عماد الدین باقی:این گشت ارشاد است یا گشت اضلال؟

عمادالدین باقی می نویسد:
با دیدن فیلم سیلی های پیاپی یک مامور به زنی بدون روسری که به اینسو و آنسو پرتاب می شد، حالم خراب شد.(به همین خاطر در کانال تلگرام از بازنشر این ویدئوی ناراحت کننده، خودداری می‌کنم). این سیلی بر صورت همه زنان و مردان باشرف ایران است.

مسئولان کشور یک لحظه تصور کنند اگر همسر و دختر و خواهر خودشان چنین بی‌شرمانه مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفت باز هم بی‌غیرتی به خرج می‌دادند؟

آیت الله خمینی در چند سخنرانی این مطلب را تکرار کرد که از نظر دینی کسی که مرتکب قتل شده و حکم اعدام برایش صادر شده باشد، در مسیر اجرا اگر به او فقط توهین لفظی هم کردند باید اجرای حکم متوقف شود و توهین کننده قصاص شود( البته حالا عده‌ای کج فهم هم پیدا می‌شوند و اصل حرف را رها می‌کنند و به این می‌چسبند که اصلا دین یا آقای خمینی خودش که بود و چه کرد!). وقتی در همان فقه سنتی مورد نظر خودتان هم چنین رفتاری با یک‌ قاتل و‌ محکوم به قصاص، جرم است، چطور به یک شهروند چنین اهانتی روا می‌شود؟ همین که یک مرد نامحرم، زنی را اینگونه ‌وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد نشان می‌دهد ادعای شرع و اخلاق و عفاف، دروغی بیش نیست.

این گشت ارشاد است یا گشت اضلال؟ مطمئنم که از نظر بخشی از خود ماموران این مجموعه هم این رفتارها نفرت انگیز است. مسئولان خودشان می‌دانند که این تصویر، جزو حوادثی است که فقط به صورت اتفاقی شکار می‌شوند و در طول این سال‌ها چندین مورد از همین اتفاقات شکار شده، نشان دهنده ابعاد آن است.

آیا نشانه سیستماتیک بودن آن نیست؟ آیا عمق فاجعه را بیان نمی‌کند؟ اگر با موارد قبلی برخورد قاطع می‌شد آیا باز هم شاهد تکرارش در این حد بودیم؟ آیا می‌توان این عدم برخورد قاطع را با مسامحه توجیه کرد؟ شماره پلاک ماشین کاملا مشخص است و به کمتر از مجازات این شخص در ملا عام(برای اثبات عدم تبانی پشت پرده) نمی‌توان رضایت داد.

ماجرای جورج فلوید را یادتان هست؟ اگر چنین اتفاقی در آمریکا بیفتد تا یک هفته تلویزیون و بعد خطبای جمعه موضوع را رها نمی‌کنند اما برای این رفتار با یک هموطن کک شان هم نمی‌گزد و فقط اگر در شبکه‌های اجتماعی پیچید یک واکنش بی خاصیت نشان می دهند و اگر نبودند این شبکه های اجتماعی همین واکنش بی فایده هم رخ نمی داد.

اگر چند کلمه در فضای مجازی، مصداق تبلیغ علیه نظام و مستوجب دادگاه و بازداشت است، چرا بر این اعمالی که میلیون‌ها برابر تبلیغ علیه نظام بودنش موثرتر و عریان‌تر است چشم پوشی می‌شود؟ چرا همین تسامح را با آنان که به خاطر سخنانشان در زندان هستند به کار نمی‌بندید؟

اگر به حقوق و قانون و حقوق بشر هم اعتقاد ندارید لااقل به خاطر ضربه‌ای که به آبرو و حیثیت دین و نظام خودتان وارد می‌شود اینطور بی‌تفاوت نباشید.
+57
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  بابا از قانون کشور حالا چه خوب یا بد سرپیچی نکنید نا این بلاها سرتون نیاد گرم دارید مگه
  98
  16
  ‌سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  با سلام ، شما شاید برای اولین بار درست گفتید ولی سرپیچی به کدام قانون و کدامین کشور ؟ یک مدتی گروهی به منازل مردم شبیخون میزدن و از دیوار راست بالا میرفتن تا نوار ، سی دی ، ویدیو ، دیش و رسیور را میگرفتن و جریمه هم میکردن . حالا چی ؟ آیا مجلس برای آنها قانون ثبت نکرده بود ؟ مجلس برای کل جامعه قانون تصویب میکند که متشکل اکثریت مردم است نه یک قشر اندک . درست است که به قانون باید احترام گذاشت ، نه به هر قانون تحمیلی . شما تنها در یک کشور زندگی نمی کنید که رستورانها را درماه رمضان می ببنید و حتی اذان پخش می کنید مگر اینکه دستورات برای تمام ادیان را انجام دهید حتی اگر او یکنفر باشد . از زندگی لذت ببرید و به همدیگر نیکی و احترام کنید
  1
  23
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  یک عده عرب زبان کشور ما را اشغال کردن
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  خیلی .......تروریست کاسه لیس.کاش جای زر زدن در اینترنت جرات داشتی میرفتی غزه لاشه ات برمیگشت.
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  قانون جنگل اسلامی را در انقلاب سراسری مردم ایران طوری اجرا می کنیم که آثار تمدن وحوش اسلامی کلا با خاک یکسان شود آنوقت تو جانی کرکری در بالای درخت بخوان
  2
  29
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  بابا ، این عمل پلیس جنایت علیه بشریت است نه اجرای قانون !؟!
  6
  31
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  من اون قانون و قانونگذار و کسی که این رو قانون میدونه گاهی دم در میدیدم
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  خجالت بکش کدوم قانون همونی که یک امام جمعه زمین خوار رو دست بهش نمیزنه ثقفی که به جوون ها تجاوز می‌کرد چی شد ملایی که باجناق بازی می‌کرد چی؟ فرماندار انتظامی سیستان و بلوچستان که به دختر پانزده ساله تجاوز کرد چی؟ سعید طوسی چی شد؟ از همه اینها گذشته طبق همون قانون کوفتی خودشون مگر ضحاک علی شرایط رهبری رو داشت واقعا شرم بر شما مزدورها که برای یک تکه استخوان اینقدر دم تکون میدید
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  دوستان شماها که به کشورهای مختلف از آسیای شرقی گرفته تا آمریکای وحشی مگه نمی‌بینید شهروندان از قانون تمکین می‌کنند و خود شما هم در کشوری که هستید با اینکه با خیلی قوانین انجا همانند اختلافات خانوادگی که همیشه حق مردان را پایمال می‌کنند با خشونت مخالفت میکنید مگر این نیست که هیچکاری نمی‌توانید انجام بدید با اینکه حق با شماست پس چرا وقتی به قوانین ایران میرسه دری وری میگید و حق را نمیگید.
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.