واکنش‌ها به ضرب و جرح زنان توسط مأموران: تکرار خشونت نشان می‌دهد خطای فردی نیست

 عزم جمهوری اسلامی برای مقابله با زنان ایران و نافرمانی مدنی شهروندان در مقابل حجاب اجباریصدای آمریکا: خشونت مأموران جمهوری اسلامی نسبت به زنان در خیابان‌های شهرهای ایران به دلیل نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری همچنان خبرساز است؛ از جمله انتشار ویدئویی که نشان می‌دهد یک مأمور نیروی انتظامی یک زن را کتک می‌زنند و این موضوع، واکنش‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

یک ویدئوی منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی تصاویری از رفتار خشونت‌آمیز یک مأمور نیروی انتظامی را با یک زن نشان می‌دهد و در حالی که او می‌گوید «نزن آقا، گردنم شکست»، به ضرب و جرح این زن ادامه می‌دهد و او را با خشونت به داخل ماشین می‌اندازد.
ضرب و جرح یک زن به بهانه حجاب اجباری؛ پلیس: «افراد متهم به قانون تمکین نمایند»انتشار این ویدئو و همچنین تصاویر مشابه دیگر از خشونت نیروهای حکومتی در مقابل زنان برای اعمال حجاب اجباری، واکنش‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

از جمله، علی کریمی، چهره سرشناس ورزش ایران، این ویدئو را منتشر کرده و در کنایه به تبلیغات جمهوری اسلامی درباره برخورد با اعتراضات مدنی در آمریکا، نوشته است: «از این صحنه‌ها چى؟ دیدید در آمریکا؟!» در واکنش به انتشار این ویدئوو انتقادهای گسترده از برخورد مامور نیروی انتظامی، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس گفته که «مأمور خاطی» است و اقدامش «غیرقانونی و دور از شئونات است»، اما در عین حال به شهروندان «نظیر خانم دستگیر شده» هشدار داده که «به قانون و حکم بازداشت تمکین کنند.»

اما علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که «با توجه به تکرار و تعدد رفتارهای خشونت‌آمیز از سوی عوامل گشت ارشاد در قبال شهروندان، نمی‌توان اقدامات مأموران را صرفا خطای فردی دانست وبا تنبیه و تعلیق یک یا چند مأمور قضیه را فیصله داد.»

این حقوقدان تأکید کرد که «ادامه این رفتارها می‌تواند جامعه را به سمت تقابل خشونت‌آمیز متقابل شهروندان و پلیس سوق دهد.»
در شرایطی که روزانه تصاویر متعددی از مقابله خشونت‌آمیز نیروی انتظامی با شهروندان، به‌ویژه زنان و دختران، در رسانه‌های اجتماعی مخابره می‌شود، فعالیت سارقان مسلح در شهرها جریان دارد و آسایش و امنیت شهروندان را مختل کرده است.

در این زمینه، علیرضا وهاب‌زاده، خبرنگار اجتماعی، با ذکر یک نمونه، تصویری از حضور سارقان در یک خانه منتشر کرد و نوشت: «فکر کن وسط تهران ساعت هفت غروب داخل خانه نشسته باشی، چند نفر مسلح وارد آپارتمانت بشوند، اسلحه روی سر دختر چهار ساله‌ات بگذارند، گوشواره و طلاهای زن و بچه‌ات را دربیاورند، پول عیدی بچه‌ها را بگیرند، در آخر هم در اتاق زندانی‌شان کنند و بروند خانه بعدی. ترس تا آخر عمر این بچه را رها می‌کند؟»
در واکنش به این خبر، یکی از کاربران ایکس یادآور شده که احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی «این استان و آن استان می‌رود» و ضمن سخنرانی، «کارناوال حمایت از گشت ارشاد ۲ راه می‌اندازد» و نوشت که «وقتش پر است»؛ و در این حال صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز با پخش تصاویری مدعی «خشونت پلیس آمریکا» است. گزارش تصویری دیگری نیز در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد مأموران حکومتی حین بازداشت یک زن که حجاب اجباری مورد نظر جمهوری اسلامی را رعایت نکرده بود، لباسش را از تن او در می‌آورند و یک مأمور دیگر از ون پلیس پتو می‌آورد و دور زن می‌پیچد تا او را بازداشت کند. انتشار تصاویر رفتار خشونت‌بار مقامات جمهوری اسلامی با زنان، در قالب «طرح نور» که پس از فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، آغاز شد و از ۲۵ فروردین در سراسر ایران جریان دارد، واکنش‌هایی را در مجامع بین‌المللی نیز برانگیخته است.

از جمله، کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌ مذهبی بین‌المللی در بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب فزاینده زنان و دختران در ایران به دلیل «سرپیچی» از قوانین حجاب اجباری، خواستار تحریم‌های بیشتر علیه مقامات جمهوری اسلامی، از جمله مقامات اطلاعاتی این حکومت شده است.

پیش از این، صدای آمریکا در خبری اختصاصی شامل روایت یک مأمور پلیس گزارش داده بود که مقامات جمهوری اسلامی در اجرای طرح نور، حتی از مأموران نیروی انتظامی نیز فیلم‌برداری می‌کنند تا با کنترل آنها از گسترش نارضایتی و تمرد جلوگیری کنند.
+67
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۷
  koros_nl - سوییس، سوییس

  دیگه چطوری بگن بیغرتها یه غلطی بکنید! هر بلای سرتون میاد حقتونه، بدتر از این رو باید ببینید، کسی که پدرش رو سال ۵۷ از خانه و کشور بیرون کرد، بدتر از این حقشه، حالا هی فیلم بگیر و مجازی فحش بده
  4
  100
  ‌سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا

  koros_nl - سوییس، سوییس
  اگه ۱ درصد توی این ملت غیرت یا جربزه میدیم ایران مونده بودم . امیدی به این ملت نیست, فقط لات بازی و شاخه شونه کشی واسه ضیف تر از خودشونو بلندن ! بیشتر از ۱۰,۰۰۰ سال قدمته این کشوره هنوز جزه عقب مونده ترین کشور هاس. از ماس که بر ماس
  3
  37
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  پلیس با احترام به زن میگه سوار ماشین شو تا اونو بروسنه خونه ، درکلیپ بعدی پلیس داره دخترخودش را تنبیه میکنه چون اومده سر کارش پول میخواست . داستان اگه اینطوری بود کمی بهتر نبود ؟ آنوقت فاطی میامد یک چیزی می نوشت ولی الان با یارانش خفه خون گرفتن
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  koros_nl - سوییس، سوییس
  شورش همگانی لازمه تا نسل این صهیونیستهای انگل رو از یران کند
  1
  31
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا
  از همه بیناموس تر و بی غیرت تر همون مأمورانی هستن که به خاطر ترس از دست دادن چندرغاز حقوق دولتی و شغل کثیفشون با دستورات و قوانین ظالمانه رژیم همکاری میکنن
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  ترو خدا ببین چهارتا غربتی قایقی رفتن اونور مرز چه ادای شجاعت و غیرت نداشته درمیارن برای هم لایک در میکنن. آخه شما کی هستین که برای ملت ایران نطق افاضه فضل میکنید حتی جرات ندارید با نام واقعی بنویسید؟ بی غیرت؟ مثل اینکه همین پارسال بود 47 هزار نفر زندان رفتن. مردم ایران بی غیرت شما که ادعای غیرت و ناموست میشه کیبورد رو ول کن بفرما این گوی و این میدان.
  9
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  فکر کنید مثلا زمان شاه به یک زن چادری بی‌ حرمتی می‌‌کردند. آنکه چادری بود.چادر داشت. انکه دامن کوتاه .دامن کوتاه. یکی‌ می‌‌رفت مسجد نماز. دیگری پیش دکه آارمنی عرق و ماست و خیار. حالا هم هی‌ مقایسه نکنید . با رضا شاه. پس کشف حجاب رضا شاه چی‌؟ وقتی‌ مثل پیرزن مولا لغتی باشید و درکی از جامعه نداشته چنین تفسیر "تخم.." پیرزنی . عجیب نیست.که گذار رضا شاه از حرمسرا قاجاری تا حرمت زن چادری را در زمان شاه با هم مقایسه تا گند ۵۷ را لاپوشانی کرد. تازه می‌‌گوید بسیجی‌ را به پادشاهی خواهان ترجیع می‌‌دهد. این یک نمونه بسیجی‌ ما. معلوم نیست کفتار تخم را انداخته یا کرکس ؟ فقط گوساله احمق سلاخ خود را خود انتخاب می‌‌کند. بی‌ دلیل نیست که بسیجی‌ را به پادشاه خواه ترجیع می‌‌دهد.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا
  romano - تهران، ایران
  الان تو اسمه واقیتو نوشتی ؟ الان این نشون میده که با غیرتی یا بیغیرتی یا نشون میده چقدر عقل داری ؟ اگه ۱۰ درصد مردم غیرت داشتن ما هم ایران بودیم و پاشم وای میستادیم , مشکل امساله شماها یین که میشینید عقب میگید جرات دارید خودتون تنهایی برید جلو . حالا بی جربزه همجا هست , زمانه احمدی نژاد اون همه کشته شدن همه گفتن اخراجی ها رو تحریم کنیم, شد پر فروش ترین فیلم تاریخه ایران! گفتن هنر پیشهاشو تحریم کنیم, پسره اسمش یادم نیست ,بیشترین تعداده فیلم رو توی تاریخه ایران بازی کرد. اینم از ترستونه یا از بی غیرتیتون ؟ یارو کله سالو مسته یه پوزیشن نونو آبدار باز میشه یهو ریش میزاره میشه پاچه خو ا ره آقا. ما که از پشته کوه نیومدیم که , امساله شما رو دیدیم که رفتیم
  0
  2
  دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.