، اصلا هیچ کار فیزیکی‌ در روز شنبه شابات انجام نمی‌‌دهند (برای خود ممنوع می‌‌دانند). / - من نیز به ایشان گفتم که -اکنون در ایران را نمی‌‌دانم-، اما وقتی‌ بچه بودم و ساکن ایران، در ایران (که شیعه هست)، می‌گفتند که در روز وفات پیامبر اسلام، نباید دوزندگی کرد، و حتا نباید ناخن گرفت!.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  .... ببند بسیجی.
  6
  13
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  آخوندهای متحجر تازه متوجه شدن چقدر ضرر و زیان مالی میکنند وقتی بر خلاف تمام کشورهای دنیا (از شرق و غرب و حتی عربستان) که برای هماهنگی شنبه یکشنبه را تعطیل دارند جمعه و شنبه را تعطیل دارند.حالا این مغز فندقیهای اسلامگرا نگران این هستند نکند چون شنبه روز مقدس یهودیان هست برای رژیم اسلامی نوعی شکست و تمکین محسوب بشه.بعضیها هم‌نگران‌کاهش جمعیت مسلمین هستند 😂 چون در این فرهنگ متحجر و متعفن اسلامی، شب جمعه موقع سکس زن و شوهره.از شدت انحراف و عقب ماندگی این قوم اشغالگر ایران آدم‌ نمیدونه بخنده یا گریه کنه.
  5
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.