محمد رسول‌اف می‌گوید ایران را ترک کرده و در «مکانی نامعلوم در اروپا» حضور دارد

 محمد رسول‌اف، کارگردانرادیو فردا: محمد رسول‌اف، کارگردان مخالف جمهوری اسلامی، در صفحه اینستاگرام خود و در بیانیه‌ای جداگانه خبر داد که ایران را ترک کرده و در حال حاضر در «مکان نامعلومی در اروپا» به سر می‌برد.

آقای رسول‌اف در بیانیه‌ خود که روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت به زبان انگلیسی منتشر شد، ضمن اعتراض به حکمی که قوه قضائیه علیه او صادر کرده است، توضیح داده که «چند روز پیش، پس از سفری طولانی و پیچیده به اروپا رسیده است».

او در عین حال تاکید کرده است که نگران امنیت و سلامتی همه عوامل ساخت فیلم «دانه انجیر معابد» است.

این خبر یک هفته پس از آن منتشر شد که بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری اعلام کرد مقامات قضایی آقای رسول‌اف را به دلیل «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» به هشت سال زندان شلاق، جزای نقدی و ضبط مال محکوم کرده‌اند.

این کارگردان گفته است حدود یک ماه پیش باخبر شد که دادگاه تجدیدنظر حکم ۸ سال زندان او را تأیید کرده و این حکم به سرعت اجرا خواهد شد.

او در ادامه یادآوری کرده است که خبر ساخت فیلم جدیدش بدون شک باعث می‌شد قوه قضائیه به تعداد سال‌های زندان او بیفزاید و وقت زیادی برای تصمیم‌گیری نداشته است: «مجبور بودم بین زندان و ترک ایران یکی را انتخاب کنم. با قلبی پر از اندوه تبعید را انتخاب کردم.»

او اعلام کرده است چون گذرنامه‌اش از هفت سال پیش توسط جمهوری اسلامی توقیف شده بود، به ناچار ایران را «مخفیانه» ترک کرد.

آقای رسول‌اف در بیانیه خود نوشته است: «من به شدت به حکم اخیر و ناعادلانه‌ای که من را مجبور به تبعید کرد اعتراض دارم. با این حال، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی آنقدر احکام ظالمانه و عجیبی صادر کرده است که خودم را در جایگاهی نمی‌بینم که از حکمی که برایم صادر شده شکایت کنم».

او سپس در اعتراض به صدور احکامی مانند اعدام و هدف قرار دادن جان معترضان و فعالان حقوق بشر به حکم اعدامِ توماج صالحی اشاره کرده است؛ «باورکردنی نیست، اما همین الان که این را می‌نویسم، رپر جوان، توماج صالحی در زندان به سر می‌برد و به اعدام محکوم شده است».

این کارگردان معترض در ادامه گفته که «دامنه و شدت سرکوب به جایی رسیده که مردم هر روز انتظار شنیدن خبر جنایت هولناک دیگری از سوی جمهوری اسلامی را دارند و ماشین جنایت این حکومت به طور مداوم و سیستماتیک حقوق بشر را نقض می‌کند».

پیش از صدور حکم آقای رسول‌اف، برخی از عوامل فیلم سینمایی «دانه‌ انجیر معابد» احضار و شماری از آنها تحت بازجویی قرار گرفتند.

به گفته آقای رسو‌ل‌اف مقامات تلاش کرده‌اند عوامل فیلم را متقاعد کنند که بگویند از «داستان فیلم بی‌خبر بوده‌اند و برای مشارکت در این پروژه فریب خورده‌اند».

این کارگردان معترضِ سیاست‌های حکومت در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به نداشتن پاسپورت و ممنوع‌الخروج بودنش نوشته «هویت من در پاسپورتم نیست و شما هم اگر فکر می‌کنید مرزهای ایران در دست شماست در خواب خوشی هستید».

فیلم «دانه انجیر معابد» درباره یک قاضی دادگاه انقلاب تهران است که در میانه شدت گرفتن اعتراضات سراسری با گم شدن اسلحه‌اش دچار سوءظن و پارانویا حتی نسبت به همسر و دختران جوانش می‌شود.

بر مبنای تصاویر منتشرشده از فیلم، «دانه انجیر معابد» تازه‌ترین اثر ساخته شده در داخل ایران بدون رعایت سانسورهای حکومتی ازجمله رعایت حجاب اجباری بازیگران زن ساخته شده است.

آقای رسول‌اف در اینستاگرام خود نوشته که باید به سرعت آخرین مراحل فنی پس تولید «دانه‌ انجیر معابد» را به پایان برساند و از تمام کسانی که در مسیر «دشوار و طولانی» سفرش با مهربانی و از خودگذشتی و به خطر انداختن خود او را برای خروج از مرز و رسیدن به نقطه‌ای امن یاری کرده‌اند تشکر و قدردانی کرده است.

روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخت فیلم «دانه انجیر معابد» را یک «تخلف محرز» دانست و تهدید کرد که محمد رسول‌اف «طبق قانون» برخورد خواهد شد.

«دانه‌ انجیر معابد» در بخش مسابقه دوره پیش روی جشنواره کن با اثار فیلمسازان شناخته‌شده‌ای مانند فرانسیس فورد کاپولا، دیوید کراننبرگ، یورگوس لانتیموس و پائولو سورنتینو برای دریافت جایزه نخل طلا رقابت خواهد کرد.
+60
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  چه خبر مسرت بخشی یک عکس بگیر انگشت وسط ات رو به ضحاک علی و قاضی مزدورش نشون بده
  0
  33
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  بهترین خبر بود که از دست ظالمان گریختی . اروپا بودن ترسی نیست ولی به زودی پیدات میکنند . فقط مواظب خودت و قوی باش . این دیکتاتور بزودی سرنگون میشود و أنوقت همه به خانه باز خواهید گشت
  0
  14
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  معناد شدیم به حایزه دادن به هر کسی که حتی با تلنگری به غرب در میره اما برای شناختن زنان و مردان غیوری که با حکومت صهینیستی در داخل مبارزه میکنند و له می شوند هیچ کاری انجام نمیدهیم چون اونا تو اروپا نیستند در ایرانند
  1
  4
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.