دومین تظاهرات طرفداران «خلافت اسلامی» در آلمان این بار بدون زنان

«راه‌حل خلافت است»: شعاری که در تظاهرات اسلامگرایان شهر هامبورگ دیده شدرادیو فرانسه: دو هفته پس از تظاهرات حدود دو هزار اسلامگرای طرفدار "خلافت اسلامی" که با تفکیک جنسیتی در هامبورگ برگزار شد، این بار روز شنبه ۱۱ مه / ۲۲ اردیبهشت، حدود ۲۳٠٠ مرد اسلام‌گرا، بدون حضور زنان در همین شهر دست به همایشی زدند که تحت نظارت شدید پلیس برگزار شد.

در پی تظاهرات پانزده روز قبل - ۲۷ آوریل - شبکه "ارتباطات اسلامی" که با حضور نزدیک به دو هزار زن و مرد مجزا از یکدیگر در مناطق مرکزی هامبورگ برگزار شد، مقامات شهر هامبورگ به سازمان دهندگان این تظاهرات هشدار دادند که تفکیک جنسیتی را به عنوان حرکتی مخالف ارزش‌های ملی تحمل نخواهند کرد و شعار "خلافت اسلامی" را نیز تاب نخواهند آورد.

در آن روز، بخش بزرگی از تظاهرکنندگان پلاکاردهائی را حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود: "خلافت اسلامی تنها راه حل" است. به همین دلیل به برگزارکنندگان همایش دیروز - شنبه ۱۱ مه - هشدار داده شده بود که نباید از خلافت اسلامی پشتیبانی کنند.

با دریافت این هشدار، این بار تنها مردان اسلامگرا در غیاب زنان در محله سن گئورگ هامبورگ به همایشی پیوستند که از سوی گروه موسوم به "اینترآکتیو اسلام" برپا شده بود. این همایش زیر عنوان "مقابله با سانسور و تحمیل عقیده" برگزار شد.

عدم حضور زنان در این همایش اثبات می کرد که آنها در همایش‌های پیشین همواره به صورت سازماندهی شده از سوی رهبران مرد گروه اسلامگرا وارد تجمعات می شده‌اند و این بار نیز به وسیله مردان از حضور در همایش منع شده اند. مسئولان گروه نه حاضر بوده‌اند در صفوف مشترک با زنان وارد صحنه شوند و نه می‌خواسته اند با تشکیل صفوف جداگانه باعث ورود پلیس به صحنه شوند.

شرکت کنندگان در همایش که اکثریت قریب به اتفاق آنها را افراد جوان و غیرآلمانی تشکیل می دادند، این بار پلاکاردهائی را حمل می کردند که روی آن واژه "ممنوعیت" به زبان آلمانی نوشته شده بود. آنها به این وسیله نشان می‌دادند که خواسته هائی دارند که طرح آن در همایش از سوی مسئولان آلمانی ممنوع شده است.

در محل برگزاری همایش تریبونی آماده شده بود که سخنران از آنجا با جمعیت سخن می‌گفت. در برابر هر جمله او، جمعیت حاضر فریاد "آمین" سر می داد، در حالی که این واژه معمولا برای اجابت یک دعا به کار برده می شود و سخنران دعا نمی کرد، بلکه خواستار آزادی عمل بیشتر برای مسلمانان بود.

برای برپائی همایش اسلامگرایان طرفدار خلافت اسلامی از پیش مجوز دریافت شده بود و برگزار کنندگان به رعایت موازینی مکلف شده بودند که زیر سئوال نبردن حق حیات اسرائیل، سرندادن شعارهای یهود‌ستیزانه و عدم تبلیغ برای خلافت اسلامی مهم ترین آنها بود.

به گفته پلیس تظاهرات به صورت مسالمت آمیز و بدون تنش برگزار شد. با این همه، بسیاری از رسانه ها و ناظران آلمانی، دولت ایالتی هامبورگ را به خاطر نرمش در برابر اسلامگرایان افراطی مورد انتقاد قرار دادند و نسبت به رشد این جریان تندرو در آلمان ابراز نگرانی کردند. آنها باور دارند که اسلامگرایان با ادامه این همایش‌ها می توانند با جذب جوانان مهاجر و ناراضی بیشتر، بر جمعیت فعال خود بیافزایند و در نتیجه کنترل آنها در آینده دشوارتر خواهد شد.

در جریان برپائی همایش اسلامگرایان یک سخنگوی پلیس هامبورگ به خبرنگاران گفت: "تاکنون هیچ عمل خلاف قانونی از تظاهرکنندگان سر نزده است که پلیس را وادار به دخالت کند".

به گروه ارتباطات اسلامی اجازه داده شده بود تنها در محله سن گئورگ تجمع کنند، اما اجازه حرکت در خیابان ها را نداشتند. به این دلیل کنترل آن ها برای پلیس راحت تر بود. در آغاز همایش نیز، برگزارکنندگان موازین ابلاغ شده از سوی مقام های ایالتی را به زبان های آلمانی و عربی برای حاضران خواندند و خواستار رعایت همه آن ها شدند.

همزمان با همایش اسلامگرایان، گروه هائی نیز در مخالفت با آن ها در خیابان های نزدیک به میدان سن گئورگ دست به تظاهراتی اعتراضی زدند.
+3
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  آلمان عزیز نوش. باشد تا بفهمین اسلام یعنی چی بعدش بااخوندا زیرآبی برین.
  1
  72
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  هر موقع هوس کله‌پاچه و سیرابی می‌کنم، روان میشوم سنگئورگ، هامبورگ محله اکثراً فارسی‌زبان. همه رقم غذای ولایتی اونجا جور هست. در این مورد هم شک نداشته باشید. اسلام جهانی خواهد گردید‌.
  79
  1
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  از همین ایران دین و مذهب را جارو خواهیم کرد، اروپایی ها باید از ابن حماقتشون دست بردارند، . به مشت نفهم افراطی اومدن توی غرب، . گمشید برگردد او صحرای
  0
  21
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  دولت آلمان که بچه نیست به اینا راه بده همه را شناسایی و بعدن دستگیر و به زندان امنیتی که هیچکس را نصیبش نکند
  2
  11
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  سیستم دموکراسی غربی با این وحوش قرون وسطائی که حتی فرق سنگ را با خالق فرضی تشخیص نمیدهند همجوشی ندارد. مثل اب و روغن این تلفیق غیر ممکن است
  0
  20
  دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  تمامی این انگل را باید به کره شمالی به کمپ های کار اجباری فرستاد ، انجا زنان از مردان جدا هستند و فضای کاملان اسلامی است ، فقط ۶ روز هفته برای پدر رهبرامام کونه کره گریه کرد و موسس کره شمالی،،، همانند علی و معجزات زیادی از او دیده شده است
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.